The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

January 28, 2013

Weekend High School Results

BOYS BASKETBALL

Oxford 59, B-G 52

BAINBRIDGE-GUILFORD: Austin Bauerle 9 2-4 21, Brooks Harmon 1 0-0 2, Corbin Palmer 5 5-7 15, Lucas Butcher 3 2-2 8, Mike Carlin 2 2-2 6, Nick Gronowski 0 0-0 0, Tim Walts 0 0-0 0, Dylan Moffitt 0 0-0 0. TOTALS: 20 11-15 52.

OXFORD: Matt Moore 2 2-3 8, Cameron Heggie 6 2-2 14, Daniel Lawton 0 0-0 0, Jeff Lawton 0 0-0 0, Andrew Golden 10 10-15 32, Kevin Davis 1 1-2 3, Jake McConnell 0 0-0 0, Adam Camiel, Paul Wonka 1 0-4 2. TOTALS: 20 15-26 59.

Bainbridge-Guilford 9 12 15 16 – 52

Oxford 16 18 10 15 – 59

Three-point field goals: B 1 (Bauerle); O 4 (Golden 2, Moore 2).

GIRLS BASKETBALL

Penfield 61, Oneonta 40

at Onondaga CC

ONEONTA (12-1): Ceili Getman 0 0-0 0, Hayley Dower 1 0-0 3, Minnie Webster 1 0-0 2, Kelsey Baker 0 4-4 4, Rachel Wessells 0 0-0 0, Mariah Ruff 7 4-10 20, Sierra Sangetti-Daniels 1 1-1 3, Natalie Vanderlaan-Meyering 3 0-0 6, Maria DiMartin 1 0-0 2, Erin Mushtare 0 0-0 0, Diandra Sangetti-Daniels 0 0-0 0, Meg Burns 0 0-0 0, Michelle Lee St. Marthe 0 0-0 0. TOTALS: 14 9-15 40.

PENFIELD: Sheila Nesselbush 6 1-3 13, Kesey Kelleher 0 1-2 1, Sandra Katonzoro 0 0-0 0, Margot Hetzke 5 5-6 15, Leah Crockett 2 0-0 4, Alicia Flanagan 0 0-0 0, Lucy Covley 7 0-0 18, Katie Kayes 0 0-0 0, Alexa Baitosiewicz 0 0-0 0, Shannon Nesselbush 1 0-0 2, Margaret Fitzpatrick 0 0-0 0, Jessica Londuyt 0 0-0 0, Michelle Nesselbush 4 0-0 8. TOTALS: 25 7-11 61.

Oneonta 10 14 3 13 – 40

Penfield 15 9 20 17 – 61

Three-point field goals: O 3 (Ruff 2, Dower); P (Covley 4).

BOYS SWIMMING

Frontier League Championships

Saturday at Holland Patent

Team scores: 1, Watertown 390.5; 2, Holland Patent 275.5; 3, South Jefferson 254; 4, Lowville 222.5; 5, Cooperstown 215; 6, Indian River 176; 7, Rome Free Academy 171; 8, Sherburne-Earlville 149; 9, Utica Proctor 128; 10, Carthage 115.5; 11, South Lewis 57; 12, Beaver River 51; 13, General Brown 34; 14, Gouverneur 28; 15, Watertown IHC 16.

Top Cooperstown finishes

200-yard medley relay: 2, Aaron Idelson, Matt Frevele, Luke Zenir, Sean Mebust 1:59.97.

200 freestyle: 5, Erik Mebust 1:59.39, 14, Eamonn Maguire 2:15.71.

200 individual medley: 4, Sean Mebust 2:15.92; 15, Aaron Idelson 2:28.18.

50 free: 5, Luke Zenir 24.60; 16, Ryan Erichsen 25.47.

100 butterfly: 4, Luke Zenir 58.85.

100 free: 2, Sean Mebust 52.08.

500 free: 16, Colin Wilcox 6:30.25.

200 free relay: 7, Luke Zenir, Eamonn Maguire, Ryan Erichsen, Erik Mebust 1:41.02.

100 backstroke: 3, Erik Mebust 1:01.85, 8, Michael Kern 1:05.58, 16 Aaron Idelson 1:09.14.

100 breaststroke: 8, Matt Frevele 1:12.87; 13, Tae Livermore 1:14.96.

400 free relay: 3, Erik Mebust, Aaron Idelson, Eamonn Maguire, Sean Mebust 3:43.91.

INDOOR TRACK

Quinney/Hurley Invitational

Winner and local athletes who finished in the top six Saturday during the Quinney/Hurley Invitational at Cornell University.

Boys

55 meters: 1, Jerry McPeak (Elmira) 6.73.

300: 1, Wynn Curtis (Corning) 36.58.

600: 1, Matt Murray (Norwich) 1:23.29.

1,000: 1, Steve Rossettie (Corning) 2:32.81.

1,600: 1, Steve Rossettie (Corning) 4:28.02; 3, Ben Gollin (Oneonta) 4:32.58.

3,200: 1, Richard Buchanan (Windsor) 9:47.86.

55 hurdles: 1, Wynn Curtis (Corning) 7.73.

800 relay: 1, Elmira 1:36.80.

1,600 relay: 1, Elmira 3:37.24.

3,200 relay: 1, Corning 8:30.37.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Do you plan to attend the Baseball Hall of Fame Induction?

Yes
No
Not sure
     View Results