Sports roundup

Cooperstown girls soccer opened its season with a pair of 1-0 victories at the Hall of Fame Tournament in Niskayuna.

Following a Mayfield handball in the penalty box, senior captain Kate Donnelly converted a penalty kick with a minute left to lift the Hawkeyes over Mayfield on Sunday.

“Kate kept her composure, took the kick, and kept it right on the ground, into the corner,” Cooperstown coach Jennifer Pindar said. “The keeper didn’t have a chance of saving it. She (Donnelly) showed no nervous energy, nothing like that.”

Cooperstown owned the shot count, 11-8, and took four corners to zero for Mayfield.

Meagan Schuermann made six saves for the Hawkeyes, and Mayfield’s Cat Knecht made seven.

Cooperstown 1, Canajoharie 0

Natalie Brotherton score the goal as the Hawkeyes opened their season with an identical scoreline Saturday.

Brotherton got to the ball on the right side, cutting back to the middle of the field for a first-half lead that held up for the Hawkeyes.

Cooperstown took 14 shots to 10 for Canajoharie, and led, 4-1, in corners.

“It’s a great way to start the season. We haven’t started this strong in a very long time so we are really excited,” Pindar said.

Schuermann made eight saves in the opener for the Hawkeyes.

Cooperstown (2-0) hosts Remsen on Wednesday at 4:30 p.m.

Gilboa 1, Jefferson 0

Keeley VanValkenburgh avenged a missed penalty kick Thursday against Stamford by scoring one with 30 seconds remaining to lift Gilboa over Jefferson on Saturday in the Mayor’s Cup.

“They were pretty excited because it came down to the penalty kicks here the game before and we had lost,” Gilboa coach April Houghtaling said. “I think Keeley was a little nervous, but she just stepped up and put it where she needed to put it.”

VanValkenburgh, a senior captain for the Wildcats, got the opportunity after defender Jenna Pasternak drew a foul in the penalty box with less than a minute remaining. VanValkenburgh shot high and Jefferson goalkeeper Amber Cole got her fingers to the effort, but could not keep out the crucial strike.

The Wildcats finished with a 10-1 advantage in shots and a 2-1 lead in corner kicks.

Cole made eight saves for Jefferson and Krissy Brandow stopped one shot for Gilboa.

The Wildcats (1-0-1) visit Windham on Thursday at 4:15 p.m.

South Kortright 6, Laurens 0

Kiersten Acer scored twice as South Kortright picked up its first win of the season Saturday in the Mayor's Cup second round.

The Rams scored twice in the opening stanza before pulling away with four in the second.

Acer's two goals paced the SK offense, while Lacy Eckert, Lauryn Schmid, Sonia Reeves and Lila Shafer each had one goal. Emily Andersen contributed an assist.

The Rams led the shot count, 25-0, and took 13 corners to one for Laurens.

Nia Segina stopped 15 shots for the Leopards, while Grace Schneider and Chloe Davis each saw action in net for SK without recording a save.

The Rams (1-1) host Edmeston on Monday at 4:15 p.m. and play Gilboa on Saturday in the next round of the Mayor's Cup.

Cherry-Valley Springfield 4, Sherburne-Earlville 1

Arianna Bosc scored five goals and Kelsey Girard earned Defensive MVP honors as Cherry-Valley Springfield won Mount Markham’s Optimist Tournament with wins on Friday and Saturday.

Saturday’s final saw Bosc, a freshman, score four goals to power the Patriots past Class C Sherburne-Earlville.

CV-S went behind after just 33 seconds, but equalized eight minutes later as Jaelyn Jaquay found Bosc.

Jaquay assisted Bosc again 10 minutes later as the Patriots went ahead with 22 minutes left in the half. Bosc finished her hat trick with 10:20 remaining in the period, with Mia Horvath providing the assist as CV-S took a two-goal advantage at the break.

“We have had many players contribute goals this season and this weekend it was Ari Bosc’s turn,” CV-S coach Denis DeRider said in an email. “Ari was getting to her spots and opening up for her teammates to distribute.”

The freshman pushed the deficit to 4-1 three minutes into the second half as Allison Lennebacker assisted.

Girard stopped nine shots, and S-E’s Makayla Cornelius made eight saves. The Patriots led the shot count, 14-9, and took five corners to Sherburne-Earlville’s three.

