The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 25, 2013

Sectional Four Tournaments

SECTION FOUR TOURNAMENTS

Seedings for the Section Four Tournaments involving area teams in field hockey, boys soccer and girls soccer. Records listed indicate records at the time of seeding meetings.

FIELD HOCKEY

Class C

Oct. 23 Quarterfinals

1-Whitney Point (10-3) bye

5-Deposit (8-6) at 4-Tioga (9-5), 3:30 p.m.

3-Afton 3, 6-Windsor 2

7-Greene 3, 2-Sidney 1

Oct. 29 Semifinals

5-Deposit/4-Tioga at 1-Whitney Point (10-3), 3:30 p.m.

7-Greene (8-6) at 3-Afton (11-5), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Greene, 7 p.m.

BOYS SOCCER

Class B

Oct. 23 Quarterfinals

1-Susquehanna Valley (12-2-1) bye

4-Chenango Forks 7, 5-Newark Valley 0

3-Dryden (11-3) bye

2-Oneonta (11-4) bye

Oct. 26 Semifinals

4-Chenango Forks (8-7) at 1-Susquehanna Valley (12-2-1), 3:30 p.m.

3-Dryden (11-3) at 2-Oneonta (11-4) at Baker Field, 4 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

Class C

Oct. 23 First Round

1-Lansing (15-1) bye

9-Walton 2, 8-Unadilla Valley 1

5-Spencer-Van Etten 3, 12-Unatego 0

4-Trumansburg 2, 13-Tioga 0

3-Elmira Notre Dame 7, 14-Newfield 0

6-Marathon 6, 11-Bainbridge-Guilford 1

10-Seton Catholic Central (4-10) at 7-Watkins Glen (9-6-1), 3:30 p.m.

2-Greene 5, 15-Candor 0

Oct. 26 Quarterfinals

9-Walton (12-5) at 1-Lansing (15-1), 3:30 p.m.

5-Spencer-Van Etten (13-1-1) at 4-Trumansburg (14-2), 3:30 p.m.

6-Marathon (12-3) at 3-Elmira Notre Dame (14-3), 3:30 p.m.

10-SCC/7-WG at 2-Greene (17-0), 3:30 p.m.

Oct. 30 Semifinals

9-Walton/1-Lansing vs. 5-S-VE/4-Trumansburg at higher seed, 3:30 p.m.

3-END/6-Marathon vs. 10-SCC/7-WG/2-Greene at higher seed, 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

Class D

Oct. 23 First Round

1-Margaretville (15-0) bye

9-Morris 1, 8-Southern Cayuga 0

5-Edmeston 5, 12-Schenevus 0

13-Gilboa 3, 4-Delhi 2

3-Davenport 1, 14-Franklin 0

6-Milford 4, 11-Roxbury 0

7-South Kortright 4, 10-Stamford 3

2-Cherry Valley-Springfield (15-1) bye

Oct. 26 Quarterfinals

9-Morris (9-5-2) at 1-Margaretville (15-0), 3:30 p.m.

13-Gilboa (9-7) at 5-Edmeston (13-4), 3:30 p.m.

3-Davenport (13-3) vs. 6-Milford (13-4), 3:30 p.m.

7-South Kortright (10-4-2) at 2-CV-S (15-1), 3:30 p.m.

Oct. 30 Semifinals

at Wright National Soccer Campus

9-Morris/1-Margaretville vs. 5-Edmeston/13-Gilboa, 3:30 p.m.

3-Davenport/6-Milford vs. 7-SK/2-CV-S, 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

GIRLS SOCCER

Class B

Oct. 22 First Round

1-Seton Catholic Central bye

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are you more or less religious than your parents?

More religious
Less religious
About the same
     View Results