The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

Local Sports

October 29, 2013

2013 Section Four Tournaments

SECTION FOUR TOURNAMENTS

Results and schedules for the Section Four Tournaments involving area teams in field hockey, boys soccer, girls soccer and volleyball.

FIELD HOCKEY

Class C

Oct. 29 Semifinals

4-Tioga (11-5) at 1-Whitney Point (10-3), 3:30 p.m.

7-Greene (8-6) at 3-Afton (11-5), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Greene, 7 p.m.

BOYS SOCCER

Class B

Oct. 26 Semifinals

4-Chenango Forks 1, 1-Susquehanna Valley 0, OT

2-Oneonta 3, 3-Dryden 1

Nov. 2 Championship

4-Chenango Forks (9-7) at 2-Oneonta (12-4) at Wright National Soccer Campus, time TBA

Class C

Oct. 26 Quarterfinals

1-Lansing 6, 9-Walton 0

4-Trumansburg 1, 5-Spencer-Van Etten 0

6-Marathon 1, 3-Elmira Notre Dame 0

2-Greene 3, 7-Watkins Glen 0

Oct. 30 Semifinals

4-Trumansburg (15-2) at 1-Lansing (16-1), 3:30 p.m.

6-Marathon (13-3) at 2-Greene (18-0), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

Class D

Oct. 26 Quarterfinals

1-Margaretville 6, 9-Morris 2

13-Gilboa 3, 5-Edmeston 1

3-Davenport 2, 6-Milford 1

2-CV-S 4, 7-South Kortright 0

Oct. 30 Semifinals

at Wright National Soccer Campus

13-Gilboa (10-7) vs. 1-Margaretville (16-0), 3:30 p.m.

3-Davenport (13-3) vs. 2-CV-S (16-1), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winners at Wright National Soccer Campus, time TBA

GIRLS SOCCER

Class B

Oct. 24 Quarterfinal

4-Chenango Forks 3, 5-Dryden 3 (CF advanced on pks)

Oct. 25 Quarterfinals

1-Seton CC 1, 8-Newark Valley 0

3-Susquehanna Valley 1, 6-Whitney Point 0

2-Oneonta 2, 7-Waverly 0

Oct. 29 Semifinals

4-Chenango Forks (9-6) at 1-Seton CC (12-2-1), 3:30 p.m.

3-Susquehanna Valley (13-2) at 2-Oneonta (14-2-1) at Baker Field, 4 p.m.

Nov. 1 or 2 Championship

Semifinal winners at TBA, time TBA

Class C

Oct. 24 Quarterfinal

3-Unatego 4, 6-Sidney 1

Oct. 25 Quarterfinals

1-Lansing 9, 8-Candor 0

4-Spencer-Van Etten 4, 5-Marathon 1

2-Elmira ND 2, 7-Greene 1, OT

Oct. 29 Semifinals

4-Spencer-Van Etten (12-3-1) at 1-Lansing (16-0), 3:30 p.m.

3-Unatego (15-2) at 2-Elmira ND (13-1-3), 3:30 p.m.

Nov. 1 or 2 Championship

Semifinal winners at TBA, time TBA

Class D

Oct. 25 Quarterfinals

1-Milford 4, 9-Davenport 0

4-Morris 2, 5-Delhi 0

3-South Kortright 1, 6-Schenevus 0

2-CV-S 1, 10-Franklin 0

Oct. 29 Semifinals

at Wright National Soccer Campus

4-Morris (13-3-2) vs. 1-Milford (16-1), 3:30 p.m.

3-South Kortright (14-2-1) vs. 2-Cherry Valley-Springfield (13-2-1), 3:30 p.m.

Nov. 2 Championship

Semifinal winner at Wright National Soccer Campus, time TBA

VOLLEYBALL

Class C

Oct. 29 Quarterfinals

Text Only
Local Sports

Additional Content
Join the Debate
Helium
Additional Resources
CNHI News Service
Poll

Are your taxes going to be done on time?

Yes, they're all finished
I should make it in under the wire
No, I'm late
No, I'm filing an extension
I'm not filing a tax return
     View Results