FORT LEWIS COLLEGE

Samuel Baskin of Oneonta graduated from Fort Lewis College in April with a degree in business administration.

UNIVERSITY AT ALBANY

The following area students graduated during the University at Albany’s 175th commencement.

Cobleskill: Shilo Christiansen, Bachelor of Arts, English, cum laude; Angela Maxwell, Bachelor of Arts, history and Kara VanArsdal, Bachelor of Science, human biology, summa cum laude.

Cooperstown: Benjamin Breiten, Bachelor of Science, nanoscale science, magna cum laude.

DeLancey: John Lilholt, Master of Science, forensic accounting.

Delhi: Scott Sidoli, Doctor of Philosophy, mathematics.

Edmeston: William Johnson, Master of Business Administration.

Gilboa: Alyssa Bailey, Bachelor of Arts, sociology and Keira Hafferkamp, Bachelor of Arts, psychology.

Greene: Juneay Oliver, Bachelor of Arts, Women’s, Gender and Sexuality Studies, cum laude and Emma Thrasher, Bachelor of Arts, political science, summa cum laude.

Long Eddy: Nancy McGraw, Master of Public Health, public health.

Morris: Danielle Porter, Certificate of Graduate Study, public health fundamentals & principles.

Oneonta: Morgan Boyle, Master of Science, mental health counseling; Christofer Koch, Master of Arts, philosophy; Samantha Loucks, Master of Science, forensic biology; and Sophia Wang, Bachelor of Arts, psychology.

Otego: Benjamin Rhodes, Master of Science, Information Science School Library and Abigail Ullman, Bachelor of Arts, psychology.

Oxford: Sara Hodge, Bachelor of Science, actuarial and mathematical science, cum laude.

Richfield Springs: Christopher Calkins, Bachelor of Arts, emergency preparedness, Homeland Security & cybersecurity, cum laude; Roman Hula, Master of Arts, mathematics; and Jacob Lansing, Bachelor of Arts, emergency preparedness, Homeland Security & cybersecurity.

Richmondville: Devon Chacho, Bachelor of Science, computer science-combined.

Schoharie: Adam Hyde, Bachelor of Arts, emergency preparedness, Homeland Security & cybersecurity and Nicole Melucci, Bachelor of Arts, economics.

Sidney: Gabrielle Pysnik, Master of Public Health, public health.

Sloansville: Andrea Ryder, Bachelor of Arts, art.

South New Berlin: Lauren Peck, Master of Public Health, public health.

South Otselic: Jonathan Liuzzo, Bachelor of Arts, theatre.

Stamford: Rebekka Fox, Bachelor of Science, Human Biology; and Alison Van Glad, Master of Arts, sociology.

Unadilla: Riley Hanrahan, Bachelor of Arts, emergency preparedness, Homeland Security & cybersecurity.

Warnerville: Bethany Ritter, Bachelor of Arts, art.

Recommended for you