The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

September 23, 2013

Weekend High School Results

--
The Daily Star

---- — CROSS COUNTRY

New Hartford Invitational

Boys small-school scores (eight teams): Adirondack 33, Oneonta 81, Clinton 84.

Winner: Ryan O’Rourke (Adirondack) 16:42 over 3.1-mile course.

Oneonta: 4, Logan Mancuso 17:43; 7, Sam Baskin 17:56; 20, Matt Longo 19:15; 22, Luke Anderson 19:20; 28, Erik Minerosa 20:02; 54, Alex Kahl 28:15.

Girls small-school scores: Oneonta 22, Little Falls 35, Utica Notre Dame 69, New York Mills 87.

Winner: Jamie Keown (Oneonta) 23:09.

Other Oneonta runners: 2, Missy Emilio 23:48; 3, Nika Ficano 24:10; 6, Emelia French 24:37; 10, Rory Decker 25:33.

Queensbury Invitational

Delhi boys (5K course): 9, Declan Kottmeier 17:33; 26, Alex Legg 18:18; 55, Alex Padovani 19:30; 88, Cooper Maney 20:39; 91, Eli Eagle Road 20:52; 115, Matt Aikens 23:40; 120, Wade Armstrong 24:08.

Delhi girls (5K course): 25, Katie Aikens 22:02; 68, Katherine Erickson 24:36; 84, Christina Erickson 25:31; 85, Tianna Blake 26:18; 99, Megan Shaver 26:45; 102, Emily Legg 26:59.

FOOTBALL

Unatego 27, Walton 6

Unatego 0 7 7 13 – 27

Walton 6 0 0 0 – 6

W – Quinn Harby 1 run (run failed)

U – Tanner Winchester 58 pass from Josh Feyerabend (Josh Feyerabend kick)

U – Corbin Henry 6 run (Josh Feyerabend kick)

U – Josh Feyerabend 33 run (kick failed)

U – Josh Feyerabend 6 run (Josh Feyerabend kick)

Unatego rushing: Josh Feyerabend 8-58, Corbin Henry 6-58, Kellen Komenda 1-(-1), Tanner Winchester 2-19, Nate Wilsey 4-11, Braedon Beadie 1-28.

Walton rushing: Austin Kilmer 22-94, Trevor Zandt 10-8, Christian Rutherford 8-59, Derek Mead 8-59, Quinn Harby 9-42, Jordan Somers 1-5, Blake Hitt 1-(-4).

Unatego passing: Josh Feyerabend 7-for-11, 156 yards, 1 int.

Walton passing: Trevor Zandt 0-for-9.

Unatego receiving: Kellen Komenda 4-45, Tanner Winchester 2-72, Kyle Spaulding 1-39.

Dolgeville 49, Cooperstown 6

Cooperstown 0 0 0 6 – 6

Dolgeville 14 21 7 7 – 49

D – Jason Nastovski 7 run (Greg Pelan kick)

D – Devin Coonradt 13 run (Greg Pelan kick)

D – Kasey Foster 2 run (Greg Pelan kick)

D – Brandon Lewandowski 11 pass from Reid Johnson (Greg Pelan kick)

D – Johann Doerrer 58 pass from Reid Johnson (Greg Pelan kick)

D – Kasey Foster 13 run (Greg Pelan kick)

D – Wayne Johnson 1 run (Greg Pelan kick)

C – Lucas Lyons 18 run (kick failed)

Cooperstown rushing: Joe Harmon 14-86, Lucas Lyons 17-67, Carmen Booan 4-15, Cullen Rathbone 5-11.

Cooperstown passing: Carmen Booan 2-for-28, 28 yards, 1 int.

Cooperstown receiving: Michael Perrino 2-28.

Sidney 46, Oxford 6

Friday’s Game

Sidney 18 12 8 8 – 46

Oxford 0 0 0 6 – 6

S – Patrick Vibbard 1 run (run failed)

S – Tanner Schunk 15 run (pass failed)

S – Patrick Vibbard 31 run (run failed)

S – Jordan Constable 90 pass from Patrick Vibbard (run failed)

S – Brandon Bessett 5 run (pass failed)

S – Brandon Bessett 2 run (Tanner Schunk run)

S – Zak Green 94 run (Zak Green run)

O – run (run failed)

Sidney rushing: Mike Chase 9-141, Zak Green 3-103, Patrick Vibbard 8-86, Brandon Bessett 9-56, Tanner Schunk 1-15, Tom Hoskins 1-(-6).

Sidney passing: Patrick Vibbard 11-for-18, 202 yards; Tom Hoskins 0-for-2, 1 int.

Sidney receiving: Jordan Constable 2-104, Tanner Schunk 2-46, Dillon Rutenber 3-45, Mike Chase 4-7.

