The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 20, 2013

High School Track Results

(Continued)

Triple jump: 1, Austin McCarroll (Sid) 40-1; 2, Aaron McCarroll (Sid) 37-11; 3, Kody Homann (UV) 36-3; 4, Daniel Norris (BGA) 35-6.5; 5, Connor Plue (Dep) 32-11.5; 6, Nathaniel Garry (UV) 32-6.

High jump: 1, Josh Winchester (Unat) 5-10; 2, Ernie Allen (Dep) 5-8; 3, David Schaffer (Dep) 5-8; 4, Jasper Humphries (Unat) 5-6; 5, Kyle Raymer (BGA) 5-4; 6, Taylor Niles (Har) 5-4.

Shot put: 1, Pedro Aparicio (BGA) 45-5.5; 2, Austin Dean (Sid) 43-5.5; 3, Chris Puerile (BGA) 43-3; 4, Collin Brandl (Sid) 42-10.25; 5, Max Flanagan (Gre) 37-10.5; 6, Wyatt Vanderbunt (Gre) 36-8.5.

Discus: 1, Austin Dean (Sid) 139-1; 2, Pedro Aparicio (BGA) 115-8; 3, Collin Brandl (Sid) 111-9; 4, Chris Puerile (BGA) 108-4; 5, Wyatt Vanderbunt (Gre) 106-1; 6, Shane Curtin (BGA) 95-10.

Pole vault: 1, Christian Klecha (Gre) 9-0; 2, Brandt McCall (BGA) 8-6; 3, Kevin Hubbard (BGA) 8-0; 4, Dylan Gifford (Sid) 8-0; 5, Cole Matthews (Sid) 8-0; 6, Tyler Ross (BGA) 7-6.

GIRLS

Team scores: 1, Bainbridge-Guilford/Afton 172; 2, Sidney 128; 3, Unatego 95; 4, Walton 48; 5, Greene 39; 6, Delhi 28; 7, Oxford 18; 8, Unadilla Valley 8; 9, Deposit 5; 10, Harpursville 2.

100 meters: 1, Mitilda Knapp (BGA) 13.1; 2, Christina Bochicchio (BGA) 13.1; 3, Katrina Ross (BGA) 13.4; 4, Jessica Russo (Ox) 13.6; 5, Emma Egli (Sid) 13.7; 6, Shelby Medovich (Har) 13.7.

200: 1, Mitilda Knapp (BGA) 28.3; 2, Christina Bochicchio (BGA) 28.4; 3, Robin Foster (Unat) 29.1; 4, Christianne Philiponne (Gre) 29.2; 5, Shelby Medovich (Har) 29.3; 5, Emma Egli (Sid) 29.3; 5, Adreanna Hook (Del) 29.3.

400: 1, Kim Kehr (Wal) 1:01.1; 2, Emma Anderson (Gre) 1:04.3; 3, Katherian Klecha (Gre) 1:05.1; 4, Hezel Haehnel (Unat) 1:07.9; 5, Emily Greenwood (BGA) 1:09.9; 6, Thais Kramer (Sid) 1:10.4.

800: 1, Katrina Clark (Unat) 2:30.7; 2, Mary Rommer (Unat) 2:34.3; 3, Vita Gugliemetti (Sid) 2:37.0; 4, Katie Nolan (BGA) 2:40.7; 5, Kelsey Ruling (Sid) 2:44.9; 6, Abby Chimileski (Gre) 2:47.1.

1,500: 1, Katrina Clark (Unat) 5:12.0; 2, Daphne Knapp (BGA) 5:26.8; 3, Katie Nolan (BGA) 5:29.3; 4, Rachel Gibbs (Sid) 5:33.1; 5, Katie Aikens (Del) 5:49.9; 6, Faith Monaghan (Sid) 5:54.7.

3,000: 1, Daphne Knapp (BGA) 12:26.0; 2, Rachel Gibbs (Sid) 13:15.2; 3, Bethany Karl (Sid) 13:28.9; 4, Bethany Shaw (BGA) 14:28.0; 5, Brooke Hunter (Wal) 15:48.8.

100 hurdles: 1, Julia Knapp (BGA) 15.7; 2, Kasey Peters (Ox) 17.4; 3, Jilleen Livingston (Sid) 17.6; 4, Emma Egli (Sid) 18.3; 5, Jessica Champlin (Sid) 18.6; 6, Amber Marks (Dep) 19.5.

400 hurdles: 1, Julia Knapp (BGA) 1:08.5; 2, Lea Haehnel (Unat) 1:13.8; 3, Kasey Peters (Ox) 1:14.9; 4, Katy DeShaw (Sid) 1:15.8; 5, Heleena Hilson (Del) 1:17.7; 6, Jessica Champlin (Sid) 1:19.2.

2,000 steeplechase: 1, Daphne Knapp (BGA) 8:14.7; 2, Vita Gugliemetti (Sid) 8:46.5; 3, Bethany Shaw (BGA) 10:02.1.

400 relay: 1, BGA (Christina Bochicchio, Katrina Ross, Mitilda Knapp, Julia Knapp) 51.9; 2, Sidney (Anna Egli, Jilleen Livingston, Jessica Champlin, Emma Egli) 54.6; 3, Greene (Emma Anderson, Nicole Flohr, Katherian Klecha, Christianne Philiponne) 55.4; 4, Walton (N/A) 55.5; 5, Unatego (Ashlea Egner, Robin Foster, Abby Goodrich, Taylor Reed) 56.2; 6, UV (Nicki Gramstad, Sara Krum, Jordan Gardener, Emily Converse) 56.7.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results