The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

October 27, 2013

Friday's High School Results

--
The Daily Star

---- —

CROSS COUNTRY

MAC Championships

Results Friday from the Midstate Athletic Conference Championships at Unatego's 5-kilometer course.

Boys team scores: 1, Delhi 40; 2, Edmeston 70; 3, Afton 95.

Incomplete teams: Deposit-Hancock, Downsville, Gilbertsville-Mount Upton/Morris, Harpursville, Sidney, Unadilla Valley.

Top 10: 1, Declan Kottmeier (Del) 17:49; 2, Joe DeVona (A) 18:02; 3, Alex Legg (Del) 18:25; 4, Dan Villano (H) 18:52; 5, Dean Howard (S) 19:14; 6, Talon Keefe (D-H) 19:16; 7, Alex Padovani (Del) 19:27; 8, Logan Murray (E) 19:28; 9, Kyle Hinman (A) 19:40; 10, Ryan Hornbeck (D-H) 19:55.

Girls team scores: 1, Delhi 38; 2, Edmeston 55.

Incomplete teams: Afton, Downsville, Gilbertsville-Mount Upton/Morris, Harpursville, Unadilla Valley.

Top 10: 1, Katie Aikens (Del) 22:06; 2, Daphne Knapp (A) 22:27; 3, Madison Kline (E) 22:49; 4, Paige Polizzi (A) 24:10; 5, Rachael King (G/M) 24:25; 6, Mackenzie Porter (E) 24:39; 7, Katherine Erickson (Del) 24:52; 8, Nicole Mackey (UV) 24:53; 9, Christina Erickson (Del) 25:38; 10, Taylor Mostert (Del) 26:30.

FOOTBALL

Unatego 35, Moravia 6

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

Moravia ….. 6 0 0 0 - 6

Unatego ….. 20 8 7 0 - 35

M - Bryant Hough fumble recovery in end zone (run failed)

U - Kellen Komenda 15 run (Josh Feyerabend kick)

U - Ryan Marszal 68 pass from Josh Feyerabend (Josh Feyerabend kick)

U - Kellen Komenda 44 pass from Josh Feyerabend (kick failed)

U - Kellen Komenda 17 pass from Josh Feyerabend (Kyle Spaulding pass from Josh Feyerbend)

U - Kellen Komenda 14 pass from Josh Feyerabend (Josh Feyerabend kick)

Moravia rushing: Bryant Hough 19-60, Dylan Richards 3-2, Kyle Henline 9-8, Cole Johnson 8-(-23).

Unatego rushing: Corbin Henry 5-20, Josh Feyerabend 6-54, Kellen Komenda 4-14, Tanner Winchester 2-13, Ryan Marszal 10-41, Wyatt Cogshall 2-2, Braedon Beadle 2-13.

Moravia passing: Cole Johnson 5-for-16, 69 yards.

Unatego passing: Josh Feyerabend 11-for-20, 284 yards, int.

Moravia receiving: Dylan Richards 2-22, Greg Gorman 1-17, Stephen Nemec 1-25, Thomas Burnett 1-4.

Unatego receiving: Ryan Marszal 1-67, Kellen Komeda 6-134, Tanner Winchester 3-42, Kyle Spaulding 1-32.

Other Area Scores

Section Four Class D Quarterfinals: Tioga 31, Sidney 0; Elmira Notre Dame 36, Walton 28.

Section Four crossovers: Bainbridge-Guilford 38, Watkins Glen 6; Unadilla Valley 27, Oxford 14.

BOYS SOCCER

Hamilton 3, Cooperstown 0

SECTION THREE CLASS C-1

Quarterfinal

Cooperstown ….. 0 0 - 0

Hamilton ….. 2 1 - 3

7-Cooperstown (9-7-1): None.

2-Hamilton (14-3): Benjamin Knecht 1-1, Patrick Salmon 1-0, Andrew Holcomb 1-0.

Shots-corner kicks: C 10-2; H 12-7.

Goalies: Kevin Frevele (C) 6; Lucas Ord (H) 4.

GIRLS SOCCER

Morris 2, Delhi 0

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

Delhi ..... 0 0 - 0

Morris ..... 1 1 - 2

5-Delhi (9-8): None.

4-Morris (13-3-2): Allison DiStefano 2-0, Meghan Barringer 0-1.

Shots-corner kicks: D 5-4; M 17-1.

Goalies: Kaitlynn Finch (D) 7; Kaylyn Oliver (M) 4.

SK 1, Schenevus 0

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

Schenevus ..... 0 0 - 0

South Kortright ..... 1 0 - 1

6-Schenevus (11-5-1): None.

3-South Kortright (14-2-1): Kaitlyn Stinson 1-0.

Shots-corner kicks: Sch 6-2; SK 14-4.

Goalies: Mary Hernandez (Sch) 12; Amber Pinter (SK) 6.

Milford 4, Davenport 0

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

Davenport ….. 0 0 – 0

Milford ….. 1 3 – 4

9-Davenport (11-4-3): None.

1-Milford (16-1): Addy Lawson 2-0, Hannah Saggese 1-1, Emilie Mertz 1-0, Kaley Chase 0-1.

Shots-corner kicks: D 3-5; M 22-8.

Goalies: Jayra Blanton (D) 6; Rukiye Henderson (M) 2.

CV-S 1, Franklin 0

SECTION FOUR CLASS D

Quarterfinal

Franklin ….. 0 0 – 0

CV-S ….. 0 1 – 1

10-Franklin (10-5-1): None.

2-Cherry Valley-Springfield (13-2-1): Sarah Russo 1-0, Jordan Loucks 0-1.

Shots-corner kicks: F 5-5; C 15-4.

Goalies: Jordan Beers (F) 14; Kylie Graham (C) 4.

GIRLS SWIMMING

Binghamton 93, Oneonta 90

at Binghamton

Top Oneonta finishes

200-yard medley relay: 1, Lucy Bischoff, Madison Allen, Sarah Brackett, Lena Jessing 2:06.67.

200 free: 2, Abby M. Miller 2:15.52.

200 individual medley: 1, Madison Beckemeyer 2:36.73.

50 free: 2, Lucy Bischoff 27.57.

100 butterfly: 2, Sarah Brackett 1:13.22.

100 free: 3, Madison Allen 1:01.88.

500 free: 2, Madison Beckemeyer 6:11.57.

200 free relay: 2, Madison Allen, Sarah Brackett, Lena Jessing, Abby M. Miller 1:57.74.

100 backstroke: 1, Lucy Bischoff 1:08.72.

100 breaststroke: 1, Madison Allen 1:17.79.

400 free relay: 1, Abby M. Miller, Ceili Getman, Christina Sakoulas, Lucy Bischoff 4:17.44.

VOLLEYBALL

Harpursville 3, Sidney 0

MAC 1-4 CHAMPIONSHIP

Game scores: 25-16, 25-14, 25-10.

2-Sidney (14-4): Jilleen Livingston, 8 digs, ace; Taylor Butler 9 digs; Taylor Krom 7 digs; Alyssa Cranston 4 kills; Paige Redmond ace.

1-Harpursville (18-0): Megan Matts10 assists, 2 blocks; Rachel Ballard 6 kills; Sarah Miller 5 kills; Madison Paugh 5 kills; Erika Whitney 4 aces; Maddison VanEtten 4 aces.