LIVE BLOG: Election results 2018

12:11 p.m.:

Final election night results of the night: 

Jen Metzger holds a 2,500 vote lead over Ann Rabbitt for the 42nd district.

11:56 p.m.:

In the 101st Assembly District, Brian Miller keeps his seat, 26,041 to 18239 for Chad J. McEvoy.

11:51 p.m.:

Waiting on Orange County results for the 42nd Senate District. 

Jen Metzger holds a lead but 27 districts have yet to report.

11:46 p.m.:

Final election night results in the 22nd district:

Anthony Brindisi:117,779, Claudia Tenney, 116,357

11:44 p.m.:

It looks like Chenango DA Joe McBride will become the next Sixth District Supreme Court Judge.

Elizabeth A. Burns (D) 113,779

Joe McBride (R) 118,745

11:40 p.m.:

Final election night results in the 19th district: 

Antonio Delgado 132,001, John Faso 124,408.

11:39 p.m.:

In the third district of the state supreme court, Democrats Margaret T. Walsh and Peter A. Lynch earned the two seats available.

11:36 p.m.:

Cliff Crouch easily retains his seat in the Assembly with a 32,571-5,579 victory over challenger Nicholas Libous.

11:34 p.m.:

Thomas DiNapoli and Letitia A. James easily win the comptroller and AG seats, respectively.

11:32: 

Final results from Chenango:

Treasurer

William C. Craine (R) 12,346

Write-in 56

BAINBRIDGE

Council member (2)

Robert G. Evans (D) 502

Kelly J. Hromada Johnson (D) 516

Harold G. Noble (i) 335

Write-in 3

Greene

Four-year supervisor?

Yes 875

No 695

GUILFORD

Justice

Darren C. McElligott (D) 514

Write-in 5

LINCKLAEN

Clerk

Sharon E. Monro (R) 105

Write-in 1

Justice

Justin W. Rice (R) 106

Write-in 1

Council member

Ronald E. Luchsinger (R) 103

Write-in 1

Appointed highway superintendent?

Yes 47

No 74

Appointed clerk?

Yes 46

No 75

McDONOUGH

Clerk

Shirley R. Cook (R/i) 219

Write-in 70

OTSELIC

Council member (1)

Jay C. Graham (D/R) 258

PLYMOUTH

Justice

Gladys C. Branagan (D) 271

Frank T. Williams (i) 204

Write-in 1

SHERBURNE

Justice

Stephen R. Harris (R) 1,021

Write-in 9

11:27 p.m.:

In the 126th District, it was Keith Batman with 21,664 and Gary D. Finch 28,759.

11:24 p.m.:

The 121st Assembly district  is close with all districts reporting, John J. Salka lead incumbent Bill Magee 21,974-21,011.

11:21 p.m.:

In the 102nd Assembly district, will all districts reporting, Christopher Tague defeats Aidan O'Connor 28,053-20,858.

11:19 p.m.:

In the state Senate, Sen. James Seward solidly defeats Joyce St. George, 63,003 to 34,809.

11:15 p.m.:

Politico has called the race for Brindisi, but hasn't made a call in the Faso/Delgado race.

10:59 p.m.:

CNN has called the races for Antonio Delgado and Anthony Brindisi.

10:53 p.m.:

It looks like Devlin will remain sheriff:

Bob Fernandez (D) 9,356

Richard J. Devlin, Jr (R/C/I/Ref) 10,392

Write-in 33

10:46 p.m.:

All of Delaware in now in:

DELAWARE COUNTY

No countywide races

DEPOSIT

Clerk

Beverly S. Hartz (R) 419

Write-in 2

Justice

John N. Felber (i) 228

Write-in 1

HAMDEN

Justice

Gay Merrill (R) 355

Write-in 4

HANCOCK

Supervisor

Jerry Vernold (R) 801

Write-in 4

Council member

Timothy P. Newman (R) 809

Write-in 4

MASONVILLE

Council member

William R. Thomas (R) 340

Write-in 2

MEREDITH

Clerk

Liliane F. Briscoe (R) 478

Write-in 5

MIDDLETOWN

Council member

Christopher J. Bebritz (D/i) 602

Charles J. Bush (R) 669

Write-in 2

Assessor

MegAnne O. Belcom (D/R) 1,205

Write-in 2

STAMFORD

Assessor

Sharon L. Anderson (R) 511

Write-in 2

WALTON

Supervisor

Joseph M. Cetta (R) 1,455

Write-in 12

10:36 p.m.:

