The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

September 26, 2013

High School Results

--
The Daily Star

---- — BOYS SOCCER

Chenango Forks 3, Oneonta 1

Oneonta1 0 – 1

Chenango Forks2 1 – 3

Oneonta (6-2, 6-2): Theo Malone 1-0.

Chenango Forks: Coulter Wiley 2-0, Brandon Dutcher 1-0, Trey Peterson 0-1, Brandon Woolston 0-1.

Shots-corner kicks: O 6-4; CF 8-2.

Goalies: Willy Harrison (O) 5; Arthur Ingraham (CF) 2.

Hamilton 1, Cooperstown 0

Hamilton1 0 – 1

Cooperstown0 0 – 0

Hamilton (6-1, 5-0): Dakota Thomas 1-0, Brian Meeks 0-1.

Cooperstown (3-3, 3-2): None.

Shots-corner kicks: H 13-3; C 6-3.

Goalies: Lucas Ord (H) 5; Kevin Frevele (Coop) 5.

SK 1, Downsville 0

SK1 0 – 1

Downsville0 0 – 0

SK: Ty Magnan 1-0, Ryan Sluiter 0-1.

Downsville (4-3, 2-1): None.

Shots-corner kicks: S 8-12; D 3-3.

Goalies: Brett Post (S) 1; David Doig (D) 6.

GIRLS SOCCER

B-G 2, Walton 1

Walton1 0 – 1

B-G1 1 – 2

Walton: Katie Maguire 1-0, Kim Huntress 0-1.

Bainbridge-Guilford (3-6, 2-3): Cassidy Graham 2-0, Marissa Thornton 0-1.

Shots-corner kicks: W 7-3; B 14-7.

Goalies: Janine Velardi (W) 11; Megan Ferrara (B) 5.

Unatego 2, UV 0

Unatego0 0 2 0 – 2

UV0 0 0 0 – 0

Unatego: Aryn VanAlstyne 1-0, Tanner Reed 1-0.

Unadilla Valley: None.

Shots-corner kicks: Unat 19-2; UV 9-2.

Goalies: Megan Faulkner (Unat) 5; Abbie Oglesby (UV) 12.

Delhi 7, Oxford 0

Oxford0 0 – 0

Delhi5 3 – 8

Oxford: None.

Delhi (5-3, 3-2): Chelsea Cika 3-0, Melissa Conrad 2-0, Casey Steffens 1-0, Mercedes Wakin 1-0, Logan Bruce 0-3.

Shots-corner kicks: O 4-1; D 24-3.

Goalies: R. Sellar (O) 15, N/A; Mya Mills (D) 4.

Sidney 3, Greene 1

Sidney3 0 – 3

Greene1 0 – 1

Sidney (4-4, 3-1): Katie Kirk 3-0, Mackensie Gravelin 0-2, Jenna McDonald 0-1.

Shots-corner kicks: N/A.

Goalies: N/A.

RS 3, Sharon Springs 0

Sharon Springs0 0 – 0

Richfield Springs1 2 – 3

Sharon Springs: None.

Richfield Springs: Christina Gurley 1-0, Rebecca Smith 1-0, Tessa Buck 1-0.

Shots-corner kicks: S 1-0; R 30-9.

Goalies: Abby Freer (S) 24; Vanessa Miller (RS) N/A.

CROSS COUNTRY

at Poland

Boys team scores: Poland 21, Cooperstown 35; Sauquoit Valley 15, Cooperstown 49; Oriskany 25, Cooperstown 30; Cooperstown 19, Westmoreland incomplete; Cooperstown 23, West Canada incomplete.

Individual winner: Steven Philpotts (SV) 18:29 over 2.95-mile course.

Cooperstown runners: 9, Daniel Francis 19:51; 14, Connor Fay 20:16; 19, Jacob Russell 20:58; 28, Kenneth Roberts 22:46; 31, Anthony Birch 22:58; 37, Alex Greenberg 24:39; 40, Hunter Ducey 25:46; 41, Joe Peterson 25:47; 44, Patrick Wilson 26:22.