Cherry-Valley Springfield 1, Mount Markham 0

The Patriots opened the weekend with a defense-oriented victory over Class B Mount Markham on Friday night.

Bosc scored the lone goal nine minutes into the game on a through ball by Sarah Lewis.

CV-S relied on its defense the rest of the way as Mount Markham finished with leads of 14-4 in shots and 3-2 in corners. Girard stopped 14 shots for the Patriots to advance to Saturday’s tournament final.

“We had huge defensive efforts this weekend,” DeRider said. “It’s hard to recognize just a few players because this team works well together and so many players step up any minute.”

Girard earned Defensive MVP honors with two shutouts and 23 saves. Bosc was joined by Lennebacker and Kendra McGovern on the all-tournament team.

CV-S (5-0, 1-0) looks to solidify its claim as one of the area’s top teams Tuesday at Morris.

BOYS SOCCER

South Kortright 5, Franklin 1

Stanley Andersen had a hat trick as South Kortright rolled into the final of the Mayor’s Cup with a win over Franklin.

The Rams took a 3-0 lead at halftime, scoring twice more in the second.

Andersen recorded an assist to go along with his three-goal haul. Matt Fronckowiak and Eoin Byrne had the other goals for SK, while Charlie Kuhn had two assists and Quinlan Davis had one.

Henry Barnes scored for Franklin with an assist from Matt Serrao.

The Rams took 14 shots and 10 corners, while the Purple Devils fired three shots and earned two corners.

Cole Ruff made eight saves for Franklin, while Brandon Grommeck stopped two shots and Patrick Dengler stopped one for SK.

The Rams (3-0) visit Downsville on Tuesday at 4:15 p.m. and play Laurens on Saturday at 8 p.m. in the final of the Mayor’s Cup, hosted by Stamford.

Margaretville 9, Downsville 1

Margaretville scored nine goals for the second time in as many days Saturday to win the James Campbell Tournament at Downsville.

The Blue Devils downed Morris, 9-0, Friday to reach the tournament final, and scored four first-half goals Saturday.

Michael Gavette played a part in five goals for the Blue Devils, scoring twice and assisting three goals. Ryan McVitty scored twice and assisted twice, while Kevin Flores and Leonardo Cordero each finished with two goals.

Willie Cano had two helpers and a goal, and Ivan Herrera had an assist in the rout.

Kyle Fitch scored Downsville’s goal on an assist from Kaden Cicio.

Nate Burnham stopped six shots for Downsville, and Billy Miller made seven saves for Margaretville.

The Blue Devils owned advantages of 21-15 in shots and 10-2 in corners.

Margaretville (2-0) hosts Hunter-Tannersville on Tuesday.

Davenport 6, Stamford 0

Jordan Wamsley scored a hat trick as Davenport downed host Stamford in the Mayor’s Cup.

The Wildcats scored four first-half goals and forced 20 saves from Stamford goalkeeper James Olsen over 80 minutes.

Wamsley totaled three goals and an assist, while Keegan Clark finished with a goal and an assist.

Joe Ontl and Warren Quigley each had a goal for the Wildcats, and Dylan Waid provided two assists.

Ryan Zuill made two saves and Dylan VanEtten stopped two shots for Davenport.

The Wildcats outshot the Indians, 27-7, and took five corners to three for Stamford.

FIELD HOCKEY

Sidney 11, Sherburne-Earlville 0

Nine players scored for Sidney as the the Warriors rolled over Sherburne-Earlville on Saturday.

Sidney scored three in the first half before converting eight more in the second half.

Hannah Gray scored two and assisted one to lead the offense. Olivia DeMott also scored twice, and seven other Warriors tallied single scores.

Makayla Phillips did not record a save in the cage for Sidney. Taylor Hoffmann stopped nine shots for Sherburne-Earlville.

The Warriors took 21 shots and earned 10 corners without allowing any shots or corners for S-E.

Sidney (5-0, 2-0) looks to remain undefeated when it visits Afton/Harpursville on Wednesday.

CROSS COUNTRY

Delhi paced area teams in both the girls and boys races Saturday as Oneonta hosted the Dave “Flash” Forbes Invitational at Fortin Park.

