The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

January 29, 2013

Sectional Wrestling Seeds

--
The Daily Star

---- — WRESTLING

Seeds for the Section Four Class B and D wrestling tournaments Saturday. The Class B tournament will be held at Waverly and the Class D tournament is at Unadilla Valley.

Section Four Class B

99 pounds: 1, Kiegan Brown (Maine-Endwell); 2, Dalen Geislinger (Norwich); 3 Ty Rifanburg (Norwich); 4 Jake Lehr (Chenango Valley).

106: 1, Jackson Bell (Owego); 2, Cole Rifanburg (Norwich); 3, Caleb Wiggins (Chenango Valley); 4, Bubby Fafalovic (Chenango Valley).

113: 1, Kobe Garrehy (Maine-Endwell); 2, Trevor Glezen (Whitney Point); 3, Ryan Kwiatkowski (Owego); 4, Josh Devine (Susquehanna Valley).

120: 1, Nate Hayes (Windsor); 2, Sean Ballard (Whitney Point); 3, Anthony Colon (Chenango Valley); 4, Dylan Dunham (Whitney Point).

126: 1, Ian Lupole (Susquehanna Valley); Brady Wisniewski (Maine-Endwell); 3, Devin Horton (Owego); 4, Kacey Madigan (Waverly).

132: 1, Tristan Rifanburg (Norwich); 2, Brock Post (Maine-Endwell); 3, Nate Gubham (Whitney Point); 4, Chris Surace (SV).

138: 1, Nate Bell (OW), 2, Zak Garrahy (Maine-Endwell); 3, Austyn Bostwick (Waverly); 4, Steve Alyward (Chenango Valley).

145: 1, Frack Garcia (Norwich); 2, Jordan Torbitt (Whitney Point); Jeremy Andrews (Dryden); 4, James Longo (Oneonta).

152: 1, Kyle Halladay (Chenango Valley); 2, Brandon Hamilton (Maine-Endwell); 3, Marc Yezzi (Susquehanna Valley); 4, Josh Meyers (Norwich).

160: 1, Brandon Ellers (Waverly); 2, Jared Haskell (Susquehanna Valley); 2, Reed Grunder (Chenango Valley); 4, Kirkland Dolan (Oneonta).

170: 1, Austin Orshal (Windsor); 2, Austin Tingley (Susquehanna Valley); 3, Jarrid Lewis-Weidman (Susquehanna Valley); 4, Robert Woodward (Chenango Valley).

182: Tristan Roche (Susquehanna Valley); 2, Seth Gordon (Windsor); 3, James Knight (Whitney Point); 4, Thomas Fischer (Oneonta).

195: 1, Matt Brozovic (Maine-Endwell); 2, Andrew Barnhart (Whitney Point); 3, Jeff Klossner (Waverly); 4, Garrett Riegal (Winsdor).

220: 1, Ryan Wolcott (Waverly); 2, Teddy Storti (Susquehanna Valley); 3, Caden Wasson (Whitney Point); 4, Jared Wilber (Norwich).

285: 1, Matt Abbott (Windsor); 2, Cory Corkwell (Oneonta); Dylan Matthews (Whitney Point); 4, Nate Flora (Windsor).

Section Four Class D

99: 1, Nate Hansen (Oxford); 2, Tabor VanValkenburg (Walton); 3, Garrett Lockwood (Groton); 4, Hunter Kermids (Southern Cayuga).

106: 1, Joe Rorick (Odessa-Montour); 2, Shaughn Standinger (Candor); 3, Mike Bryden (Delhi); 4, Chris Clay (Moravia).

113: 1, Joe Nelson (Oxford); 2, Logan Robinson (Walton); 3, Dylan Wood (Walton); 4, Caleb Simons (Unadilla Valley).

120: 1, Madison Hoover (Harpursville); 2, Jacob Andrews (Harpursville); 3, Darren Ostrander (Groton); 4, Tyler Dupuy (Odessa-Montour).

126: 1, Chris Caza (Moravia); 2, Bill Bacon (Odessa-Montour); 3, Dakota Coffey (Walton); 4, Cory Marshman (Oxford).

132: 1, Adam Gifford (Odessa-Montour); 2, Collin Izard (Unadilla Valley); 3, David-Michael Robinson (Harpursville); 4, Austin Crandall (Oxford).

138: 1, Tyler Olson (Unadilla Valley); 2, Dawson Beers (Walton); 3, Trey Mostert (Delhi); 4, Michael Fraboni (Odessa-Montour).

145: 1, Freedom Boda (Candor); 2, Jody Smith (Oxford); 3, Devan Barta (Southern Cayuga); 4, Cody Snow (Harpursville).

152: 1, Nik Hansen (Oxford); 2, Chris Vanbenschoten (Groton); 3, Caleb Nichols (Candor); Cody Shoemaker (Moravia).

160: 1, Mike Neumann (Delhi); 2, Bryant Hough (Moravia); 3, Jeremy Zoake (Odessa-Montour); 4, Colby Foster (Harpursville).

170: 1, Noah DeDominicis (Delhi); 2, Sean Mishler (Moravia); 3, Issac Quick (Candor); 4, Richard Hurlbert (Marathon).

182: 1, Mike Beers (Walton); 2, Kyle Clark (Delhi); 3, Caleb Cutting (Oxford); 4, Jon Smith (Moravia).

195: 1, Alex Avolio (Unadilla Valley); 2, Dan Lucas (Southern Cayuga); 3, Liam Chilson (Marathon); 4, Eric Eldred (Oxford).

220: 1, Dillon Hurlbert (Marathon); 2, Garyn Huntley (Oxford); 3, Joe Wright (Odessa-Montour); 4, Kurtis Wilson (Unadilla Valley).

285: 1, Tyler Hallett (Candor); 2, Andrew Gillette (Marathon); 4, Richie Conklin (Unadilla Valley); 4, Kordell Huntley (Oxford).