The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

February 15, 2013

Section Four Basketball Tournaments

SECTION FOUR BASKETBALL

CLASS C BOYS

Feb. 20 First Round

1-Sidney (16-1) bye

9-Spencer-Van Etten (10-6) at 8-Odessa-Montour (13-4), 7 p.m.

12-Newfield (8-9) at 5-Greene (12-3), 7 p.m.

13-Oxford (8-9) at 4-Moravia (15-2), 7 p.m.

14-Delhi (8-9) at 3-Elmira Notre Dame (14-3), 7 p.m.

11-Bainbridge-Guilford (10-7) at 6-Lansing (13-4), 7 p.m.

10-Unadilla Valley (9-8) at 7-Unatego (12-4), 7 p.m.

2-Watkins Glen (14-2) bye

Feb. 23 Quarterfinals

9-S-VE/8-O-M at 1-Sidney (16-1), 7 p.m.

12-Newfield/5-Greene vs. 13-Oxford/4-Moravia at higher seed, 7 p.m.

14-Delhi/3-END vs. 11-B-G/6-Lansing at higher seed, 7 p.m.

10-UV/7-Unatego at 2-Watkins Glen (14-2), 7 p.m.

Feb. 27 Semifinals

9-S-VE/8-O-M/1-Sidney vs. 12-Newfield/5-Greene/13-Oxford/4-Moravia at higher seed, 7 p.m.

14-Delhi/3-END/11-B-G/6-Lansing vs. 10-UV/7-Unatego/2-Watkins Glen at higher seed, 7 p.m.

March 2 Championship

Semifinal winners at Broome County Arena, 3:15 p.m.

CLASS D BOYS

Feb. 20 First Round

1-Morris (15-1) bye

9-Deposit (8-9) at 8-Southern Cayuga (8-10), 7 p.m.

12-Laurens (9-8) at 5-Hunter-Tannersville (13-4), 7 p.m.

13-Cherry Valley-Springfield (9-7) at 4-Milford (12-3), 7 p.m.

14-Edmeston (8-9) at 3-Richfield Springs (14-2), 7 p.m.

11-Gilboa (10-7) at 6-Stamford (13-4), 6 p.m.

10-Marathon (6-11) at 7-South Kortright (13-4), 6 p.m.

2-Margaretville (15-2) bye

Feb. 23 Quarterfinals

9-Deposit/8-SC at 1-Morris (15-1), 7 p.m.

12-Laurens/5-H-T vs. 13-CV-S/4-Milford at higher seed, 7 p.m.

14-Edmeston/3-RS vs. 11-Gilboa/6-Stamford at higher seed, 7 p.m.

10-Marathon/7-SK at 2-Margaretville (15-2), 7 p.m.

Feb. 27 Semifinals

at Oneonta State

9-Deposit/8-SC/1-Morris vs. 12-Laurens/5-H-T/13-CV-S/4-Milford, time TBA

14-Edmeston/3-RS/11-Gilboa/6-Stamford vs. 10-Marathon/7-SK/2-Margaretville, time TBA

March 2 Championship

Semifinal winners at Oneonta State, 6 p.m.

CLASS B GIRLS

Feb. 19 Quarterfinals

1-Oneonta (15-1) bye

5-Chenango Valley (8-8) at 4-Waverly (17-0), 7 p.m.

6-Chenango Forks (8-8) at 3-Norwich (10-5), 7 p.m.

7-Whitney Point (8-9) at 2-Seton Catholic (12-4), 7 p.m.

Feb. 22 Semifinals

5-CV/4-Waverly at 1-Oneonta (15-1), 7 p.m.

6-CF/3-Norwich vs. 7-WP/2-SCC at higher seed, 7 p.m.

March 2 Championship

Semifinal winners at Broome County Arena, 5 p.m.

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Is Israel justified to conduct its military campaign against the Hamas in Gaza?

Yes
No
Undecided/no opinion
     View Results