The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 11, 2013

Friday's High School Track Results

HIGH SCHOOL TRACK

Oneonta Invitational

Friday at Oneonta High

BOYS

Team scores: 1, Oneonta 76; 2, Holland Patent 72; 3, Sidney 70; 4, West Canada Valley 64; 5, Norwich 36; 6, Bainbridge-Guilford/Afton 35; 7, Unatego 34; 8, Chenango Valley 28; 9, Greene 24; 10, Cooperstown 21; 11, Milford 11; 12, Delhi 10; 13, Schenevus/Worcester 7; 14, Laurens 5; 15, Edmeston 3; 16, Walton 0.

100 meters: 1, Tom Boburka (CV) 11.44; 2, Matt Murray (Nor) 11.47; 3, David Van Alstine (Unat) 11.60; 4, Jack Minasi (WCV) 11.87; 5, Mike Strumpfler (HP) 11.98; 6, Jacob Miller (Coop) 12.09.

200: 1, Tom Boburka (CV) 23.30; 2, Jacob Miller (Coop) 24.07; 3, Jeremy Flohr (Gre) 24.10; 4, Hunter Sowersby (Sid) 24.18; 5, Vincent Caratelli (BGA) 24.54; 6, Mason Herkel (HP) 24.68.

400: 1, Jeremy Flohr (Gre) 51.91; 2, Ethan Green (Sid) 53.05; 3, Chris Bay (Gre) 53.20; 4, Jasper Humphries (Unat) 54.07; 5, Jerry Murello (Laur) 54.47; 6, Jay Bame (BGA) 54.57.

800: 1, Matt Murray (Nor) 1:54.41; 2, Austin McCarroll (Sid) 1:58.97; 3, Nuri Harper (Nor) 2:00.68; 4, Ben Gollin (One) 2:01.73; 5, Brett Humphries (Unat) 2:05.38; 6, Brian Young (SW) 2:07.62.

Mile: 1, Joe Harmon (Coop) 4:43.87; 2, Adam Bauerle (BGA) 4:46.00; 3, Robbie Burnett (BGA) 4:46.01; 4, Logan Mancuso (One) 4:49.36; 5, Brian Young (SW) 4:52.64; 6, Alex Fox (One) 4:56.51.

110 hurdles: 1, Noah Roberts (HP) 16.03; 2, Joe Carrock (HP) 16.86; 3, Elijah Coley (Mil) 16.93; 4, Josh Winchester (Unat) 16.94; 5, Mike Ward (Sid) 17.11; 6, Chase Roesler (WCV) 17.42.

400 hurdles: 1, Noah Roberts (HP) 59.01; 2, James Longo (One) 1:00.01; 3, Mat Robinson (One) 1:00.96; 4, Dylan Blier (HP) 1:01.15; 5, Mike Ward (Sid) 1:02.03; 6, Elijah Coley (Mil) 1:02.35.

3,000 steeplechase: 1, Todd Stevens (HP) 10:33.94; 2, Barrett Celecki (HP) 10:35.41; 3, Austin Ryan (Unat) 11:06.03; 4, Declan Kottmeier (Del) 11:10.87; 5, Logan Mancuso (One) 11:14.25; 6, Jacob Tomlins (Edm) 11:28.57.

Distance medley relay: 1, Oneonta (James Longo, Mat Robinson, Jacob DePauw, Ben Gollin) 11:13.07; 2, Sidney (Dean Howard, Hunter Sowersby, Thomas Hoskins, Austin McCarroll) 11:17.99; 3, WCV (Adam Congdon, Brandon Miner, Johnny Szczesniak, Tyler Wright) 11:32.34; 4, Unatego (Troy White, Alex White, Brett Humphries, Jasper Humphries) 11:43.30; 5, Laurens (Leif Ericson, Josiah Wenck, Ryan Crean, Jerry Murello) 11:57.64; 6, Edmeston (Jacob Tomlins, Eli Madison, Jonathan Dunham, Logan Murray) 12:01.51.

Sprint medley relay: 1, Norwich (Andrew Layman, Levi Levesque, Adrian Moses, Matt Murray) 1:37.67; 2, Sidney (Hunter Sowersby, Ethan Green, Mike Ward, Austin McCarroll) 1:38.54; 3, CV (N/A) 1:40.78; 4, HP (Mason Herkel, Avery Herkel, Mike Strumpfler, Noah Roberts) 1:41.03; 5, Greene (Chris Bay, Shawn Brigham, Caleb Bonney, Jeremy Flohr) 1:41.09; 6, Oneonta (Mat Robinson, Aaron Murphy, Skylar Thompson, James Longo) 1:41.53.

Discus: 1, Mitchel Couch (One) 141-9; 2, Austin Dean (Sid) 139-5; 3, Collin Brandl (Sid) 128-5; 4, Pedro Aparicio (BGA) 121-4; 5, John Joslin (WCV) 120-0; 6, Dominick Patinka-Ruston (CV) 117-9.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results