Election 2020

PRESIDENT/VICE PRESIDENT

(Electoral college votes as of Nov. 19, as called by The Associated Press)

Joseph R. Biden/Kamala D. Harris (D/WF) 306

Donald J. Trump/ Michael R. Pence (R/C) 232

all others 0

The following totals have been updated as of 7:45 a.m. Nov. 25. Totals do not include absentee ballots:

CONGRESS

19TH DISTRICT (619 or 619 ED reporting)

Antonio Delgado (D/WF/SAM) 141,751 (race called by AP on Nov. 19)

Kyle Van De Water (R) 134,503

Steven Greenfield (G) 2,048

Victoria N. Alexander (L) 3,399

Write-in 2,027

22nd DISTRICT (565 of 565 ED reporting)

Anthony J. Brindisi (D/WF/I) 111,461

Claudia Tenney (R/C) 139,883

STATE SUPREME COURT JUSTICE

6TH JUDICIAL DISTRICT (2) (591 of 591 ED reporting)

Elizabeth A. Garry (D/I) 120,970

Brian D. Burns (R) 145,454

STATE SENATE

42nd DISTRICT (263 of 263 ED reporting)

Jen Metzger (D/WF/SAM) 48,054

Mike Martucci (R/C/I) 58,685

51ST DISTRICT (255 of 255 ED reporting)

Jim Barber (D) 42,336

Peter Oberacker (R/C/I) 64,014

52nd DISTRICT (210 of 210 ED reporting)

Frederick J. Akshar II (R/C/I) 78,734

Thomas Daniel Quiter (L) 9,716

STATE ASSEMBLY

101st DISTRICT (117 of 117 ED reporting)

Chad J. McEvoy (D/WF) 17,236

Brian D. Miller (R/C/I) 32,475

Barbara A. Kidney (G) 892

102nd DISTRICT (126 or 126 reporting)

Betsy Kraat (D) 17,929

Christopher Tague (R/C/I) 37,465

121st DISTRICT (95 of 95)

Dan Buttermann (D) 15,380

John J. Salka (R/C/I) 30,097

Corey J. Mosher (WF) 1,162

Jake Cornell (L) 571

122nd DISTRICT (103 of 103)

Richard O. Shaw (D) 12,800

Joe G. Angelino (R/C/I) 35,625

126th DISTRICT (111 of 111)

Dia Carabajal (D/WF) 20,675

John Lemondes Jr. (R/C/I) 33,353

Results updated with absentee ballots as of Nov. 30:

CHENANGO COUNTY

TOWN OF GERMAN

Justice

No votes (failure to elect)

Council Member (unexpired term)

Robert J. Van Wagenen Jr. 120

TOWN OF GREENE

Justice

Alta R. Martin (R) 2,214

Council Member (unexpired term)

Bernard E. McDermott (R) 2,171

TOWN OF GUILFORD

Justice

Karen E. Osborn (R) 1,034

Clerk (unexpired term)

Barbara A. Knowles (R) 1,039

TOWN OF MCDONOUGH

Justice

Nelson J. Lucier (R) 369

Council Member (unexpired term)

Diane E. Canaday (R) 356

Superintendent of Highways (unexpired term)

Todd M. Tefft (R/i) 365

TOWN OF NORWICH

Council Member (unexpired term)

James F. Everard (R) 1,288

TOWN OF PRESTON

Justice

Christie A. Somers (i) 232

TOWN OF SHERBURNE

Justice

Robert S. Campbell (R) 1,210

Library Trustee, 4-year term (2)

Linda Jenks (write-in) 18

MaryJane Pudney (write-in) 16

Gayle Hellert (write-in) 15

Library Trustee, 3-year term

Robert Ferris (write-in) 22

TOWN OF SMITHVILLE

Justice

Jordon R. Lilley (R) 456

Angelo R. Cioffi (i) 139

TOWN OF SMYRNA

Justice

Tammy J. Powrie (R) 409

Kyle-Jacob Thomas Fitzpatrick (i) 82

Council Member (unexpired term)

