The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

September 9, 2013

Weekend High School Results

--
The Daily Star

---- — CROSS COUNTRY

Forbes Invitational

Saturday at Fortin Park

Boys: Maine-Endwell 19, Chenango Forks 111, Oneonta 115, Norwich 123, Susquehanna Valley 132, Union-Endicott 134, Afton 187, Edmeston 216, Delhi incomplete.

Top 10: 1, Cody Brizzolara (M-E) 14:36 over 2.65-mile course; 2, Dan Shaffer (M-E) 14:41; 3, Nate Smith (M-E) 14:56; 4, Robert Jeffrey (Norwich) 15:38; 5, Grayson Hoteling (M-E) 15:43; 6, Declan Kottmeier (Delhi) 15:45; 7, Logan Mancuso (Oneonta) 15:46; 8, Anthony Taylor (M-E) 15:57; 9, Herman Bernard (M-E) 15:58; 10, Nick Taylor (M-E) 15:59.

Girls: Maine-Endwell 42, Union-Endicott 70, Delhi 123, Afton, CF, Edmeston, Norwich, Oneonta, SV and UV incomplete.

Top 10: 1, Emily Niman (Chenango Forks) 18:25; 2, Martine Bosch (M-E) 18:34; 3, Kirsten Anderson (U-E) 19:02; 4, Krista Kicsak (M-E) 19:47; 5, Missy Emilio (Oneonta) 19:49; 6, Katie Aikens (Delhi) 19:58; 7, Daphne Knapp (Afton) 20:00; 8, Nika Ficano (Oneonta) 20:07; 9, Larissa Plaskon (M-E) 20:14; 10, Therese Burchill (U-E) 20:15.

FIELD HOCKEY

M-E 1, Sidney 0

S-E TOURNAMENT

Saturday’s championship

Sidney 0 0 0 - 0

Morrisville-Eaton 0 0 1 - 1

Sidney: None.

Morrisville-Eaton: N/A 1-0.

Shots-penalty corners: S 6-5; M 3-2.

Goalies: Kelsey Decker (S) 2; N/A (M) N/A.

Sidney 7, S-E 0

S-E TOURNAMENT

Friday’s first round

Sidney 3 4 - 7

Sherburne-Earlville 0 0 - 0

Sidney: Hannah Wood 4-1, Dawn Savino 1-1, Katy DeShaw 1-1, Mallory Stillman 1-1, Mekayla Wakeman 0-1, Sandra Gannon 0-1.

Sherburne-Earlville: None.

Shots-penalty corners: Sid 21-23; S-E 3-2.

Goalies: Kelsey Decker (Sid) 2; N/A (S-E) N/A.

Walton 6, S-VE 1

WINDSOR TOURNAMENT

Saturday’s consolation

Walton 2 4 - 6

S-VE 1 0 - 1

Walton (1-1): Kiley Lamoreaux 4-1, Cassie Huntress 1-0, MaKayla Klinger 1-0, Haley MacRabie 0-1.

Spencer-Van Etten (0-2): Lucca Glaser 1-0, Tessa Morgan 0-1.

Shots-penalty corners: W 17-8; S 6-3.

Goalies: Emily Bartlett (W) 2, Samantha Bowker (W) 3; Trisha Benjamin (S) 10.

FOOTBALL

Harpursville 18, Delhi 0

Harpursville 6 6 0 6 - 18

Delhi 0 0 0 0 - 0

H - Steven Lee 80 kickoff return (run failed)

H - John Andrews 35 pass from Devon Dean (run failed)

H - Devon Dean 3 run (kick failed)

Harpursville rushing: Steven Lee 9-28, Devon Dean 10-13, Cody Snow 2-(-1), Andrew Kimmel 4-5.

Delhi rushing: Trey Mostert 9-25, Brian Ingram 15-64, Noah DeDominicis 5-20, Conner Gioffe 7-10.