Girls team scores: Cooperstown 22, Poland 35; Sauquoit Valley 28, Cooperstown 28 (lost tiebreaker); Cooperstown 15, Oriskany incomplete; Cooperstown 16, Westmoreland incomplete.

Individual winner: Kristin Ratliff (Cooperstown) 20:10.

Other Cooperstown runners: 2, Samantha Fanion 21:21; 8, Kate O’Handley 23:41; 10, Jaime Zoltick 23:47; 13, Becca Odell 25:04; 20, Maria Noto 27:07; 23, Clara Marra 27:21; 29, Mary Kennedy 28:17; 38, Molly Mooney 32:17; 39, Sylvia Johnson 32:18; 40, Maddie Sandler 33:01.

GOLF

at Christman’s

Par 34

Jefferson: James Quagliano 47, Michael Adlum 51, Dan Wade 53, Michael Cammer 55.

Windham (10-0, 7-0): Dan Marino 36, Ed Moran 43, Skylar Schoonmaker 45, Luke Rasmussen 46.

SWIMMING

at Oneonta

Team scores: Oneonta 97, Greene 69.

Top OHS finisher in each event

200 medley relay: 1, Oneonta (Madison Allen, Claire Garfield, Sarah Brackett, Christina Sakoulas) 2:15.35. 200 freestyle: 1, Ceili Getman 2:21.20. 200 IM: 1, Madison Beckemeyer 2:38.13. 50 freestyle: 2, Madison Allen 28.29. 100 Butterfly: 2, Sarah Brackett 1:14.84. 100 freestyle: 2, Claire Garfield 1:06.53. 500 freestyle: 1, Madison Beckemeyer 6:24.08. 200 freestyle relay: 2, Oneonta (Madison Allen, Sarah Brackett, Abby M. Miller, Madison Beckemeyer) 1:59.91. 100 backstroke: 2, Abby M. Miller 1:15.10. 100 breaststroke: 1, Madison Allen 1:17.84. 400 free relay: 2, Oneonta (Madison Beckemeyer, Claire Garfield, Ceili Getman, Abby M. Miller) 4:22.50.

VOLLEYBALL

Sidney 3, Unatego 0

Game Scores: 25-21 25-18 25-21.

Unatego (3-6): Marissa Woodard 3 aces, 2 blocks; Kassie McKee 5 kills; Leanne McKee 5 assists; Ashley Hatzidakis 5 digs.

Sidney (7-1): Jilleen Livingston 5 aces, 3 digs; Paige Redmond 11 assists; Alyssa Cranston 6 kills, 4 blocks; Taylor Krom 6 kills.

Oneonta 3, CV 1

Game Scores: 25-16, 25-14, 23-25, 25-21.

Oneonta (6-1): Brittany Herrick 18 kills, 11 digs, 2 blocks; Rachel Griffing 4 aces; Krissy Wells 34 assists.

CV (3-4): Maggie Gross 3 aces, 6 blocks; Tess Hafton 6 kills; Sarah Raichlin 8 assists; Maddie Cline 16 digs.

JV score: CV 2-0.

Walton 3, UV 1

Tuesday’s match

Game scores: 23-25, 25-19, 25-12, 25-22.

Unadilla Valley: Haley Benson 8 aces, 5 kills; Megan Gould 8 aces; Nicole Mackey 7 assists; Shannon McIntyre 5 assists, 3 kills.

Walton (4-4): Lacey Speidell 9 aces, 3 digs, 5 assists; Morgan McAdams 8 aces; Tiara Nichols 7 aces, 4 kills, 2 blocks; Danielle Reynolds 6 kills, 9 assists; Jessica Reynolds 3 digs.

Harpursville 3, Oxford 0

Tuesday’s match

Game scores: 25-14, 25-15, 25-18.

Harpursville (8-0): Erika Whitney 8 aces; Sarah Miller 7 kills, block; Megan Matts 13 assists; Maddison Vanetten block; Rachel Ballard block.

Oxford: Taylor Chapman 3 aces, assist, 6 digs; Mariah Bullock 2 aces, 3 digs; Danielle Camadine 2 aces, assist; Jessica Frank 2 aces, block; Octavia Bishop 2 kills; Leah Karn 2 kills, assist.