On the boys side, a second-place finish by Ty Saleman led the Bulldogs to a second-place finish overall with 47 points, behind only Ithaca (30).

Saleman completed the 3.1-mile course in 17:13.4, taking second behind Windsor’s Josh Stone, who finished in 16:41.4.

Diego Aguirre took sixth for the Bulldogs in 17:25.1, and Jonathon Hadley took eighth in 17:31.0. Marco Shaw was 16th with a time of 18:24.5 and Luke Schnabel took 17th in 18:29.4 to fill out Delhi’s scoring positions.

Brandon Gardner finished 32nd with a time of 18:50.8 to lead 13th-place Oneonta (337). Korbin Jones finished 50th in 19:12.8 for the Yellowjackets.

Noah Artis (78th, 20:16.9) led 16th-placed Sidney (410), and Gavin Fetterman (52nd, 19:23.5) paced 18th-place Unatego (486).

Andrew Hamilton led Schenevus, finishing 112th in 22:16.3, but the Dragons did not record a team score.

In the girls race, Cella Schnabel finished fourth with a time of 20:01.1 to lead Delhi to a third-place finish. Mohonasen’s Kate Sherman won individual honors with a time of 18:59.5.

Anna Tessier followed Schnabel for Delhi, taking 12th with a time of 21:03.8. Sienna Dorr took 20th in 21:44.0, while Lonnie Weiss was 21st in 21:45.0 and Ellie Lees was 27th in 22:07.0.

Abby Dening paced Oneonta (10th place, 246 points) by finishing 48th with a time of 23:58.0.

Schenevus and Edmeston did not tally team scores, but Emily Craig (73rd, 25:53.3) led the Dragons and Maddy Smith (114th, 29:16.5) paced the Panthers.

Oneonta heads to the New Hartford Invitational on Saturday at Ralph Perry Junior High School.

GOLF

Sidney 232, Unadilla Valley 256

Dominick Hartwell lead Sidney (4-0, 4-0) as the Warriors continued their unbeaten start Friday at Red Pine Golf Course.

Hartwell fired a two-over 38 to post the match’s lowest score. Corbin Constable followed with a 43, Ryan Cole shot 46, Carter DuMond totaled 48 and Garret Beckwith tied Casey Hingos for the final scoring slot at 57.

Brandon Kneale shot 42 to lead Unadilla Valley (1-3, 1-3). Mark Hine and Jacob Figger both shot 51, followed by Anthony Weller (55) and Owen Hill (57).

Sidney hosts Afton/Harpursville on Monday at 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

Delhi 3, Unadilla Valley 0

Lindsey Wright had five aces and 10 assists as Delhi cruised past Unadilla Valley in MAC volleyball Friday.

Stella Mueller also had five aces for the Bulldogs, while Riley Davis had four digs and Morgan Rynkiewicz recorded two. Kayleigh Verspoor had one kill.

Melanie VanValen had three aces and one kill while Makaylie Canfield notched three aces and totaled four digs for UV.

The Storm visits Greene on Tuesday.

GIRLS SOCCER

SUNDAY’S RESULTS

Cooperstown 1, Mayfield 0

Mayfield ….. 0 0 - 0

Cooperstown ….. 0 1 - 1

Cooperstown (2-0): Kate Donnelly 1-0.

Mayfield: None.

Shots-corners: C 11-4; M 8-0.

Goalies: Meagan Schuermann (Co) 6; Cat Knecht (M) 7.

SATURDAY’S RESULTS

Cooperstown 1, Canajoharie 0

Cooperstown ….. 1 0 - 1

Canajoharie ….. 0 0 - 0

Cooperstown (1-0): Natalie Brotherton 1-0.

Canajoharie: None.

Shots-corners: Co 14-4; Ca 10-1.

Goalies: Meagan Schuermann (Co) 8; Hunter Pitcher (Ca) 11.

Gilboa 1, Jefferson 0

Jefferson ….. 0 0 - 0

Gilboa ….. 0 1 - 1

Gilboa (1-0-1): Keeley VanValkenburgh 1-0.

Jefferson: None.

Shots-corners: G 10-2; J 1-1.

Goalies: Krissy Brandow (G) 1; Amber Cole (J) 8.

