Sakura Gysin had a goal and an assist to lead host Unadilla Valley to a 2-1 Midstate Athletic Conference girls soccer upset of Sidney.

Gysin scored the first goal and assisted Kara Collins early in the second half to give the Storm (9-7-2, 7-5-2) a 2-0 lead.

Brittany Schunk scored for Sidney (12-2-2, 10-2-2), which finished second to Greene in the race for the MAC championship. The Trojans completed their MAC schedule with a 4-1 win at Delhi on Tuesday to improve to 12-1-1 in conference play.

Emily Sugar made four saves for Unadilla Valley, which avenged a 3-0 loss at Sidney on Sept. 20. UV is off until the start of the Section Four Class C Tournament next week.

UV 2, Sidney 1

Sidney0 1 _ 1

UV1 1 _ 2

Sidney (12-2-2, 10-2-2): Brittany Schunk 1-0, Stephanie Meno 0-1.

Unadilla Valley (9-7-2, 7-5-2): Sakura Gysin 1-1, Kara Collins 1-0, Amanda Tumilowicz 0-1.

Shots-corner kicks: S 10-3; U 8-8.

Goalies: Stephanie Simonds (S) 6; Emily Sugar (U) 4.

Greene 4, Delhi 1

Megan McDermott scored twice on breakaways in the second half as visiting Greene clinched the MAC title.

Billie McBride and April Small also scored for the Trojans.

Jean Viafore scored for Delhi (8-8-2, 6-7-1), which is off until sectionals.

Greene 4, Delhi 1

Greene2 2 _ 4

Delhi1 0 _ 1

Greene (12-1-1 MAC): Billie McBride 1-0, April Small 1-1, Megan McDermott 2-0.

Delhi (8-8-2, 6-7-1): Jean Viafore 1-0, Eva-Rae Andrews 0-1.

Shots-corner kicks: G 6-3; D 3-5.

Goalies: Emily Pierce (G) 1; Libby Buel (D) 2.

B-G 3, Oxford 2

Danielle Conway converted a penalty kick with 5:45 to play as host Bainbridge-Guilford won a Midstate Athletic Conference game. Conway's pk followed an Oxford handball inside the box.

Lauren Porter rallied B-G (4-13, 2-12) to a 2-2 tie when she scored on a pass from Alyssa Falciani with 8:57 left. Falciani also assisted Natasha Gould on a first-half goal for the Bobcats, who will compete in the opening round of the Section Four Class C Tournament on Oct. 22.

B-G 3, Oxford 2

Oxford1 1 _ 2

Bainbridge-Guilford1 2 _ 3

Oxford (4-12 overall): Kelli Whitehill 1-0, Amanda Brown 1-0, Kim Shackelton 0-1.

Bainbridge-Guilford (4-13, 2-12): Natasha Gould 1-0, Lauren Porter 1-0, Danielle Conway 1-0, Alyssa Falciani 0-2.

Shots-corner kicks: O 6-2; B 9-1.

Goalies: Misty Golden (O) 2; Caitlin Anderson (B) 2.

Coxsackie 3, H-T 1

Shelby France scored in the second half, but Hunter-Tannersville lost a non-league game at home.

The Wildcats (10-5) play next in sectionals.

Coxsackie 3, H-T 1

Coxsackie1 2 _ 3

H-T0 1 _ 1

Coxsackie: Morgan Fishlock 1-0, Danielle Chiudina 1-0, Kelsey Lenney 0-2, Emily Proper 1-0, Gillian Stippa 0-1.

Hunter-Tannersville (10-5): Shelby France 1-0, Alex Natale 0-1.

Shots-corner kicks: C 19-5; H 16-1.

Goalies: Jenna Morse (C) 8; Grace Berger (H) and Annie Butler (H) combined for 9.

H-T 9, Andes 3

Thursday's game

Hunter-Tannersville3 6 _ 9

Andes2 1 _ 3

Hunter-Tannersville: Devin Freidman 1-1, Damia Hajnuczi 1-0, Alex Natale 1-1, Shelby France 0-2, Kirsten Davis 2-0, Nicole Foti 1-1, Jasmine Bogus 1-2, Colleen Brower 1-0, Sam Risley 1-0, Krystal Plattner 0-1.

Andes (0-13, 0-10): Hope Egnaczak 0-1, Kelsey Little 0-1, Karli Tait 2-0, Mariah Ruff 1-1.

Shots-corner kicks: H 23-7; A 18-3.

Goalies: Grace Berger (H) 13; Arianna Kole (A) 3, Desirae Coss (A) 10.

{"HeadlineLight14"/}Cross Country

Whitney Point Invitational

Delhi's Sarah Cummings won the 3-mile girls race at the Whitney Point Invitational, crossing in 20 minutes, 40 seconds to lead the Bulldogs to a second-place finish out of eight complete teams.

