The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 21, 2012

Sectional Tournaments

SECTION FOUR BOYS SOCCER

Number before team indicates seed

CLASS AA

Oct. 23 Semifinals

4-Union-Endicott (6-8) at 1-Corning (9-5), 3:30 p.m.

3-Ithaca (7-6-1) at 2-Elmira (9-5), 3:30 p.m.

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

CLASS A

Oct. 23 Semifinals

4-Owego (6-5) at 1-Vestal (12-2), 3:30 p.m.

3-Johnson City (10-3) at 2-Maine-Endwell (9-4-1), 3:30 p.m.

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

CLASS B

Oct. 23 Quarterfinals

5-Chenango Forks (8-8) at 4-Windsor (7-9), 3:30 p.m.

6-Union Springs (7-8) at 3-Dryden (9-4-1), 3:30 p.m.

Oct. 26 Semifinals

4-Windsor/5-CF at 1-Susquehanna Valley (9-2), 3:30 p.m

6-US/3-Dryden at 2-Oneonta (10-2), 3:30 p.m.

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

CLASS C

Oct. 23 First Round

9-Delhi (10-4-1) at 8-Odessa-Montour (11-5), 3:30 p.m.

11-Unadilla Valley (6-7-1) at 6-Trumansburg (9-5-1), 3:30 p.m.

10-Tioga (6-8-1) at 2-Seton Catholic Central (3-7-1), 3:30 p.m.

Oct. 26 Quarterfinals

9-Delhi/8-O-M at 1-Lansing (15-0), 3:30 p.m.

5-Spencer-Van Etten (13-3) at 4-Watkins Glen (12-3), 3:30 p.m.

11-UV/6-Trumansburg at 3-Greene (14-2), 3:30 p.m.

10-Tioga/2-SCC at 2-Unatego (14-1), 3:30 p.m.

Oct. 30 Semifinals

9-Delhi/8-O-M/1-Lansing vs. 5-S-VE/4-Watkins Glen at higher seed, time TBA

11-UV/6-Trumansburg/3-Greene vs. 10-Tioga/2-SCC/2-Unatego at higher seed, time TBA

Nov. 3 Championship

at Wright National Soccer Campus

Semifinal winners, time TBA

CLASS D

Oct. 23 First Round

9-Milford (8-4-2) at 8-Edmeston (9-5-1), 3:30 p.m.

12-Hunter-Tannersville (5-5-3) at 5-South Kortright (12-3-1), 3:30 p.m.

13-Stamford (7-7-1) at 4-Margaretville (13-0-3), 3:30 p.m.

14-Schenevus (6-7) at 3-Cherry Valley-Springfield (15-1), 3:30 p.m.

11-Laurens (7-5-1) at 6-Morris (12-3-1), 3:30 p.m.

10-Roxbury (9-5) at 7-Davenport (9-5-2), 3:30 p.m.

Oct. 26 Quarterfinals

9-Milford/8-Edmeston at 1-Elmira Notre Dame (13-2), 3:30 p.m.

12-H-T/5-SK vs. 13-Stamford/4-Margaretville at higher seed, 3:30 p.m.

14-Schenevus/3-CV-S vs. 11-Laurens/6-Morris at higher seed, 3:30 p.m.

10-Roxbury/7-Davenport at 2-Marathon (13-2), 3:30 p.m.

Oct. 30 Semifinals

9-Milford/8-Edmeston/1-END vs. 12-H-T/5-SK/13-Stamford/4-Margaretville at higher seed, time TBA

14-Schenevus/3-CV-S/11-Laurens/6-Morris vs. 10-Roxbury/7-Davenport/2-Marathon at higher seed, time TBA

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results