Harpursville passing: Devon Dean 8-for-14, 136 yards; Steven Lee 0-for-1, int.

Delhi passing: Conner Gioffe 3-for-10, 58 yards, 2 ints.

Harpursville receiving: John Andrews 7-116, Cody Snow 1-20.

Delhi receiving: Alex Specht 1-40, Austin Bedient 1-11, Noah DeDominicis 1-7.

Waterville 40, Cooperstown 20

Waterville 8 8 12 12 - 38

Cooperstown 0 8 0 12 - 20

C - Lucas Lyons 26 run (run good)

C - Cullen Rathbone 3 run (N/A)

C - Michael Perrino 3 pass from Carmen Booan (N/A)

Cooperstown rushing: Lucas Lyons 24-126, James Johnson 3-8, Cullen Rathbone 3-13, Elias Perez 1-0, Carmen Booan 2-18, Joseph Harmon 3-14.

Cooperstown passing: Carmen Booan 7-for-12, 140 yards, int.

Cooperstown receiving: Michael Perrino 5-81, Joseph Harmon 2-32, Max Bonderoff 1-16, Elias Perez 1-11.

Walton 18, Whitney Point 16

Whitney Point 8 0 8 0 – 16

Walton 0 18 0 0 – 18

WP – Donovan Sturdevant 31 run (Jake Lynch run)

Wal – Christian Rutherford 10 run (run failed)

Wal – Austin Kilmer 3 run (pass failed)

Wal – Tanner Goodrich 31 pass from Trevor Zandt (pass failed)

WP – Andrew Gardner 40 pass from Mitch Edson (Gabe Shrauger pass from Mitch Edson)

Whitney Point rushing: Donovan Sturdevant 11-43, Jake Lynch 9-24, Mitch Edson 2-0, Dan Ellerson 8-6, Nick Hust 5-68.

Walton rushing: Austin Kilmer 14-45, Trevor Zandt 8-27, Christian Rutherford 7-48, Robert Merrill 6-20, Derek Mead 3-39, Colin Adam 3-8, Quinn Harby 5-13.

Whitney Point passing: Mitch Edson 8-for-23, 166 yards, 2 ints.

Walton passing: Trevor Zandt 2-for-3, 57 yards.

Whitney Point receiving: Andrew Gardner 6-133, Gabe Shrauger 2-23.

Walton receiving: Matt Sinistore 1-26, Tanner Goodrich 1-31.

Chenango Forks 54, Unatego 13

Unatego 0 7 0 6 – 13

Chenango Forks 20 14 13 7 – 54

C – Isaiah Zimmer 44 run (Tony Silvanic kick)

C – L.J. Watson 33 run (Tony Silvanic kick)

C – Elliot Butler 44 pass from CJ Sweeney (kick failed)

U – Jared Jones 65 pass from Josh Feyerabend (Josh Feyerabend kick)

C – Isaiah Zimmer 11 run (Tony Silvanic kick)

C – Andrew Ziegenfus 24 pass from CJ Sweeney (Tony Silvanic kick)

C – Isaiah Zimmer 2 run (Tony Silvanic kick)

C – Ryan Bronson 22 interception return (kick failed)

U – Kellen Komenda 44 pass from Josh Feyerabend (kick failed)

C – Gunner Giordani 4 run (Tony Silvanic kick)

Unatego rushing: Josh Feyerabend 3-(-3), Corbin Henry 8-14, Kellen Komenda 1-(-4), Nate Wilsey 4-8.

Chenango Forks rushing: Tony Silvanic 6-31, Ryan Bronson 5-53, L.J. Watson 2-61, Isiah Zimmer 13-124, Gunnar Giordani 4-23.

Unatego passing: Josh Feyerabend 9-for-23, 174 yards, 2 ints.

Chenango Forks passing: CJ Sweeney 3-for-6, 89 yards.

