700 CLUB

Members of the General Clinton Canoe Regatta's 700 Club, which requires a minimum of 10 completed 70-mile races from Otsego Lake in Cooperstown to General Clinton Park in Bainbridge. Number of completed races followed by paddler and residence. List based on information posted on the General Clinton Canoe Regatta website, www.canoeregatta.org.

43: Ted LaMonica, Oneonta.

38: Jim Jordan, Otego.

37: Gary Aprea, Austerlitz.

36: Bob Allen, Westfield, MA; Blaise St-Pierre, Lac-Saint-Charles, Quebec.

35: Tom Clark, Oneonta; Steven Collier, Cooperstown; Daniel DuBouis, Punta Gorda, FL; Jim Goochee, Port Allegany, PA; Jeff Shultis, Otego; Bob Zaveral, Mount Upton.

34: Peter Heed, Keene, NH; Nick Lyesiuk, Orange, MA.

33: Blair Buchholz, Wellsville; Don LaFever, Norwich.

32: Priscilla Reinertsen, Contoocook, NH.

31: Holly Crouch, Sherburne; John Lewis, Bainbridge; Tim Mallery, South Williamsport, PA; Rick Olson, Mohawk.

30: Bruce Barton, Homer, MI; Rene Boogemans, Hensall, Ontario; Hank Loeffler, Milford; Mike Packard, Oneonta; Rodney Robinson, Otego; William Whiting, Fultonville.

29: John Casale, South Hampton, MA; Serge Corbin, Lac-a-la-Tortue, Quebec City.

27: Tim Ashe, Maryland; Dick McCauley, Mt. Upton.

26: Michael Jerauld, Otego; Bruce Lee, Port Crane; Jim Mattingly, Theresa; Dale Persons, Unadilla; Jeff Rankinen, Jersey Shore, PA; Al Shaver Jr., Meridale; Al Shaver Sr., Maryland; Joe Shaw, Essex; Bob Vincent, Dorchester, Ontario; John Young, Portlandville.

25: Peter Bauerle, Bainbridge; Gerry Breen Jr., Brooklyn; Ed Curley, Sidney; Ken Gerg, Emporium, PA; Steve Hatfield, Schenevus; Herb Howe, Washington, DC; Neil Leblanc, Athol, MA; Gerald Miller, Port Allegany, PA; Bill Rogers Sr., South Edmeston; Gerhard G. Stoeger, Davenport.

24: Dennis Carey, Orange, MA; Randy Drake, Virginia Beach, VA; Andy LaFever, Binghamton; Brent Lyesiuk, Orange, MA; Allen Nichols, Laurens; Al Rudquist, Grand Rapids, MN; Al Widing Sr., Mio, MI.

23: Daniel Buell, New Berlin; Jim Catella, Oneonta; Lee Catella, Oneonta; David Dugas, Athol, MA; Robert Fisher, Delhi; Marc R. Gillespie, Rochester; Larry Harrison, West Oneonta; Dale Knapp, West Chester, PA; John G. Partridge, Unadilla; Jerry Stayer, Port Allegany, PA; Lynne Witte, Mt. Clemens, MI.

22: Bruce Codington, Ballston Lake; Darrell Dean, Binghamton; Bill Gardner, Litchfield, CT; Mark McAndrew, East Hardwick, VT; Ev Pashley, Toddsville; Bill Rogers II, Davenport Center; Tim Triebold, Spring Arbor, MI.

21: Victor Fisher, Bainbridge; Ken Harris, Earlville; Roger Henry, Rexford; James Nicoloff, Hornell; Reed L. Parvis, Albany; Rick Piersma, Columbia, SC; Roberta Shapiro, Whitesboro; Glen A. Vandewinckel, Webster.

20: Herm Botzow, Swanzey, NH; Asa Decker, Johnstown; Jeff Defeo, Chester, MA; John Edwards, Bainbridge; Dale Fox, Bainbridge; David Gill, Sidney Center; Calvin Hassell, Grand Island, NE; Steve Herrmann, West Oneonta; William N. McDuffie Jr., Robbins, NC; Bob McPhillips, Montgomery; Earl Miller Jr., Moltonborough, NH; Bruce Phillips, Hartwick; Robert Pierson, Scottsville; Bill Torongo, Roscommon, MI; Brian Watson, Watertown.

