The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

February 8, 2013

High School Wrestling Seedings

(Continued)

170: 1, Christian Dietrich (Greene); 2, Nicholas Jump (Sidney); 3, Josh Burg (Watkins Glen); 4, Jarid Lewis-Weidman (Susquehanna Valley); 5, Auston Orshal (Windsor) 6, Robert Woodward (Chenango Valley); 7, Spencer Soppington (Trumansburg); 8, Noah DeDominics (Delhi).

182: 1, Ryan Marszal (Unatego); 2, Joel Roselle (Greene); 3, Mike Beers (Walton); 4, Kyle Clark (Delhi); 5, Riley Hanrahan (Unatego); 6, Christian Richtor (Tioga); 7, Robert Ojeda (Sidney); 8, Seth Gordon (Windsor).

195: 1, Mark Viviano (Bainbridge-Guilford/Afton); 2, Andrew Barnhart (Whitney Point); 3, Matt Brozovic (Maine-Endwell); 4, Alex Avolio (Unadilla Valley); 5, Kai Saboda (Sidney); 6, Mike Melello (Tioga); 7, Jeff Pornbeck (Greene); 8, Jeff Lossner (Waverly).

220: 1, Ryan Wolcott (Waverly); 2, Dillon Hurlburt (Marathon); 3, Dan Babcock (Deposit/Hancock); 4, Alex Morrow (Sidney); 5, Teddy Storti (Susquehanna Valley); 6, Garyn Huntley (Oxford); 7, Don Haskell (Greene); 8, Dillon Hurlburt (Marathon).

285: 1, Matt Abbott (Windsor); 2, Tyler Hallett (Candor); 3, Austin Dean (Sidney); 4, Andrew Gillett (Marathon); 5, Zach Kelsey (Tioga); 6, Cory Corkwell (Oneonta); 7, Richie Conklin (Unadilla Valley); 8, Zach Gifford (Deposit/Hancock).

Section Three D-II

Top seeds and seeded Cooperstown athletes for the Section Three Division II Wrestling Tournament, which starts at 10 a.m. Saturday at Onondaga Community College’s SRC Arena.

99 pounds: 1, Derek Spann (Adirondack).

106: 1, Hunter Owen (Sherburne-Earlville).

113: 1, Hunter Richard (Holland Patent).

120: 1, Nate Walker (Canastota); 2, Mikey Boyle (Cooperstown).

126: 1, Laken Cook (Ilion).

132: 1, Cormac Green (Port Byron).

138: 1, Nick Tighe (Phoenix).

145: 1, Nick Koelmel (IHC); 5, Jacob Miller (Cooperstown).

152: 1, Isaiah Riccio (Beaver River).

160: 1, Tyler Silverthorn (General Brown).

170: 1, Daniel Smith (South Jefferson).

182: 1, Zach Zupan (Canastota).

195: 1, Garrett Duvall (Sherburne-Earlville).

220: 1, Corey Gaffney (General Brown).

285: 1, Wyatt Morris (Morrisville-Eaton).

WRESTLING RECORDS

High school records through Thursday for area wrestlers who will compete in sectional tournaments this weekend, as reported by their respective coaches. Name followed by grade and record. Records for Cooperstown, Delhi and Walton wrestlers were not reported.

Bainbridge-Guilford/Afton

99 pounds: Josh Lindsay, 9, 20-12.

106: Chris Cirigliano, 9, 15-8.

120: Ben Bivar, 7, 16-8.

120: Brett Hubbard, 8, 9-16.

132: Jesse Griswold, 12, 27-3.

138: Justin Cirigliano, 12, 23-6.

145: Tim Parsons, 12, 19-15.

152: Jamie Griswold, 11, 25-9.

195: Mark Viviano, 12, 26-2.

285: Shane Curtin, 11, 8-19.

Oneonta High

99 pounds: Jimmy Verrelli, 8, 10-13.

106: Mitchell Spaziani, 10, 21-19.

132: Dan Decker, 11, N/A.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results