Delhi 40, UV 20

Friday’s Game

Delhi 8 24 6 0 – 40

Unadilla Valley 0 6 0 14 – 20

D – Brian Ingram 11 run (Brian Ingram run)

D – Alex Specht 5 pass from Conner Gioffe (Noah Dedominicis run)

D -- Brian Ingram 51 run (Noah Dedominicis run)

D – Alex Specht 26 pass from Conner Gioffe (Noah Dedominicis run)

U – Hank DeGlee 40 pass from Ryan Postma (run failed)

D – Brian Ingram 8 run (Will Kerekes run)

U – Alex Avolio 6 run (Brett Hanslmeier kick)

U – Ryan Postma 2 run (Brett Hanslmeier kick)

Delhi rushing: Brian Ingram 16-160, Conner Gioffe 1-2, Noah Dedominicis 10-68, Will Kerekes 2-4, Trey Mostert 3-24, Justin Mattice 1-(-5).

Unadilla Valley rushing: Alex Avolio 12-59, Dillon Rifanburg 8-11, Ryan Postma 10-37.

Delhi passing: Conner Gioffe 3-for-5, 38 yards.

Unadilla Valley passing: Ryan Postma 4-for-15, 55 yards, 1 int.

Delhi receiving: Alex Specht 3-38.

Unadilla Valley receiving: Hank DeGlee 1-40, Ethan Gray 2-18, Brett Hanslmeier 1-(-3).

D/H 26, B-G 14

Friday’s Game

B-G 0 0 7 7 – 14

D/H 0 7 13 6 – 26

D – Brandon Macumber 25 pass from Matt Mills (Brandon Macumber kick)

D – Matt Mills 1 run (Brandon Macumber kick)

D – Brandon Macumber 9 pass from Matt Mills (kick failed)

B – Dylan Moffitt 30 run (Wyatt Mosher kick)

B – Nick Decker recovered fumble in end zone (Wyatt Mosher kick)

D – Brandon Macumber 4 pass from Matt Mills (kick failed)

Bainbridge-Guilford rushing: Pedro Aparicio 5-12, Lucas Butcher 4-21, Dylan Moffitt 31-230, Kris Appeldorn 1-6.

Deposit/Hancock rushing: Matt Mills 13-40, Ethan Wormuth 1-0, Dane Edwards 12-46, Brandon Macumber 1-(-8), Marcus Shaver 7-12, Ron Ballard 7-24, Devin Decker 1-(-3).

Bainbridge-Guilford passing: Dylan Moffitt 1-for-1, 8 yards; Wyatt Mosher 1-for-6, 25 yards.

Deposit/Hancock passing: Matt Mills 7-for-8, 138 yards.

Bainbridge-Guilford receiving: Lucas Butcher 2-37.

Deposit/Hancock receiving: Brandon Macumber 6-108, Colby Hall 1-30.

BOYS SOCCER

Margaretville 5, Downsville 0

NELSON TOURNAMENT

Championship at Margaretville

Downsville 0 0 – 0

Margaretville 2 3 – 5

Downsville: None.

Margaretville (6-0, 3-0): Matt Van Valkenburg 1-1, Cooper Reither 1-1, Sam Gil 1-0, Kyle Short 1-0, Roberto Sarabia 1-0, Victor Mendoza 0-1.

Shots-corner kicks: D 4-5; M 18-10.

Goalies: Austin Lamica (D) 7, David Doig (D) 4; Marvin Morales (M) 1.

SK 4, Worcester 2

CHIC WALSHE TOURNAMENT

First Round at Davenport

Worcester 1 1 – 2

South Kortright 2 2 – 4

Worcester: Tanner Murphy 1-0, Joe Aho 1-0.

South Kortright (4-1-2): Sam Fabrykiewicz 1-1, Ryan Sluiter 1-2, Zack Balkavich 1-0, Ty Magnan 1-0.

Shots-corner kicks: W 5-2; S 11-8.

Goalies: Riley Powers (W) 6; Brett Post (S) 3.

Davenport 2, Cooperstown 1

CHIC WALSHE TOURNAMENT

First Round at Davenport

Cooperstown 1 0 - 1

Davenport 0 2 - 2

Cooperstown: Jack Donnelly 1-0, Tanner Clinton 0-1.

Davenport (6-1): Kyle Moorby 1-0, Cody Wamsley 1-0, Travis Briggs 0-1.

Shots-corner kicks: C 3-5; D 12-4.

Goalies: Kevin Frevele (C) 5; Chris Kopf (D) 2.

Stamford 3, Windham 1

H-T TOURNAMENT

First Round at H-T

Stamford 2 1 – 3

Windham 0 1 – 1

Stamford (4-2-1, 2-1): Glen Cioccari 1-1, Damian Hill 1-0, Dustin King 1-0, Greg Mattice 0-1.