Bethany Althaus finished sixth (21:41) and Joanna Wheatley placed 10th (22:10) for Delhi, which scored 40 points. Union-Endicott won with 26 points.

J.J. Padovani paced Delhi in the 3-mile boys race, finishing 10th in 18:21. The Bulldogs were fifth (138 points) out of nine complete teams. Josh Chilson won for U-E, which earned the team title with 35 points.

Delhi competes at the Marathon Invitational on Saturday.

Whitney Point Invitational

Boys team scores: Union-Endicott 35, Chenango Forks 95, Lansing 100, Windsor 131, Delhi 138, Afton 159, Groton 167, Norwich 196, Tioga 244. Incomplete, Deposit, Harpursville, Marathon, Moravia, Unatego, Whitney Point.

Winner (3 miles): Josh Chilson (U-E) N/A.

Delhi: 10, J.J. Padovani 18:21; 18, Noah Apthorpe 18:50; 28, Sean Kline 20:01; 38, Sol Eagle Road 20:49; 44, Alex Mason 21:19; 63, Geoff Hartmann 23:37.

Girls team scores: Union-Endicott 26, Delhi 40, Chenango Forks 69, Marathon 188, Harpursville 199, Unatego 212, Groton 222, Norwich 229. Incomplete, Deposit, Lansing, Moravia, Tioga, Vestal, Whitney Point, Windsor.

Winner (3 miles): Sarah Cummings (Delhi) 20:40.

Other Delhi runners: 6, Bethany Althaus 21:41; 10, Joanna Wheatley 22:10; 11, Hannah Backus 22:12; 12, Gabriella Rollo 22:18; 36, Julie Higbie 25:03; 37, Kyrra Howard 25:06.

{"HeadlineLight14"/}Swimming

at Whitney Point

Melissa Wagner won the 200-yard individual medley (2:32.19) and the 100 backstroke (1:08.57) to lead visiting Oneonta to a 62-38 Southern Tier Athletic Conference victory.

Leah Willis (500 free, 27.52), Alexis Berdnik (500 free, 6:34.98) and Christie O'Connor (100 breaststroke, 1:22.33) also won for the Yellowjackets (2-6-1), who are at Johnson City on Friday.

at Whitney Point

Team scores: Oneonta 62, Whitney Point 38

200-yard medley relay: Oneonta (Melinda Wagner, Kari Knutson, Steph Havens, Leah Willis) 2:10.44; 200 freestyle: Alicia Ford (W) 2:04.49; 200 individual medley: Melinda Wagner (O) 2:32.19; 50 freestyle: Leah Willis (O) 27.52; 100 butterfly: Kelly Marcotte (W) 1:02:34; 100 freestyle: Alicia Ford (W) 56.15; 500 freestyle: Alexis Berdnik (O) 6:34.98; 200 freestyle relay: Whitney Point (Kelly Marcotte, Samantha Pardoe, Andrea Boyle, Alicia Ford) 1:48.11; 100 backstroke: Melinda Wagner (O) 1:08.57; 100 breaststroke: Christie O'Connor (O) 1:22.33; 400 freestyle relay: Whitney Point (Alicia Ford, Samantha Pardoe, Kelly Marcotte, Andrea Boyle) 4:06.96.

{"HeadlineLight14"/}Volleyball

Norwich 3, Oneonta 1

Val Ridgway had 17 kills and two blocks, but visiting Oneonta fell in the STAC.

Calla Losie contributed 24 assists and Kim Cordova had 14 digs for the Yellowjackets, who fell, 25-13, 25-17, 22-25, 25-17.

Oneonta (4-9, 4-9) is off until sectionals.

Norwich 3, Oneonta 1

at Norwich

Game scores: 25-13, 25-17, 22-25, 25-17.

Oneonta (4-9, 4-9): Val Ridgway 17 kills, 2 blocks; Calla Losie 24 assists, 3 aces; Kim Cordova 14 digs.

Norwich: Michelle Testani 4 aces, 8 kills; Abby Dean 11 assists.

JV score: Oneonta, 2-0.

{"HeadlineLight14"/}Field Hockey

Cooperstown 0, Mt. Markham 0

Alison Weber made six saves as host Cooperstown earned a tie in the Center State Conference.

"We didn't play our best first half and we really picked it up in the latter part of the first half and played well in the second half," Cooperstown coach Brenda Wedderspoon-Gray said. "We had probably a couple more opportunities than they did in overtime."

The Redskins (7-8-1, 4-4-1) host Canastota on Thursday.

Cooperstown 0, Mt. Markham 0

Mount Markham0 0 0 _ 0

Cooperstown0 0 0 _ 0

Cooperstown (7-8-1, 4-4-1): None.

Mount Markham: None.

Shots-penalty corners: C 6-8; M 6-11.

Goalies: Alison Weber (C) 6; Grace Riker (M) 6.

Trending Video

Recommended for you