The Daily Star, Oneonta, NY - otsego county news, delaware county news, oneonta news, oneonta sports

July 30, 2013

Local Results

--
The Daily Star

---- — LOCAL AUTO RACING

I-88 SPEEDWAY

Friday’s Results

Modifieds (30 laps): Brett Tonkin, Mike Mahaney, Jim Gabriel Jr., Darwin Greene, Paul Jensen, Tim Mayne, Mitch Gibbs, Mike Clapperton, Don Hart Jr., Shaun Walker, Tyler Siri, Chad O’Hara, J.R. Hurlburt, Matt Latwinski, Tyler Ward, Adam Smith.

Sportsmen (20 laps): Alan Barker, Billy Spoonhower, Kevin Coons, Harold Humphrey, Nick Nye, Nick Petrilak, Travis Smith, Dwayne Jackson, Skip Pickwick, Brandon Walters, Cory Pike, Claude Hutchings Jr., Charlie Hendrickson Jr., Tom Tophoven, Aaron Shelton, Dave Smith, Dave Rosa, Pat O’Hanlon, Butch Klinger, Gary Card Jr. DNS: Todd Hurlburt.

IMCA Modifieds (20 laps): James Cornell, Will Ward, Nick Griest, Dan Burman, Mike Stoddard, Matt Roberts, Ken Winn, Jared Spalding, Beau Ballard, Tyler Stoddard, Matt Cole DNS Bobby Collins, Bill Ward, Craig Ward.

Street Stocks (20 laps): Kurt Decker, Paul Harrington, Steve Polhamus, Doug Polhamus, Ralph Cuozzo Jr., Jim Gould, Larry Truax, Rich Green, George Rodenas, Lloyd Washburn.

4 Cylinders (15 laps): Tim Vandermark, Bob Crandall, Jordan Jaindl, Todd Stanton, Ted Smith, Dustin Wilber, Rob Nober. DNS: Allan Hodge.

Empire Sport Trucks (15 laps): Chris Sherman, Mike Springstead, Ralph Cuozzo Jr., Rick Wagner, Pete Christiansen, Brandon Clapperton, Tom Akshar, Curt Sherman, Wayne Van Dusen Jr., Damon Decker. DNS: Erik Wagner.

LOCAL GOLF

CATSKILL MOUNTAINS

Results Saturday from the Catskill Mountains Junior Golf Parent/Junior Tournament at the Meadows Golf Center. Junior followed by parent and score.

Three-Holers: Damien Brewer and Mike Brewer 18 strokes; Kyan Cox and Doug Cox 20.

Six-Holers: Kevin Johnson and Scott Shafer 34; Kenny Johnson and Grandpa Johnson 36.

Nine-Holers: Michael Finch and Steve Finch 47; Ryan Laughren and Sara Laughren 58.

QUEEN OF CATSKILLS

Results Saturday from the Stamford Women’s Golf Association’s ninth annual Queen of the Catskills Golf Tournament at the Stamford Golf Club.

First Flight

Gross: 1, Robin Peters and Roxy Birdsall 68; 2, Nicole Axtell and Janet Marnane 72; 3, Jane Adsit and Liz Darling 75.

Net: 1, Mary Diefendorf and Betsy Baker 55; 2, Gail Sundling and Michele Walls 62; 3, Cindi Laurence and Shannon Sprague 64.

Second Flight

Gross: 1, Evie Johns and Bonnie Lockett 74; 2, Jana Behe and Renee McDonald 78; 3, Paula Trexler and Terri Walsh 80.

Net: 1, Andrea Cammer and Colleen McDaniel 57; 2, Kathy Jordan and Elaine O’Mara Hulbert 62; 3, Bea Hull and Stacy Keck-Colliton 64.

Third Flight

Gross: 1, Diane Kieth and Diane Coons 72; 2, Mary Sherwood and Toni Nyberg 80; 3, Anna Blish and Martha Blish 85.

Net: 1, Pat Dopazo and Linda Smith 60; 2, Nore Lamport and Katie Myers 62; 3, Jackie Swenson and Jan Hurwitz 65.

DELHI ADULT-JUNIOR

Results Sunday of the Delhi College Golf Course’s Adult-Junior Tournament. Junior followed by adult and score.