Unatego receiving: Kellen Komenda 3-54, Tanner Winchester 2-8, Jared Jones 1-65, Corbin Henry 1-0, Kyle Spaulding 2-44.

Chenango Forks receiving: Ryan Bronson 1-21, Elliot Butler 1-44, Andrew Ziegenfus 1-24.

Elmira 58, Oneonta 7

Oneonta 0 0 0 7 – 7

Elmira 24 16 6 12 – 58

E – Josh Townsend 0 interception return (Jerry McPeak run)

E – Eli Thomas 64 run (Jerry McPeak run)

E – Jerry McPeak 28 run (Kevin Snyder run)

E – Jerry McPeak 4 run (Jerry McPeak run)

E – Eli Thomas 47 punt return (Kevin Snyder run)

E – Jerry McPeak 68 run (kick blocked)

O – Mat Robinson 10 pass from Jake Crotser (Mat Robinson kick)

E – Eli Thomas 93 kickoff return (kick failed)

E – Jerimiah McPeak 8 run (kick failed)

Oneonta rushing: Skylar Thompson 5-9, Austin Scheer 3-(-1), Matt Bitzer 4-3, Sam Sherrill 7-9, James Longo 7-17, Jake Crotser 11-(-45), James Cibella 3-11, Collin Neer 1-0.

Elmira rushing: Brad Baldwin 1-0, Anton Brown 5-23, Jerimiah Cade 4-7, Allaah Sessions 4-27, Jerimiah McPeak 2-10, Resean Brooks 1-1, Kevin Snyder 3-23, Jerry McPeak 7-126, Eli Thomas 4-87, Cody Capogrossi 1-1, Jordan Judson 2-22, Justin Judson 1-9, Kyrel Guinta 2-12.

Oneonta passing: Jake Crotser 3-for-9, 51 yards, 2 ints.

Oneonta receiving: Skylar Thompson 1-37, Noah Sheehan 1-4, Mat Robinson 1-10.

Moravia 33, UV 6

Friday’s game

Moravia 12 8 7 6 – 33

Unadilla Valley 0 0 0 6 – 6

M – Jared Lyon 19 run (pass failed)

M – Bryant Hough 50 run (run failed)

M – Jared Lyon 10 run (Bryant Hough run)

M – Bryant Hough 1 run (Jared Lyon kick)

U – Alex Avolio 18 fumble return (pass failed)

M – Jared Lyon 58 run (kick failed)

Moravia rushing: Jared Lyon 22-157, Bryant Hough 7-88, Kyle Henline 5-31, Alex Dzikiewicz 4-22, Cody Spaulding 1-3, Dylan Richards 1-(-1), Cole Johnson 3-(-8).

Unadilla Valley rushing: Alex Avolio 17-83, Dillon Rifanburg 10-10, Lance Gage 7-(-4).

Moravia passing: Dylan Richards 1-for-2, 28 yards.

Unadilla Valley passing: Lance Gage 9-for-15, 78 yards.

Moravia receiving: Cody Spaulding 1-28.

Unadilla Valley receiving: Ryan Postma 5-58, Brett Hanslmaier 2-9, Alex Avolio 1-9, Dillon Rifanburg 1-3.