South Kortright 6, Laurens 0

Laurens …. 0 0 - 0

South Kortright …. 2 4 - 6

South Kortright (1-1): Kierstin Acer 2-0, Lacy Eckert 1-0, Lauryn Schmid 1-0, Sonia Reeves 1-0, Lila Shafer 1-0, Emily Andersen 0-1.

Laurens: None.

Shots-corners: L 0-1; SK 25-13.

Goalies: Nia Segina (L) 15; Grace Schneider (SK) 0, Chloe Davis (SK) 0.

Cherry Valley-Springfield 4, Sherburne-Earlville 1

Sherburne-Earlville ….. 1 0 - 0

Cherry Valley-Springfield ….. 3 1 - 4

CV-S: Arianna Bosc 4-0, Jaelyn Jaquay 0-2, Mia Horvath 0-1, Allison Lennebacker 0-1.

Shots-corners: SE 9-3; CVS 14-5.

Goalies: Makayla Cornelius (SE) 8; Kelsey Girard (CVS) 9.

FRIDAY’S RESULTS

Cherry Valley-Springfield 1, Mount Markham 0

Cherry Valley-Springfield ….. 1 0 - 1

Mount Markham ….. 0 0 - 0

Mount Markham: None.

CV-S: Arianna Bosc 1-0, Sarah Lewis 0-1.

Shots-corners: MM 13-3; CSV 4-2.

Goalies: Kelsey Girard (CVS) 14.

BOYS SOCCER

SATURDAY’S RESULTS

South Kortright 5, Franklin 1

Franklin ….. 0 1 - 1

South Kortright ….. 3 2 - 5

Franklin: Henry Barnes 1-0, Matt Serrao 0-1.

SK (3-0): Stanley Andersen 3-1, Matt Fronckowiak 1-0, Eoin Byrne 1-0, Charlie Kuhn 0-2, Quinlan Davis 0-1.

Shots-corners: F 3-2; SK 14-10.

Goalies: Cole Ruff (F) 8; Brandon Grommeck (SK) 2, Patrick Dengler (SK) 1.

Margaretville 9, Downsville 1

Margaretville ….. 4 5 - 9

Downsville ….. 0 1 - 1

Downsville: Kyle Fitch 1-0, Kaden Cicio 0-1.

Margaretville (2-0): Michael Gavette 2-3, Ryan McVitty 2-2, Kevin Flores 2-0, Leonardo Cordero 2-0, Willie Cano 1-2, Ivan Herrera 0-1.

Shots-corners: D 15-2; M 21-10.

Goalies: Nate Burnham (D) 6; Billy Miller (M) 7.

Davenport 6, Stamford 0

Stamford ….. 0 0 - 0

Davenport ….. 4 2 - 6

Stamford (0-2): None.

Davenport: Jordan Wamsley 3-1, Keegan Clark 1-1, Joe Ontl 1-0, Warren Quigley 1-0, Dylan Waid 0-2.

Shots-corners: S 7-3; D 27-5.

Goalies: James Olsen (S) 20; Ryan Zuill (D) 2, Dylan VanEtten (D) 2.

FIELD HOCKEY

SATURDAY’S RESULTS

Sidney 11, Sherburne-Earlville 0

Sherburne-Earlville ….. 0 0 - 0

Sidney ….. 3 8 - 11

S-E: None.

Sidney (5-0, 2-0): Hannay Gray 2-1, Olivia DeMott 2-0, Faith Wheeler 1-1, Haley Smith 1-1, Bryleigh Beauchat 1-0, Kaitlin Bookhout 1-0, Haley Larson 1-0, Adrienne Paternoster 1-0, Kayla McEwan 1-0.

Shots-corners: S-E 0-0; S 21-10.

Goalies: Taylor Hoffmann (SE) 9; Makayla Phillips (S) 0.

CROSS COUNTRY

SATURDAY'S RESULTS

at Fortin Park

Boys team scores: 1, Ithaca 30; 2, Delhi 47; 13, Oneonta 337; 16, Sidney 410; 18, Unatego 486; Schenevus DNF; Edmeston DNF.

Winner (3.1 miles): Josh Stone (Windsor) 16:41.4.

Delhi: 2, Ty Saleman 17:13.4; 6, Diego Aguirre 17:25.1; 8, Jonathon Hadley 17:31.0; 16, Marco Shaw 18:24.5; 17, Luke Schnabel 18:29.4.

