The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

November 16, 2013

High School State Rankings

STATE RANKINGS

High school state rankings from the New York State Sports Writers Association as of Nov. 9. For complete rankings, visit the website www.newyorksportswriters.org.

BOYS CROSS COUNTRY

Class A: 1, Fayetteville-Manlius-3; 2, Northport-11; 3, Liverpool-3; 4, Saratoga-2; 5, Chaminade-CHSAA; 6, St. Anthony’s-CHSAA; 7, Syosset-8; 8, North Rockland-1; 9, Clarence-6; 10, West Genesee-3.

Class B: 1, Pittsford Mendon-5; 2, Corning-4; 3, Port Jervis-9; 4, Burnt Hills-Ballston Lake-2; 5, Shoreham-Wading River-11; 6, Tappan Zee-1; 7, Pearl River-1; 8, Maine-Endwell-4; 9, Albany CBA-2; 10, Sweet Home-6.

Class C: 1, Collegiate-AIS; 2, Holland Patent-3; 3, Susquehanna Valley-4; 4, Trinity-AIS; 5, Adirondack-3; 6, Newark Valley-4; 7, Pleasantville-1; 8, Poly Prep-AIS; 9, Bronxville-1; 10, Port Jefferson-11; 17, Oneonta-4.

Class D: 1, Mount Academy-9; 2, Greenwich-2; 3, Barker-6; 4, Sauquoit Valley-3; 5, East Rochester-5; 6, Watkins Glen-4; 7, Haldane-1; 8, New York Mills-3; 9, Duansburg-2; 10, Addison-5.

GIRLS CROSS COUNTRY

High school girls cross country rankings from the New York State Sports Writers Association, as of Nov. 9. For complete rankings, visit the website www.newyorksportswriters.org.

Class A: 1, Fayetteville Manlius-3; 2, Saratoga-2; 3, Suffern-1; 4, Elmira-4; 5, Webster Thomas-5; 6, Penfield-5; 7, Guilderland-2; 8, Colonie-2; 9, Northport-11; 10, Clarence-6.

Class B: 1, Queensbury-2; 2, Pearl River-1; 3, East Aurora-6; 4, John Jay Cross River-1; 5, Corning-4; 6, Miller Place-11; 7, Burnt Hills-Ballston Lake-2; 8, Sweet Home-6; 9, Cornwall-9; 10, Pittsford Mendon-5.

Class C: 1, Bronxville-1; 2, Canton-10; 3, Skaneateles-3; 4, Akron-6; 5, Wayland-Cohocton-5; 6, Broadalbin-Perth-2; 7, Dobbs Ferry-1; 8, Friends Academy-8; 9, Staten Island Notre Dame-CHSAA; 10, Hackley-AIS.

Class D: 1, Tully-3; 2, Maple Grove-6; 3, Plattsburgh Seton Catholic-7; 4, Greenwich-2; 5, Keshequa-5; 6, Immaculata-CHSAA; 7, Byron-Bergen-5; 8, Norwood-Norfolk-10; 9, South Lewis-3; 10, Beaver River-3; 13, Cooperstown-3.

FOOTBALL

Class AA

Rank, Team-Section Record

1, Rochester Aquinas-5 10-0

2, Syracuse CBA-3 10-0

3, Farmingdale-8 9-0

4, Abraham Lincoln-PSAL 10-0

5, St. Anthony-CHSFL 9-1

6, Jamestown-6 10-0

7, Monroe-Woodbury-9 10-0

8, Buffalo Canisius-MMA 7-2

9, Chaminade-CHSFL 9-1

10, Erasmus Hall-PSAL 9-1

Class A

Rank, Team-Section Record

1, Queensbury-2 10-0

2, Carey-8 9-0

3, Cornwall-9 9-1

4, Lawrence-8 8-1

5, Sweet Home-6 9-1

6, Burnt Hills-Ballston Lake-2 8-2

7, Somers-1 9-1

8, South Shore-PSAL 10-0

9, Miller Place-11 9-0

10, Poly Prep-AIS 7-1

Class B

Rank, Team-Section Record

1, Maine-Endwell-4 10-0

2, Marlboro-9 10-0

3, Cazenovia-3 10-0

4, Schalmont-2 10-0

5, Roosevelt-8 9-0

6, Hackley School-AIS 8-0

7, Geneva-5 9-1

8, Depew-6 8-2

9, Pleasantville-1 8-1

10, Alden-6 9-1

Class C

Rank, Team-Section Record

1, Hoosick Falls-2 10-0

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results