Sidney 42, CV 40

Friday’s game

Chenango Valley 7 7 7 19 – 40

Sidney 12 0 22 8 – 42

First Quarter

S – Billy Kozak 7 run (kick failed), 9:17

C – Reed Grunder 3 run (No. 25 kick), 5.7

S – Billy Kozak 71 run (run failed), 0.0

Second Quarter

C – Anthony Miller 7 run (No. 25 kick), 6:12

Third Quarter

S – Billy Kozak 10 run (Jordan Constable pass from Patrick Vibbard), 8:14

C – Anthony Miller 2 run (No. 25 kick), 5:55

S – Billy Kozak 18 run (Patrick Vibbard run), 4:42

S – Patrick Vibbard 3 run (pass failed), 2:14

Fourth Quarter

C – Gavin Ashman 17 pass from Bryan Pert (No. 25 kick), 11:03

C – Aaron Trumino 3 run (kick blocked), 9:54

S – Billy Kozak 45 pass from Patrick Vibbard (Billy Kozak run), 9:26

C – Aaron Trumino 1 run (pass failed), 44.0

Chenango Valley rushing: Anthony Miller 11-59, Reed Grunder 3-17, Aaron Trumino 8-19, Bryan Pert 3-(-6), No. 34 10-19, Harold Jones 1-(-2).

Sidney rushing: Billy Kozak 25-249, Patrick Vibbard 11-85.

Chenango Valley passing: Bryan Pert 17-for-32, 302 yards, 3 ints; No. 25 0-for-1, 1 int.; Anthony Miller 0-for-1.

Sidney passing: Patrick Vibbard 7-for-19, 141 yards.

Chenango Valley receiving: Anthony Miller 4-122, Gavin Ashman 10-163, Aaron Trumino 3-17.

Sidney receiving: Brandon Bessett 3-55, Billy Kozak 1-45, Dillon Rutenber 1-24, Jordan Constable 1-17, Tanner Schunk 1-0.

BOYS SOCCER

Schenevus 2, SK 2

STAMFORD MAYOR’S CUP

Schenevus advanced in a penalty-kick shootout, 3-1.

Schenevus 0 2 0 0 – 2

South Kortright 1 1 0 0 – 2

Schenevus: Dave Vosatka 1-0, Jacob Darling 1-0.

South Kortright (1-0-1): Dylan Boest 1-0, Ty Magnan 1-0, Dan Nelson 0-1.

Shots-corner kicks: Sch 9-7; SK 17-6.

Goalies: Robert Burton (Sch) 13; Noah Dougherty (SK) 5.

Schenevus shootout scorers: Dave Vosatka, Corey Roseboom, Jacob Darling.

SK shootout scorer: Griff Metzko.

Davenport 7, Stamford 0

STAMFORD MAYOR’S CUP

Davenport 2 5 - 7

Stamford 0 0 - 0

Davenport: Michael Libby 2-1, Cody Wamsley 2-1, Kyle Moorby 1-2, Paul Clark 1-0, Aaron Schubert 1-0, Ryan Finne 0-1, Matt Finne, 0-1.

Stamford (1-1): None.

Shots-corner kicks: D 12-4; S 4-2.

Goalies: Chris Kopf (D) 2; Ken Ward (S) 5, Geoff Mattice (S) 1.

Gilboa 4, Laurens 0

STAMFORD MAYOR’S CUP

Laurens 0 0 - 0

Gilboa 1 3 - 4

Laurens: None

Gilboa (1-1): Patrick Kuzma 2-0, Brett Potter 1-0, Hunter Grace 1-0, Ben Standhart 0-1, Hunter Perry 0-1.

Shots-corner kicks: L 2-1; G 30-7.

Goalies: Cody White (L) 15; Phillip Berger (G) 1.

Walton 4, Downsville 0

CAMPBELL TOURNAMENT

Championship at Downsville

Walton 4 0 – 4

Downsville 0 0 – 0

Walton (3-0): Nate Pieper 2-0, Cameron Murphy 1-1, Jared Beach 1-1.

Downsville (1-1): None.

Shots-corner kicks: W 13-4; D 9-3.

Goalies: Dylan Walley (W) 9; David Doig (D) 9.

Franklin 4, FS 2

CAMPBELL TOURNAMENT

Consolation at Downsville

Family School 2 0 - 2

Franklin 2 2 - 4

Family School: Paul Waters 2-0.

Franklin (1-1-1, 0-0-1): Derek Beers 2-2, Blaine Fairchilds 1-0, Damien LaFever 1-0, Nate Moon 0-1.