Oneonta: 32, Brandon Gardner 18:50.8; 50, Korbin Jones 19:12.8; 74, Dylan Sorensen 20:11.1; 96, Ian House 21:20.0; 119, Jacob Ghirose 22:57.1.

Sidney: 78, Noah Artis 20:16.9; 81, Matthew Cox 20:25.8; 88, Bryce Chirico 20:48.8; 94, Jonathan McNamara 21:03.8; 107, Sam Bagley 22:05.9.

Unatego: 52, Gavin Fetterman 19:23.5; 103, Nick Sousa 21:44.7; 133, Garrett Backus 24:54.0; 136, Noah Cole 25:06.4; 150, Jacob Treffeisen 32:27.9.

Schenevus: 112, Andrew Hamilton 22:16.3; 125, Chris Bostwick 23:37.2; 148, Harvey Ferris 27:58.1.

Edmeston: 146, Colby Smith 27:22.7; 152, Thomas Bennett 34:09.5; 153, Jan Svoboda 34:22.6

Girls team scores: 1, Ithaca 51; 3, Delhi 77; 10, Oneonta 246; Schenevus DNF; Edmeston DNF.

Winner (3.1 miles): Kate Sherman (Mohonasen) 18:59.5.

Delhi: 4, Cella Schnabel 20:01.1; 12, Anna Tessier 21:03.8; 20, Sienna Dorr 21:44.0; 21, Lonnie Weiss 21:45.0; 27, Ellie Lees 22:07.0.

Oneonta: 48, Abby Dening 23:58.0; 66, Iris Poon 25:24.0; 68, Ting Poon 25:37.6; 69, Anya Sloth 25:39.0; 70, Samantha Ficano 25:40.1.

Schenevus: 73, Emily Craig 25:53.3; 82, Haley Poliseno 26:36.3; 84, Leah Wycoff 26:58.4.

Edmeston: 114, Maddy Smith 29:16.5; 134, Ella Tomlins 33:37.0; 138, Michaela Bateman 35:28.3.

GOLF

FRIDAY’S RESULTS

Sidney 232, Unadilla Valley 256

Red Pine GC

Par 36

Sidney (4-0, 4-0): Dominick Hartwell 38, Corbin Constable 43, Ryan Cole 46, Carter DuMond 48, Garrett Beckwith 57, Casey Hingos 57.

UV (1-3, 1-3): Brandon Kneale 42, Mark Hine 51, Jacob Figger 51, Anthony Weller 55, Owen Hill 57.

VOLLEYBALL

FRIDAY’S RESULTS

Delhi 3, Unadilla Valley 0

Game scores: 25-13, 25-21, 25-13.

Unadilla Valley: Melanie VanValen 3 aces, 1 kill; Makaylie Canfield 3 aces, 4 digs; Megan Harris 4 assists; Maddie Sayles 1 kill; Leah Gorrell 1 kill.

Delhi: Lindsey Wright 5 aces, 10 assists; Stella Mueller 5 aces; Riley Davis 4 digs; Morgan Rynkiewicz 2 digs; Kayleigh Verspoor 1 kill.

GIRLS SWIMMING AND DIVING

FRIDAY’S RESULTS

Oneonta 104, Chenango Forks 75

at Chenango Forks

200-yard medley relay: 1, Briegha Truesdell, Madison Stanley, Victoria Heilveil, Kylie Mckee 2:12.48.

200 freestyle: 1, Kadence Dudley 2:21.79.

200 individual medley: 2, Adell Coe 3:04.44.

50 free: 1 Anna Bischoff 27.14.

Diving: 1, Kylie McKee 211.55.

100 butterfly: 2, Victoria Heilveil 1:17.23.

100 free: 1 Anna Bischoff 59.95.

500 free: Kadence Dudley 6:35. 85.

200 free relay: Kylie Mckee, Kadence Dudley Molly Forbes, Anna Bischoff 1:56.58.

100 backstroke: 1, Briegha Truesdell 1:16.19.

100 breaststroke: 2 Madison Stanley 1:30.16.

400 free relay: 1 Kadence Dudley, Victoria Heilveil, Molly Forbes, Anna Bischoff 4:31.01.

Recommended for you