18-hole white: 1, Miles Philion and Tom Philion 76; 2, Justin Simonds and Mike Simonds 82; 3, Michael Bryden and Sue McCumiskey 95; 4, Connor Aikens and Ken Aikens 111.

Nine-hole boys: 1, Michael Griswald and Dave Griswald 49; 2, Aiden Anderson and Robbie Anderson 51; 2, Andrew Liddle and Mike Liddle 51; 4, Dakota Rieder and Tammy Rieder 53; 5, Cameron Winner and Randy Eighmey 55; 6, Ben Nielsen and Kurt Apthorpe 57; 7, Matthew Griswald and Kiersten Griswald 68.

Nine-hole girls: 1, Libby Lamport and Tom Lamport 47; 2, Jody Bray and Donna Bray 51; 3, Mercedes Wakin and Dave Wakin 57.

Five-hole: 1, Molly Arehart and Dave Arehart 28; 2, Kelly Graham and Phil Jensen 29; 3, David Jensen and Scott Jensen 30; 4, Anna Arehart and Liz Arehart 40.

Longest drives: Tyler Hall (6); David Jensen (6); Justin Simonds (10 white); Miles Philion (10 red).

LOCAL TRACK

TWILIGHT MEET 3

Results Tuesday from the final Twilight Track and Field Meet of the summer at Oneonta State.

Boys 50 meters: 1, Jon McNamara 8.1; 2, Joshua McNamara 8.8; 3, Kieran Jennings 19.1.

Girls 50: 1, Johnna Henderson 8.6; 2, Isabel Dudek 9.3; 3, Jayslin Henderson 11.0.

Boys 100: 1, Jon McNamara 18.1; 2, Joshua McNamara 20.2; 3, Kieran Jennings 49.1.

Girls 100: 1, Johnna Henderson 19.0; 2, Eva Leon 20.0; 3, Isabel Dudek 21.6.

Men’s 100 (1): 1, Dan Decker 12.3; 1, James Longo 12.3; 3, Pablo Bartlett 14.4.

Men’s 100 (2): 1, Kyle Breier 13.3; 2, Paul Bischoff 13.6; 3, Emilio Bartlett 14.4; 4, Jon Dudek 16.9.

Female/Masters 100: 1, Helena Galvin 15.2; 2, Isabel Abarca 15.5; 3, Matt Longo 17.9; 4, Nate Batalion 18.5.

Youth/Masters 200: 1, Jon McNamara 36.1; 2, Joshua McNamara 41.1; 3, Nate Batalion 42.1; 4, Maria Griswold 56.0.

Adult 200: 1, James Longo 26.0; 2, Dan Decker 27.0; 3, Kyle Breier 28.0; 4, Paul Bischoff 29.2; 5, Tim McNamara 29.9.

Youth/Masters 400: 1, Jon McNamara 1:31; 2, Joshua McNamara 1:41; 3, Nate Batalion 1:42; 4, Eva Leon 1:48; 5, Isabel Griswold 2:58.

Adult 400: 1, James Longo 1:00; 2, Kyle Breier 1:03; 3, Tim McNamara 1:06; 4, Dan Decker 1:18; 4, Paul Bischoff 1:18; 6, Matt Longo 1:25.

Mile: 1, Shane Harrington 5:15; 2, James Longo 5:26; 3, Dominic Williams 5:28; 4, Paul Bischoff 5:34; 5, Kyle Breier 5:37; 6, Tim McNamara 5:44; 7, Dan Decker 5:47; 8, Fred Schwarzhans 5:49; 9, Matt Longo 6:13; 10, Bob Backus 6:20; 11, Emilio Bartlett 6:41; 12, Paul Griswold 6:44; 13, Isabel Abarca 7:09; 14, Helena Galvin 7:13; 15, John Dudek 7:33; 16, Kersten Jennings 7:41; 17, Nate Batalion 8:17; 18, Pablo Abarca 8:28; 19, Johnna Henderson 8:45; 20, Eva Leon 8:53; 21, Debbie Maskin 9:28; 22, Dillon Maier 9:28; 23, Carolyn Palm 9:35.