19: Tim Allen, Westfield, MA; David W. Armstrong III, Silver Spring, MA; John Collier, Richmondville; Colin Ingham, Okatie, SC; David Jensen, Menlo Park, CA; Scott Jordan, Otego; Jeff Kolka, Grayling, MI; Lynne L. McDuffie, Robbins, NC; Rusty Mclain, Chesapeake, VA; Jim Normandin, Easley, SC; Mike O'Brien, Bainbridge; Todd Roadman, Bedford, PA; James Roberts, West Hampton, MA; Miranda Robinson, Valley Cottage; Don Stoneman, Cambridge, Ontario, Canada; Bob Wisse, Oneonta.

18: George Buchholz, North Babylon; Al Camp, Otego; Allan D. DuBois, Cottage Grove, MN; Michael Fairchild, Brattleboro, VT; Dick Foster, Hallstead, PA; John Geesler, St. Johnsville; Rich Hall, Gilbertsville; Bill Haney, Unadilla; Bob Miller, Harmony, ME; Floyd Morris, East Meredith; Tom Necrason, Saranac; Pierre Pinard, L'Orignal, Ontario; Andy Rudnitsky, Unadilla; Neal Sand, Milton, VT; Dick Ulbrich, Weston, MA.

17: David Edwards, Poughkeepsie; Larry Frederick, Dunnellon, FL; John Harrison, Oneonta; Dick Kloss, Walaceburg, Ontario, Canada; Stan Machacek, Scarborough, Ontario; Russell Marcy, Cooperstown; Patrick O'Hara, Gilbertsville; Robert Rogers, Oneonta; Raymond Thiel Jr., Voluntown, CT; Lorraine Turturro, Watertown.

16: Stan Anusiewicz, Brights Grove, Ontario; Michael Bachman, Bainbridge; Kevin Boss, Swansea, MA; Robert A. Bradford, Lapeer, MI; Bill Brown, East Bridgewater, MA; Larry Liquori, Kings Park; Francis Luckner IV, Corning; Stephen McAleer, Ludlow, New Brunswick; John C. Newman, Canton; Dragan Olajdzija, Toronto, Ontario; Steve Rankinen, Williamsport, PA; Max Steinbacker, Unadilla; Teresa Stout, Corsica, PA; Jean Thellend, Mont Carmel, PQ; Mike Winchester, Mt. Upton; Robert Zuber, Pittsfield, MA.

15: Mary Beggs, Unadilla; Vick Daldegan, Worcester; David Dorsey, Phillipston, MA; Desmond Fan, Scarborough, Ontario; Charles Goodnough, Theresa; Bob Hessler, Ellsworth, ME; Karina Martin, Wilmington, VT; Carl Normandin, Baldwinsville; John Palishen, Sterling Forest; Jan Povlock, Unadilla; Robert Silvernail, Bainbridge; Donald Trucker, Binghamton; John Zeigler, Secaucus, NJ.

14: Louis Berthiaume, St. Gerard, PQ; Stephen Burton, Scotia; Dan Bush, Wattsburg, PA; Clint Calladine, Hubbardsville; Mark Davidson, Laurens; Corey DuBois, Sherburne; Don DuBois, Earlville; Harold Eustis, Delhi; Al Gage, New Berlin; Cathy Grimes, Otego; Judy Jeanes, Devon, PA; Scott Jerauld, Bainbridge; Terry Kent, Ithaca; Steve Lajoie, Mirabel, Quebec; Norman Mainguy, Gatineau, PQ; John Mallery, Delhi; Lori Michaels, Maryland; Phillip Millspaugh, Rochester; Bruce Ough, St. Johnsvile; Thomas Payne, Tewksbury, MA; Jan Perrin, Janesville, WI; Tom Povlock, Unadilla; Bob Swislosky, Unadilla; Gerard Wagner, Gansevoort; Janet Whitaker, West Henrietta.

