The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 3, 2013

High School Boxes

--
The Daily Star

---- — BOYS SOCCER

Oneonta 2, Johnson City 1

JC 1 0 – 1

OHS 0 2 – 2

Johnson City: Daniel Espe 1-0, Lisberto Calvo 0-1.

Oneonta (8-2, 8-2): Griffin Rule 1-0, Theo Malone 1-0, Mike Wolstenholme 0-1, Kragh Delello 0-1.

Shots-corner kicks: J 9-3; O 10-1.

Goalies: Ryan Baileys (J) 3, Jeremy Leary (O) 3.

Greene 3, Walton 2

Walton 2 0 – 2

Greene 2 1 – 3

Walton (8-4, 6-4): Jared Beach 1-1, Cameron Murphy 1-1.

Greene (12-0, 12-0): Luke Day 2-0, Ben Kinney 1-0, Scott Lord 0-1, Karl Zaengle 0-1.

Shots-corner kicks: W 6-1; G 15-7.

Goalies: Dylan Walley (W) 8; Conner Moriarity (G) 3.

Sidney 4, Afton 1

Afton 0 1 – 1

Sidney 1 3 – 4

Afton: Joe Shearer 1-0.

Sidney (6-5-1, 6-5-1): Justin Charles 2-0, Anthony Ruling 2-0, Josiah Clarke 0-2.

Shots-corner kicks: A 7-2; S 13-4.

Goalies: Matt Olin (A) 7; Wyatt McKee (S) 5.

B-G 2, UV 1

UV 0 1 – 1

B-G 0 2 – 2

Unadilla Valley: David Schwab 1-0.

Bainbridge-Guilford (7-4, 7-4): Zach Smith 2-0.

Shots-corner kicks: U 6-1; B 17-3.

Goalies: Kyle King (U) 16; Brandt McCall (B) 6.

Milford 3, Worcester 1

Worcester 0 1 – 1

Milford 2 1 – 3

Worcester: Joey Aho 1-0.

Milford (9-2, 8-1): Peyton Griffiths 2-0, Will Ward 1-1, Eli Rutledge 0-1, Stephen Banks 0-1.

Shots-corner kicks: W 9-0; M 14-2.

Goalies: Riley Powers (W) 11; Max Lang (M) 9.

Edmeston 3, G-MU 1

Edmeston 2 1 – 3

G-MU 0 1 – 1

Edmeston: Austin Plows 1-0, Linton Wainright 1-0, Nate Wetherbee 1-0, Austin Axtell 0-1.

Gilbertsville-Mount Upton (2-5-2): Dylan Nichols 1-0, Chris Cole 0-1.

Shots-corner kicks: E 9-5; G 2-3.

Goalies: Logan Vibbard (E) 1; Austin Burnside (G) 3.

Morris 0, Franklin 0

Franklin 0 0 0 0 – 0

Morris 0 0 0 0 – 0

Franklin: None.

Morris (6-3-1, 6-3-1): None.

Shots-corner kicks: F 11-3; M 15-4.

Goalies: Turner Thies (F) 11; Aidan Staib (M) 9.

Unatego 4, Delhi 2

Unatego 2 2 – 4

Delhi 1 1 – 2

Unatego (7-2-2, 6-2-2): Johnathan Forte 1-1, Tristin Roefs 1-1, Austin Ryan 1-1, Brett Humphries 1-0, Jasper Humphries 0-1.

Delhi: Mitch Reed 1-1, Quinn McKeegan 1-0, Russell Cobane 0-1.

Shots-corner kicks: U 13-2; D 10-7.

Goalies: Mark Maruszewski (U) 3; Leon Cohen (D) 5.

GIRLS SOCCER

Oneonta 5, CV 0

CV 0 0 – 0

OHS 4 1 – 5

Chenango Valley: None.

Oneonta (9-0-1, 9-0-1): Mariah Ruff 1-1, Taryn More 1-1, Taylor Hitchcock 1-1, Nicole Harmer 1-0, Alicia Arcidiacono 1-0, Abby Picinich 0-1, Rachael Brown 0-1.

