The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 27, 2012

High School Standings, Stats and All-Stars

HIGH SCHOOL STANDINGS

DELAWARE LEAGUE

As of Oct. 22

Boys Soccer

Upper Delaware Division

Team DL All

x-Margaretville 8-0-1 13-0-3

Davenport 4-3-2 9-5-2

Hunter-Tannersville 4-3-2 5-5-3

Stamford 4-5 7-7-1

Windham 1-7-1 2-10-1

Delaware Mountain Division

Team DL All

x-South Kortright 8-1 12-3-1

Roxbury 6-3 10-5

Downsville 4-5 6-10

Gilboa 3-6 5-10

Jefferson 0-9 0-13

x-division champion

Girls Soccer

Upper Delaware Division

Team DL All

x-Margaretville 7-1-1 11-3-2

Davenport 5-4 10-5

Stamford 5-4 8-7

Hunter-Tannersville 3-6 4-9-1

Windham 3-6 4-7

Delaware Mountain Division

Team DL All

x-Downsville 7-0-2 12-0-4

South Kortright 6-2-1 9-4-2

Gilboa 4-4-1 7-5-2

Roxbury 2-6-1 2-10-2

Jefferson 0-9 0-13

x-division champion

Golf

Team DL All

x-Windham 7-0 10-1

Margaretville 6-1 9-2

Hunter-Tannersville 5-2 10-3

Gilboa 4-3 6-5

Roxbury 2-4 5-6

Stamford 1-5 2-12

Jefferson 1-6 2-8

Davenport 0-7 0-10

x-division champion

MIDSTATE ATHLETIC CONFERENCE

League records only

Boys Soccer

Team MAC

x-Greene 6-1

Unatego 6-1

Delhi 4-2

Unadilla Valley 3-2-1

Walton 3-4

Bainbridge-Guilford 2-3-1

Afton 1-6

Sidney 0-7

x-division champion

Girls Soccer

Team MAC

x-Unatego 7-0

Sidney 5-2

Greene 5-2

Unadilla Valley 4-3

Delhi 4-3

Walton 1-5-1

Oxford 1-5-1

Bainbridge-Guilford 0-7

x-division champion

Volleyball

Team MAC

x-Harpursville 11-0

Deposit 9-2

Bainbridge-Guilford 9-2

Sidney 8-3

Oxford 8-3

Hancock 5-6

Greene 4-7

Walton 3-8

Unadilla Valley 3-8

Afton 3-8

Delhi 2-9

Unatego 1-10

x-division champion

Golf

Team MAC

x-Harpursville 8-0

Greene 4-4

Sidney 4-4

Bainbridge-Guilford 3-5

Hancock 1-7

x-division champion

SECTION FOUR

Field Hockey

As of Oct. 18

Division I

Team League All

x-Greene 8-0 13-0

Maine-Endwell 5-3 11-3

Whitney Point 4-4 7-5

Vestal 3-5 8-5

Windsor 0-8 7-9

Division II

Team League All

x-Sidney 7-3 8-8

Afton 7-3 9-8

Hancock 6-4 8-5

Walton 5-5 9-7

Harpursville 4-6 5-9

Deposit 1-9 1-13

Division III

Team League All

Marathon 10-0 13-2

Spencer-Van Etten 7-3 8-7

Newark Valley 4-6 5-10

Tioga 4-6 4-9

Owego 3-7 3-10

Moravia 2-8 3-10

x-division champion

Scoring Leaders

Player, Team G-A

Shelby Underwood, Marathon 20-21

Amanda Horton, Marathon 18-18

Hannah Wood, Sidney 21-7

Jahna Driscoll, Greene 16-9

Gabby Stein, M-E 18-6

Amanda Collins, WP 18-2

Jess Fisher, Walton 12-8

Marykate Guilfoyle, M-E 11-8

Cienna Morrison, Marathon 15-3

Emily Barnard, Vestal 10-7

Emma Anderson, Greene 7-8

Lea Newman, Hancock 12-1

Dawn Savino, Sidney 9-4

HIGH SCHOOL ALL-STARS

Tri-Valley League

Boys Soccer

First Team: Pheonix Howard, Laurens; Peyton Griffiths, Milford; Matt Morlock, Morris; Levi Decker, Morris; Kyle Jaquay, Cherry Valley-Springfield; Ethan Drugatz, Cherry Valley-Springfield; Wyatt Crowley, Cherry Valley-Springfield; David Vosatka, Schenevus; Clayton Hawes, Edmeston; Eddie Ray Cotton, Gilbertsville-Mount Upton; Alex Brownell, Franklin.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are your taxes going to be done on time?

Yes, they're all finished
I should make it in under the wire
No, I'm late
No, I'm filing an extension
I'm not filing a tax return
     View Results