13: Ray Bauer, Cincinnati, OH; Dale Beckwith Jr., Sidney; Bobbi Lynn Bellinger, Jefferson; Bob Bennett, Otego; John Birdsall, Gilbertsville; John Bradley, Troy, NH; Albert Chase, Roulette, PA; Clark Cole, Oneonta; Donald Dean, Binghamton; Jeff DuBois, North Oaks, MN; Dennis Elliott, Milford; William Ellsworth, Orange, MA; Ron Estes, Lenox, MA; Tom Ferraro, East Aurora; Mike Fremont, Cincinnati, OH; Mike Fries, West Henrietta; Francis Gallagher, Wilson; Michael Garon, Washington, MI; Daniel Gelinas, Trois-Rivieres, Quebec; Bill Grimes, Otego; Jim Harwood, West Chester, PA; Doug Howard, West Townshend, VT; Clark Kent, Lapeer, MI; Mary Laing, Oneonta; Jane McIntosh-Martin, Davenport; Allan Paradise, Pittsfield, NH; Richard Rankinen, South Williamsport, PA; Bob Rapant, Pittsfield, MA; Dick Reynolds, Cuba; Scott Sorensen, Oneonta; Frank Stasz, West Hampton, MA; Randy R. Stout, Corsica, PA; Matt Streib, Grayling, MI; Andy Triebold, Grayling, MI; Justin Wardwell, Hampden, ME; Jon Webb, Hubbard Lake, MI; Gloria Wesley, Pittsfield, MA; Frank White, Otego; Marvin Young, Davenport.

12: John Baker, Grayling, MI; John Beale III, Franklin, VA; Matt Calladine, Wellsville; Tom Cappadonia, Sherburne; Ron Cook, Hamilton; Paul Deandrea, Franklin; Bill Deighan, Newburgh, ME; David Drum, Hammondsport; James Farquhar III, Glenfield; William Fotorny, Vestal; Paul Furniss, Levittown; Bill Glockler, Cooperstown; David Hauber, Troy; Gwyn Hayman, London, Ontario; Tom Hobbs, Nichols; Lance Holliday, Milford; Kenneth R. Hotopp, Howes Cave; Brian Hryzan, Sarnia, Ontario; Rodger Klindt, Adams; Bill Kostra, Transfer, PA; Kevin Leroy, Fitchburg, WI; Liz Loek, Mississauga, Ontario; Brian Masters, Vero Beach, FL; Bill Mattingly, Theresa; Dan Miernicki, Vestal; Seth Miller, Norwood, MA; Stephen Miller, Groton, MA; Kerry Newell, Heuvelton; Jeff Owen, Orono, ME; Bob Partridge, Milford; Gary Quadrozzi, West Stockbridge, MA; Yvon Ranger, Alexandria, Ontario; Luc Robillard, East Burke, VT; Neal R. Sanders, Johnson City, TN; Joseph W. Seifert, Grayling, MI; Brett Sherwood, Morris; Tom Smallin, Davenport Center; Michael Stensland, South New Berlin; Phillip Stevens, Barre, MA; Melissa Swislosky, Mt. Upton; Gordy Talbot Jr., Otego; David Thomas, Watertown; Mike Vincent, Regina, Saskatchewan; Dwight Walker, Marshall, MI; Tom Warner, Westmoreland, NH; Erik Whiting, Ledyard, CT; Tom Yarosh, Windsor; Brian Young, Berne; Ed Ziobro, Mt. Upton.

11: George Allen, Oneonta; Harold Ashe, Oneonta; John Aufmuth, Putney, VT; Bernard Beausejour, St. Michel, PQ; Bettie Bennett, Otego; John Berry, Petersham, MA; Danny Bettiol, Oneonta; Paul Bischoff, Oneonta; Jon Boyce, Bainbridge; Jack Burcher, Honesdale, PA; Jim Cappadonia, Sherburne; Doug Clark, Oneonta; Ken Connor, Middletown, CT; Steve Corbett, New Market, MD; Carol Culbertson, Exeter, NH; Jim Dipelesi, Kings Park; Marcel Dupont, Shawinigan, Quebec; Thomas Ellsworth, Orange, MA; Norm Goldstein, Manlius; Barbara Harman, Cooperstown; Steve Havens, Oneonta; Chuck Henriksen, Mt. Upton; Cary T. Howard, Watertown; Gerard Joy, Morris; Ted Kenyon III, Waterford, CT; John Kick, Clinton; Andie Kincaid-Levy, Treadwell; Kenneth Landry, Walton; Dana Leet, Smethport, PA; Patrick Lynch, Shawinigan-Sud, Quebec; Kevin Maddalone, Sidney; Richard Mandigo, Albany; Richard Marcello, Unadilla; Randy Martin, Swanzey, NH; Russ Mayne, Watertown; Leza Mclain, Chesapeake, VA; Richard Miller, Oneonta; Sandra Mitchell, Buxton, ME; Jeff Pendersen, Gilbertsville; Joe Pitchko, South Hampton, MA; Holly Reynolds, Rochester; Matt Rimer, Grayling, MI; Al Robinson, Grosse Ile, MI; Matt Rudnitsky, East Rochester; Jody Runyon, Flanagan, IL; Pete Schacht, Newburyport, MA; John Scoville, Coventry, CT; Karen Simpson, Mississauga, Ontario; Gerald Smith Jr., Kingston; Amy Solak, Traverse City, MI; Butch Stockton, Roscommon, MI; Claude Suhl, High Falls; William Swift, Oxtongue Lake, Ontario; Larry Tinkler, Mont-Tremblant, Quebec; Dan Vogel, Cleves, OH; Albert Voll, Dalton, MA; Bryan Whiting, Schoharie; Patti Whitten, Burlington, Ontario; Randy Young, Davenport; David Zale, Cheektowaga; John Alsop, Cornville.