Shots-corner kicks: C 2-0; O 26-7.

Goalies: Emily Hammond (CV) 18; Maddie Grau (O) 0, Mariah Ruff (O) 1, Brieanna Baker (O) 1.

Morris 2, Franklin 0

Morris 1 1 – 2

Franklin 0 0 – 0

Morris: Alexis Forgit 1-0, Haley Wist 1-0, Morgan Flint 0-1.

Franklin (7-3, 7-3): None.

Shots-corner kicks: M 9-2; F 8-4.

Goalies: Kaylyn Oliver (M) 7; Marisa Cawley (F) 3, Jordan Beers (F) 3.

Milford 4, Worcester 0

Milford 1 3 – 4

Worcester 0 0 – 0

Milford: Addy Lawson 3-0, Emilie Mertz 1-0.

Worcester (3-6-2, 2-5-2): None.

Shots-corner kicks: M 13-11; W 3-2.

Goalies: Rukiye Henderson (M) 0, Monica Renwick 2; Kerrin O’Shaughnessy (W) 9.

Edmeston 2, G-MU 0

G-MU 0 0 – 0

Edmeston 1 1 – 2

Gilbertsville-Mount Upton: None.

Edmeston (2-8, 2-7): Danielle Ruffles 2-0, Kelsey Bressett 0-1.

Shots-corner kicks: G 9-9; E 18-3.

Goalies: Katie Schultes (G) 11; Catherine Johnson (E) 9.

CROSS COUNTRY

at Waterville

Boys team scores: Cooperstown 15, Waterville incomplete; Adirondack 15, Cooperstown 42; Cooperstown 27, Mount Markham 28; New York Mills 16, Cooperstown 43.

Individual winner: Ryan O’Rourke (Ad) 17:09 over 3.1-mile course.

Cooperstown runners: 10, Jacob Russell 19:23; 13, Connor Fay 19:58; 14, Daniel Francis 20:00; 24, Johnny Zhang 22:48; 25, Kenneth Roberts 22:50; 26, Alex Greenberg 22:53; 27, Anthony Birch 22:54; 29, Joe Peterson 23:06; 37, Pat Wilson 24:57; 39, Hunter Ducey 25:34.

Girls team scores: Cooperstown 23, Adirondack incomplete; Cooperstown 19, Waterville 40; Cooperstown 15, Mount Markham incomplete; Cooperstown 15, New York Mills 41.

Individual winner: Kristin Ratliff (Cooperstown) 20:35.

Other Cooperstown runners: 3, Samantha Fanion 21:23; 6, Jaime Zoltick 22:55; 7, Kate O’Handley 23:05; 10, Margie Knight 24:30; 17, Mary Kennedy 26:50; 23, Sylvia Johnson 30:06; 24, Molly Mooney 30:08; 28, Maddy Sandler 32:55; Clara Amarra DNF.

FIELD HOCKEY

Walton 1, Harpursville 0

Walton won shootout, 3-0

Harpursville 0 0 0 0 – 0

Walton 0 0 0 0 – 1

Harpursville (2-8): None.

Walton (3-7, 2-4): None.

Shots-penalty corners: H 5-7; W 7-8.

Goalies: Emily Bartlett (W) 2, Sam Bowker 1; Courtney Lee (H) 6.

VOLLEYBALL

Unatego 3, Hancock 1

Game scores: 25-23, 24-26, 25-21, 25-18.

Hancock (5-6): Shannon Dermody 13 digs; Kylee Letosky 3 aces, 4 assists, 10 digs; Mackinzie Mee 3 aces, 6 kills, 10 digs; Alissa Young 5 kills, 3 assists.

Unatego (4-7): Leanne McKee 8 aces, 4 kills, 15 assists, 2 digs; Taylor Reed 3 aces, 10 kills, 4 assists, 3 digs; Kassie McKee 6 kills, 2 assists, 3 digs; Marissa Woodward 3 kills, 9 blocks; Kali Benedict 7 aces, 4 kills, 2 digs; Brianna Hoefer 5 aces, 2 kills, 8 digs.