The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 20, 2013

High School Track Results

MAC CHAMPIONSHIPS

Thursday at Greene

BOYS

Team scores: 1, Sidney 157; 2, Bainbridge-Guilford/Afton 103; 3, Unatego 81; 4, Greene 55; 5, Harpursville 43; 5, Unadilla Valley 43; 7, Deposit 40; 8, Walton 14; 9, Delhi 12; 10, Oxford 9.

100 meters: 1, David VanAlstine (Unat) 11.1; 2, Aaron McCarroll (Sid) 11.5; 3, Hayden Begeal (Ox) 11.7; 4, Vincent Caratelli (BGA) 12.0; 5, Shawn Brigham (Gr) 12.1; 6, Nate Magnussen (Sid) 12.1.

200: 1, David VanAlstine (Unat) 22.9; 2, Jeremy Flohr (Gr) 23.6; 3, Hunter Sowersby (Sid) 23.7; 4, Josh Gaudette (Harp) 24.1; 5, Hayden Begeal (Ox) 24.5; 6, Vincent Caratelli (BGA) 24.5.

400: 1, Jeremy Flohr (Gre) 51.7; 2, Hunter Sowersby (Sid) 52.8; 3, Chris Bay (Gre) 53.7; 4, Jasper Humphries (Unat) 53.9; 5, Ethan Green (Sid) 54.2; 6, Jay Bame (BGA) 54.4.

800: 1, Austin McCarroll (Sid) 1:59.9 (meet record); 2, Will Villano (Har) 2:00.5; 3, Brett Humphries (Unat) 2:07.4; 4, Alex White (Unat) 2:11.0; 5, Cole Matthews (Sid) 2:13.0; 6, Chris Graves (Ox) 2:15.8.

1,600: 1, Dylan Thomson (UV) 4:30.3 (meet record); 2, Jack Hillenbrand (Har) 4:35.0; 3, Adam Bauerle (BGA) 4:49.3; 4, Dean Howard (Sid) 5:02.3; 5, Tim Kilmer (Wal) 5:)3.9; 6, Declan Kottmeier (Del) 5:05.3.

3,200: 1, Jack Hillenbrand (Har) 10:00.7; 2, Dylan Thomson (UV) 10:02.6; 3, Adam Bauerle (BGA) 10:48.8; 4, Declan Kottmeier (Del) 11:00.6; 5, Kaleb Smith (Wal) 11:16.7; 6, Dean Howard (Sid) 11:17.6.

110 hurdles: 1, Mike Ward (Sid) 16.4; 2, Josh Winchester (Unat) 16.5; 3, Austin Ryan (Unat) 17.4; 4, Dylan Gifford (Sid) 17.8; 5, Russell Cobane (Del) 17.8; 6, Jason Spry (Dep) 18.0.

400 hurdles: 1, Mike Ward (Sid) 1:01.5; 2, Robbie Burnett (BGA) 1:01.9; 3, William Ferrell (Wal) 1:01.9; 4, Nate Mackey (UV) 1:05.3; 5, Joe Birch (BGA) 1:06.0; 6, Austin Ryan (Unat) 1:06.4.

400 relay: 1, Sidney (Mike Ward, Hunter Sowersby, Ethan Green, Nate Magnussen) 45.4; 2, Deposit (N/A) 47.2; 3, Greene (N/A) 47.6; 4, BGA (Brandt McCall, Vincent Caratelli, Austin Capalupo, Nick Raymond) 47.7; 5, UV (Alex Avolio, Nate Mackey, Stefan Foster, Kevin Meyers) 48.4; 6, Unatego (Liam Alvin, Austin Ryan, Kyle Thompson, Josh Youngs) 48.4.

1,600 relay: 1, Sidney (Ethan Green, Dean Howard, Hunter Sowersby, Austin McCarroll) 3:38.0; 2, Unatego (Jasper Humphries, Alex White, Troy White, David VanAlstine) 3:44.3; 3, Greene (N/A) 3:45.3; 4, UV (Dylan Thomson, Nate Mackey, Chris Emerson, Kevin Meyers) 3:51.9; 5, Deposit (N/A 3:52.2; 6, B-G/A (Nick Gronowski, Kevin Hubbard, Robbie Burnett, Jay Bame) 3:53.2.

3,200 relay: 1, Sidney (Dean Howard, Cole Matthews, Thomas Hoskins, Austin McCarroll) 8:46.2; 2, Unatego (Brett Humphries, Cody Manzanero, Alex White, Troy White) 8:57.4; 3, BGA (Brian Tequin, Wyatt Mosher, Adam Bauerle, Robbie Burnett) 9:00.9; 4, Walton (N/A) 9:06.2; 5, Greene (N/A) 10:00.2.

Long jump: 1, David Schaffer (Dep) 20-4; 2, Kody Homann (UV) 19-5.5; 3, Ethan Green (Sid) 19-3.5; 4, Jason Spry (Dep) 18-9; 4, Nate Magnussen (Sid) 18-9; 6, Russell Cobane (Del) 18-6.5.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results