The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

May 20, 2013

High School Track Results

(Continued)

400 hurdles: 2, Jennifer Jelic 1:05.24.

400 relay: 6, Oneonta (Abby Picinich, Mary Buzzanca, Alexandra Sakoulas, Jennifer Jelic) 52.84.

1,600 relay: 5, Oneonta (N/A) 4:19.10.

Shot put: 6, Michelle Lee St. Marthe 31.2.5.

Discus: 6, Michelle St. Marthe 93-8.

High jump: 2, Natalie Vanderlaan-Meyering 5-0; T6, Brittney Herrick 4-8.

TRI-VALLEY CHAMPIONSHIPS

Thursday at Cherry Valley-Springfield

BOYS

Team scores: 1, Cherry Valley-Springfield 126; 2, Gilbertsville-Mount Upton/Morris 98; 3, Edmeston 76; 4, Laurens 53; 5, Downsville 49; 6, Milford 37; 7, Davenport/South Kortright 33; 8, Schenevus/Worcester 33; 9, Andes 8; 10, Franklin 6; 10, Richfield Springs 6; 12, Stamford 0.

100 meters: 1, Eddie-Ray Cotton (G) 11.34; 2, Antonio Gomes (Dow) 11.42; 3, Isiah Montgomery (CVS) 11.44; 4, Nick Mills (CVS) 12.03; 5, Justin Cole (G) 12.16; 6, Tom McGroder (E) 12.27.

200: 1, Antonio Gomes (Dow) 22.72; 2, Eddie-Ray Cotton (G) 22.80; 3, Isiah Montgomery (CVS) 23.15; 4, Ben Drugatz (CVS) 24.14; 5, Nick Mills (CVS) 24.21; 6, Bryce Freling (SW) 24.34.

400: 1, Ben Drugatz (CVS) 53.35; 2, Jerry Murello (L) 53.68; 3, Nick Mills (CVS) 53.88; 4, Eli Madison (E) 55.37; 5, Josh Wood (D/SK) 55.85; 6, Bryce Freling (SW) 55.89.

800: 1, Brian Young (SW) 2:08.14; 2, Jacob Tomlins (E) 2:10.99; 3, Ryan Crean (L) 2:12.30; 4, Kyle Jaquay (CVS) 2:15.42; 5, Jerry Murello (L) 2:16.74; 6, Ian Young (SW) 2:17.03.

1,600: 1, Cameron Grant Hill (G) 4:47.0; 2, Brian Young (SW) 4:58.0; 3, Sean O’Connor (D/SK) 4:58.1; 4, Jacob Tomlins (E) 5:00.0; 5, Shane Harrington (G) 5:01.0; 6, Blaine Fairchilds (F) 5:02.0.

3,200: 1, Cameron Grant Hill (G) 10:50.01; 2, Sean O’Connor (D/SK) 10:58.61; 3, Jared Sheldon (SW) 11:01.16; 4, Blaine Fairchilds (F) 11:09.64; 5, Jonathan Dunham (E) 11:12.42; 6, Shane Harrington (G) 11:13.65.

110 hurdles: 1, Elijah Coley (Mil) 17.38; 2, Leif Ericson (L) 18.37; 3, Dan Bosma (CVS) 20.03; 4, Myles Liddell (Dow) 21.06; 5, Jared Tracy (CVS) 21.46; 6, Kevin Doubleday (CVS) 21.56.

400 hurdles: 1, Elijah Coley (Mil) 1:03.20; 2, Tom McGroder (E) 1:03.46; 3, Dustin Collins (CVS) 1:03.90; 4, Ty Magnan (D/SK) 1:04.78; 5, Leif Ericson (L) 1:07.38; 6, Dan Bosma (CVS) 1:09.04.

3,000 steeplechase: 1, Sean O’Connor (D/SK) 11:07.30; 2, Shane Harrington (GMUM) 11:18.10; 3, Jacob Tomlins (E) 11:22.58; 4, Jonathan Dunham (E) 11:28.59; 5, Leif Ericson (L) 11:30.35; 6, Blaine Fairchilds (F) 11:52.90.

400 relay: 1, GMUM (Lucas Seneck, Justin Cole, Aiden Staib, Eddie-Ray Cotton) 46.47; 2, CVS (Denzel Heyliger, Isiah Montgomery, Kyle Jaquay, Noah Russo) 47.63; 3, Milford (Erickson Brenner, Josh Bush, Hunter Leonard, Luke Zenir) 50.07; 4, Edmeston (Austin Carman, Greg Winton, Nick Stueben, Sam Madison) 51.24; 5, Laurens (N/A) 56.13.

1,600 relay: 1, CVS (Nick Mills, Ben Drugatz, Kyle Jaquay, Isiah Montgomery) 3:45.45; 2, Edmeston (Eli Madison, Grey Bennis, Sam Madison, Tom McGroder) 3:51.08; 3, Laurens (N/A) 3:52.20; 4, GMUM (Lucas Seneck, James Mealey, Mark King, Cameron Grant Hill) 3:54.56; 5, Milford (Hunter Leonard, Elijah Rutledge, Luke Zenir, Elijah Coley) 3:58.74; 6, Downsville (Stephen Casciola, Antonio Gomes, Myles Liddell, Joseph Gales) 4:00.87.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results