A bunch of results from Otsego:

District 10 Representative

Daniel G. Wilber (R) 1,217

Write-in 9

HARTWICK

Clerk/Collector

Andrea Vazquez (i) 337

Write-in 10

MIDDLEFIELD

Councilman

Kelly Branigan (D) 503

Write-in 3

PITTSFIELD

Councilman

Write-in 17

RICHFIELD

Justice

Write-in 15

SPRINGFIELD

Supervisor

Bill Freeland (R) 366

Write-in 2

Councilman

Ryan K. McCarty (R/I) 379

write-in 6

WESTFORD

Councilman

Jackson Brady DuBois (D) 90

Jim Feil (R) 245

WORCESTER

Justice

William J. Fisher (R) 582

Write-in 3

10:18 p.m.:

PLYMOUTH

Justice

Gladys C. Branagan (D) 271

Frank T. Williams (i) 204

Write-in 1

10:06 p.m.:

In Walton, at least 1,467 people came out to vote with Joseph M. Cetta (R) taking the supervisor seat with 1,455, and 12 write-ins.

10:01 p.m.: 

We've got a few races in Delaware:

HAMDEN

Justice

Gay Merrill (R) 355

Write-in 4

MEREDITH

Clerk

Liliane F. Briscoe (R) 478

Write-in 5

9:43 p.m.:

All Schoharie results are in. There are close races in the town and village of Cobleskill.:

SCHOHARIE COUNTY

No countywide races

BLENHEIM

Justice

Ralph H. Arrandale (D/R) 125

BROOME

Justice

Write-in 17

CARLISLE

Councilman

Katrina Schweigard (R) 501

Write-in 3

COBLESKILL-TOWN

Councilman

Brian Lavine (D) 888

Bruce Wetsell (R) 843

Write-in 2

CONESVILLE

Justice

David Merwin Jr. (R) 219

Write-in 19

SCHOHARIE

Supervisor

Virginia L. Kintz (D) 388

Alan Tavenner (R/C) 826

Justice

Kenneth Knutson (R) 955

Write-in 4

Councilman

Ben Oevering (R/C) 967

Write-in 5

SUMMIT

Justice

John Meaney (D) 195

Stephen R. Gerhardt (R) 278

COBLESKILL-VILLAGE

Trustee (2)

Howard Burt (i) 643

Thomas Johnstone (i) 638

Write-in 28

ESPERANCE-VILLAGE

Mayor

Charles Johnston (i) 91

Write-in 45

Trustee

Write-in 44

Trustee (unexpired)

Write-in 23

SHARON-VILLAGE

Trustee

Write-in 30

9:29 p.m.:

CARLISLE

Councilman

Katrina Schweigard (R) 501

Write-in 3

9:20 p.m.:

SUMMIT

Justice

John Meaney (D) 195

Stephen R. Gerhardt (R) 278

9:15 p.m.:

First local results are in 

BLENHEIM

Justice

Ralph H. Arrandale (D/R) 125

ESPERANCE-VILLAGE

Mayor

Charles Johnston (i) 91

Write-in 45

Trustee

Write-in 44

Trustee (unexpired)

Write-in 23

9:08 p.m.:

Kirsten Gillibrand declared the winner by AP and Politico for U.S. Senate.

9:03 p.m.:

Associated Press has called the race for governor for Andrew Cuomo.

Stay tuned here for the latest election results for the mid-term and local elections. Polls close in New York at 9 p.m. 

If you haven't voted yet, you have less than an hour.