Windham: Zach Meyer 1-0.

Shots-corner kicks: S 16-5; W 6-2.

Goalies: Ken Ward (S) 5; Luke Rasmussen (W) 10.

Schenevus 5, RS 0

Schenevus 3 2 – 5

RS 0 0 – 0

Schenevus (4-3-2, 4-2-1): Dave Vosatka 2-0, Robert Burton 1-1, Corey Roseboom 1-0, Mitchell Sisson 1-0.

Richfield Springs: None.

Shots-corner kicks: S 13-10; R 4-2.

Goalies: Pat O’Donnell (S) 3; Trenton Dykstra (R) 3.

GIRLS SOCCER

Worcester 1, Davenport 0

CHIC WALSHE TOURNAMENT

First round at Davenport

Worcester 0 0 1 0 – 1

Davenport 0 0 0 0 – 0

Worcester (2-3-1): Kristina Walsh 1-0, Aurora LaTourrette 0-1.

Davenport: None.

Shots-corner kicks: W 8-4; D 13-9.

Goalies: Kerrin O’Shaughnessy (W) 9; Jayra Blanton (D) 4.

Morris 2, SK 0

CHIC WALSHE TOURNAMENT

First round at Davenport

Morris 0 2 – 2

South Kortright 0 0 – 0

Morris: Haley Wist 1-0, Liana Garry 1-0, Alexis Forgit 0-1.

South Kortright (6-2): None.

Shots-corner kicks: M 12-4; S 11-2.

Goalies: Kaylyn Oliver (M) 9; Amber Pinter (S) 8.

Windham 6, Stamford 0

H-T TOURNAMENT

First Round at H-T

Windham 4 2 - 6

Stamford 0 0 - 0

Windham (2-2): Natalie Vining 2-2, Mattie Seamans 1-0, Caitlyn Lane 2-0, Sonam Sherpa 1-1; No. 15 0-1.

Stamford: None.

Shots-corner kicks: W 24-4; S 6-0.

Goalies: Jane Rion (W) 2, Kali Drum (W) 1; Nikki McGrath (S) 8, Rain Steenland (S) 4.

Downsville 6, Margaretville 2

COHEN CLASSIC

First Round at Margaretville

Downsville 2 4 – 6

Margaretville 1 1 – 2

Downsville: Kaileen Townsend 2-1, Leigha LaTourette 2-0, Kendra Lacey 1-1, Lucy Kunz 1-0, Nicole Casciola 0-1.

Margaretville (1-3-1, 0-2-1): Christina Westerfield 1-0, Elia Tanzer 1-0, Cora Bruno 0-1.

Shots-corner kicks: D 15-7; M 10-5.

Goalies: Kacie Banker (D) 3; Shannon Fairbairn (M) 8.

Unatego 1, Duanesburg 0

SHARPE TOURNAMENT

Consolation at Schoharie

Unatego 0 0 1 0 – 1

Duanesburg 0 0 0 0 – 0

Unatego (4-2, 2-0): Tanner Reed 1-0, Cassidy Newman 0-1.

Duanesburg: None.

Shots-corner kicks: U 15-5; D 0-2.

Goalies: Nicole Cassale (D) 10; Cassidy Frazier (U) 0, Megan Faulkner (U) 0.

Schenevus 3, RS 0

Schenevus 2 1 - 3

Richfield Springs 0 0 - 0

Schenevus: Sierra Bentley 2-0, Dani Ost 1-0.

Richfield Springs: None.

Shots-corner kicks: S 16-1; R 12-2.

Goalies: Mary Hernandez (S) 2; Vanessa Miller (R) 7.

CV-S 4, Fort Plain 0

Fort Plain 0 0 - 0

CV-S 3 1 - 4

Fort Plain: None.

Cherry Valley-Springfield (6-1-1, 4-1-1): Zane Ashford 2-0, Jordan Loucks 2-0, Hannah Lamouret 0-2.

Shots-corner kicks: F 0-0; C 15-5.

Goalies: N/A (F) 10; Kylie Graham (C) 0, Jordan Zaccagnino (C) 0.

VOLLEYBALL

B-G 3, Afton 2

Game scores: 25-12, 22-25, 23-25, 25-19, 25-18.

Bainbridge-Guilford (6-1): Morgan Bullis 2 aces, 9 assists, 9 kills, 2 blocks; Alissa Rivera ace, 8 kills; Rebecca Reyes ace, 4 assists, kill; Ashlyn Decker 2 kills; Camille Hawkins 2 kills; Tierney Decker 2 kills.

Afton (1-6): Alisha Hubbard 5 aces, 15 assists, 4 kills; Brianne Stevens 3 aces, 5 kills; Emily Greenwood 2 aces, 7 digs, 6 kills; Amanda Greenwood 7 kills; Sabrina Button 8 digs, 2 kills.