The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

December 26, 2012

Today's Datebook

TODAY’S DATEBOOK

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Cherry Valley-Springfield Tournament: Richfield Springs vs. Sharon Springs, 6 p.m.; Cherry Valley-Springfield vs. Owen D. Young, 7:45 p.m.

Dick White Tournament at Cooperstown: Sidney vs. Cobleskill-Richmondville, 4 p.m.; Cooperstown vs. Fort Plain, 8 p.m.

Downsville Tournament: Margaretville vs. Gilbertsville-Mount Upton, 5 p.m.; Roscoe vs. Downsville, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Hancock at Unadilla Valley, 3:45 p.m.

Joan Martin Tournament at Morris: Sharon Springs vs. Edmeston, 5 p.m.; Deposit vs. Morris, 6:30 p.m.

KSA Tournament at Orlando, Fla.: Unatego vs. TBA

Stamford Tournament: Milford vs. Laurens, 5:30 p.m.; Roxbury vs. Stamford, 7 p.m.

Vernon-Verona-Sherrill Tournament: Cooperstown vs. Holland Patent, 3:30 p.m., Clinton vs. Vernon-Verona-Sherrill, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

Battle in the Valley at Cobleskill-Richmondville: Cooperstown, Sidney, 10 a.m.

Windsor Christmas Tournament: Bainbridge-Guilford/Afton, Unatego, Walton, 3 p.m.

FRIDAY’S DATEBOOK

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Stamford at Walton, 3:30 p.m.

Greene Holiday Showcase: Windsor vs. Unatego, 5:15 p.m.; Chenango Forks vs. Greene, 7 p.m.

Unadilla Valley Tournament: Oneonta vs. Oxford, 6 p.m.; Sherburne-Earlville vs. Unadilla Valley, 7:45 p.m.

Cherry Valley-Springfield Tournament: Consolation, 6 p.m., Championship, 7:45 p.m.

Dick White Tournament at Cooperstown: Consolation, 6 p.m., Championship, 8 p.m.

Pat Grasso Tournament at Laurens: Hancock vs. South Kortright, 5 p.m.; Milford vs. Laurens, 7:30 p.m.

Ray Clement Tournament at Morris: Mohawk vs. Deposit, 5 p.m.; Edmeston vs. Morris, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Greene Holiday Showcase: Sidney vs. Susquehanna Valley, 1:45 p.m.; Cincinnatus vs. Greene, 3:30 p.m.

Harpursville Tournament: Afton vs. Gilbertsville-Mount Upton, 1 p.m.; Oxford vs. Harpursville, 2:45 p.m.

Kazalski Tournament at Bainbridge-Guilford: Marathon vs. Whitney Point, 3:45 p.m.; Bainbridge-Guilford vs. Windsor, 7:30 p.m.

Pete Hyde Tournament at Johnson City Middle: Oneonta vs. Owego, 7 p.m.

Ray Preston Tournament at Davenport: Schenevus vs. Worcester, 5 p.m.; Delhi vs. Davenport, 7 p.m.

KSA Tournament at Orlando, Fla.: Unatego vs. TBA

Stamford Tournament: Consolation, 5:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

Vernon-Verona-Sherrill Tournament: Consolation, TBA; Championship, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL BOWLING

Norwich Tournament: Afton, Bainbridge-Guilford, Sidney, Walton, 10 a.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

Windsor Christmas Tournament: Bainbridge-Guilford/Afton, Unatego, Walton, 9 a.m.

1
Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results