Shots-corner kicks: FS 10-11; F 13-10.

Goalies: Pete Windifch (FS) 6; Turner Theis (F) 5.

GIRLS SOCCER

Oneonta 7, Norwich 0

Oneonta 5 2 - 7

Norwich 0 0 - 0

Oneonta (2-0, 2-0): Madison Miller 2-0, Taryn More 1-1, Brieanna Baker 1-0, Jackie Pondolfino 1-0, Alicia Arcidiacono 1-0, Nicole Harmer 1-0, Abigail Picinich 0-2, Mariah Ruff 0-1, Emily Ahlqvist 0-1.

Norwich: None.

Shots-corner kicks: O 29-9; N 1-0.

Goalies: Miranda Kreger (O) 0, Maddie Grau (O) 1; Kassidy Sery (N) 12.

Davenport 1, SK 0

STAMFORD MAYOR’S CUP

Davenport 1 0 – 0

South Kortright 0 0 – 0

Davenport (2-0): Sarah Haight 1-0.

South Kortright: None.

Shots-corner kicks: D 7-4; S 11-5.

Goalies: Jayra Blanton (D) 8; Amber Pinter (S) 4.

Gilboa 1, Roxbury 0

STAMFORD MAYOR’S CUP

Roxbury 0 0 – 0

Gilboa 0 1 – 1

Roxbury: None.

Gilboa (1-1): Kim Gockel 1-0.

Shots-corner kicks: R 9-3; G 13-3.

Goalies: Lisa Boyke (Rox) 9; Allison McGuire (G) 7.

Downsville 3, LM 1

FLANNERY TOURNAMENT

Championship at Downsville

Livingston Manor 1 0 - 1

Downsville 2 1 - 3

Livingston Manor: Annaliese Gorr 1-0.

Downsville (2-0): Kaileen Townsend 2-0, Leigha LaTourette 1-0, Kim Dusseldorp 0-1.

Shots-corner kicks: L 6-2; D 19-5.

Goalies: Ashlynn Rutner (L) 12; Kacie Banker (D) 4.

SW 2, Walton 1

FLANNERY TOURNAMENT

Consolation at Downsville

Sullivan West 1 1 – 2

Walton 1 0 – 1

Sullivan West: D. Stewart 1-0, A. Hemmer 1-0.

Walton: Katie Maguire 1-0.

Shots-corner kicks: S 7-6; W 6-4.

Goalies: Lexi Feinman (S) 5; Lilly Finiscalchi (W) 5.

Windsor 2, Sidney 0

GREENE TOURNAMENT

Saturday’s consolation

Windsor 0 2 - 2

Sidney 0 0 - 0

Windsor: Sheree Baker 2-0.

Sidney (2-3): None.

Shots-corner kicks: W 8-5; S 8-2.

Goalies: Emily Sisson (W) 5; Carlee Bargher (S) 6.

SV 3, Sidney 0

GREENE TOURNAMENT

Friday’s first round

Susquehanna Valley 2 1 - 3

Sidney 0 0 - 0

Susquehanna Valley: Emily Cortese 1-0, Rosemary Zelenyak 1-0, Jordyn Williams 1-0, Torriana Graham 0-1.

Shots-corner kicks: SV 13-3; Sid 4-3.

Goalies: N/A (SV) 4; Carlee Bargher (Sid) 10.

VOLLEYBALL

Afton 3, Greene 2

Friday’s match

Game scores: 25-18, 25-21, 11-25, 21-25, 25-19.

Greene (2-2): Christianne Philippone 8 kills, 2 blocks, 3 digs; Megan Brown 4 aces; Kayli Dickinson 8 assists; Autumn Brown 3 digs

Afton (1-2): Alisha Hubbard 8 assists, 11 digs, 3 aces, 5 kills; BreAnna Thomas 5 aces; Emily Greenwood 6 kills; Amanda Greenwood 11 kills.