Matthew B. Powrie (R) 467

DELAWARE COUNTY

DISTRICT ATTORNEY

John L. Hubbard (R/C/I) 16,884

TOWN OF DAVENPORT

Council member (unexpired term)

Clinton T. Collins (I) 476

TOWN OF MASONVILLE

Supervisor (unexpired term)

Betty L Scott (R) 510

Council member (unexpired term)

Karleen Dumond (R) 500

Write-in 20

TOWN OF MEREDITH

Council member (unexpired term)

David J. Briggs (R) 630

TOWN OF ROXBURY

Justice

Heather R. Gockel (R) 926

Council member (unexpired term, 1-year)

Deanna Osborn (D) 696

Joseph R. Resch III (R) 642

Council member (unexpired term, 3-year)

Michael T. Hynes (D) 969

TOWN OF STAMFORD

Justice

Jacqueline Lamport (R) 826

TOWN OF TOMPKINS

Justice

Harry R. Johnson (D) 295

TOWN OF WALTON

Justice

Michael Ripa (R) 1,957

Superintendent of Highways (unexpired term)

Jeffrey J. Offnick (R) 1,914

David E. Stanton (i) 349

OTSEGO COUNTY

JUDGE

Michael F. Getman (R/C) 19,601

Write-in 171

TOWN OF CHERRY VALLEY

Justice

Christopher J. Barown (Write-in) 18

TOWN OF EXETER

Council Member (unexpired term)

Teri Plows (Write-in) 4

TOWN OF HARTWICK

Justice

Glenn G. Schilling (i) 619

TOWN OF MIDDLEFIELD

Supervisor (unexpired term)

Joseph S. Harris (D/i) 762

TOWN OF MILFORD

Council Member (unexpired term)

Gerald Wikoff (Write-in) 10

TOWN OF MORRIS

Justice

Peter J. McCann (i) 428

TOWN OF NEW LISBON

Council Member (unexpired term)

Brian Ryther (D) 344

Write-in 10

TOWN OF PITTSFIELD

Council Member (unexpired term, 3-year)

A.J. Digsby (Write-in) 7

Council Member (unexpired term, 1-year)

Jeff Galley (Write-in) 11

TOWN OF PLAINFIELD

Justice

David Paull Trevvett (i) 225

TOWN OF ROSEBOOM

Council Member (unexpired term)

Steven Gridley (write-in)  16

Superintendent of Highways (unexpired term)

Daniel R. Gage (i) 220

TOWN OF UNADILLA

Council Member (unexpired term)

Jessica Grow (R) 1,365

SCHOHARIE COUNTY

TOWN OF CARLISLE

Justice

Richard Smith (D/R) 875

TOWN OF COBLESKILL

Councilman (unexpired term)

Werner Hampel (R/C) 1,811

Write-in 14

TOWN OF CONESVILLE

Justice

Jamie Durkin (R) 312

Councilman (unexpired term)

Laurel Mattice (R) 278

Write-in 50

TOWN OF ESPERANCE

Clerk/Collector (unexpired term)

Jessica L. Castle (D/R) 871

Councilman (unexpired term)

Harold Conklin (R) 726

TOWN OF FULTON

Justice

Matthew P. Ramundo (D) 251

Kelly Felitti (R) 392

VILLAGE OF COBLESKILL

Trustee (2)

Howard W. Burt Jr. (i) 778

Thomas F. Johnstone (i) 790

Write-in 19

VILLAGE OF ESPERANCE

Trustee (unexpired term)

Valerie A. VanAller (i) 101

VILLAGE OF RICHMONDVILLE

Trustee (2)

Garry Davis (i) 218

Milan Jackson (i) 193

VILLAGE OF SCHOHARIE

Trustee (2)

Jeffrey M. Palmer 256

Thomas R. Price 199

VILLAGE OF SHARON SPRINGS

Trustee (2)

Denise Kelly (i) 111

Kenneth Kennedy(i) 120

*winners, if called, listed in bold.

Trending Video

Recommended for you