10: Dr. John Ayer, Skaneateles; Truman Backus, Mt. Upton; Lynn Baker, Oneonta; Charley Barnes, Ballston Spa; Peter Bartolotta, Whitney Point; Nick Bauer, Spokane, WA; Doug Berg, Excelsior, MN; David Bier, Rhinebeck; Larry Blomquist, Newfield; Sue Botzow, Gilbertsville; Cliff Buell, Burlington Flats; Dale Carpenter, Sackets Harbor; Clayton Cole, Corinth, ME; William Crandall, Liverpool; Del Cummings, Meriden, CT; Vicki Cummings, Meriden, CT; Brian Danforth, Unadilla; James Dern, Canajoharie; Nathan Derr, Unadilla; John Ders, South Otselic; David Digiulio, Troy; Kris Dorsey, Phillipston, MA; Ray Doty, Portville; Phil Dunderdale, Salisbury Center; Susan Edwards, Poughkeepsie; Paul Elkan, Cooperstown; Pam Fitzgerald, Scotia; Ken Foster, Vestal; Brian Fox, Henrietta; Tanna Fries, Henrietta; John Garzione, Sherburne; Don Geesler, Fort Plain; John Gilfus, Trumansburg; Fritz Hansen, Burlington, WI; Jeff Harrington, Oneonta; Robert Hayes, Mt. Airy, MD; Norm Hecker, Conklin; Jim Hill, Cooperstown; Nick Hindley, Honesdale, PA; Edwin Hryzan, Woodstock, CT; Tom Ierardi, Skaneateles; Joe Johnson, Menominee, MI; Martin Johnston, Lockport; Wayne Kalinowski, Fort Plain; Paul Karika, Whitney Point; Meg Kiernan, Fly Creek; Brian Krantz, Traverse City, MI; Scott Lacey, Walton; Laurent Lafleur, Chevy Chase, MD; Dawn Laing, Portlandville; Steven Landick, Marquette, MI; Donald Lapalme, Wayne, NJ; Robert Levy, Treadwell; Bob MacDowell, Peru, MA; James Martin, Troy; John David Mathieu, Bath, ME; Sue McIntyre, Mt. Upton; Mickey McNamara, Binghamton; Eric McNett, Norwich, VT; Pete Mead, Traverse City, MI; Derek Miller, Salisbury, NC; Fred Miller, Liverpool; Jim Miller, Bloomfield, CT; Eddie Mills, West Davenport; Tim Minkler, Stockbridge, MA; Susan Morris, Milton, NH; Ron Muir, Trenton, ME; Peter Muller, Otego; Earl Murrey, Poland, OH; Don Ossont, Utica; David Palmer, Hop Bottom, PA; Matt Parvis, Albany; Jerry Patton, North Ashford, MA; Fred Plouffe, Pittsfield, MA; Barbara Pratt, Honesdale; Kelly Pratt, Kingsley, PA; Dave Price, Bainbridge; Lou Priem, Solon, OH; William Ralston, Cooperstown; Louis Roberts, Becket, MA; James Root, Port Crane; Mark Rosborough, Ellsworth, ME; Lis Salvini, Westfield, MA; Tim Sandstrom, Yuma, AZ; Ted Scarpino, Binghamton; Marcy Schaeffer, Ithaca; Herm Schlimmer Sr., Fayetteville, NY; Kevin Sharpe, Manlius, NY; Tony Short, Indian River, MI; George Shutt, Saratoga Springs; Tom Skoloda, Lyndell, PA; Steve Sloan, Gilbertsville; Laurie Stayer, Port Allegany, PA; Scott Stenberg, Moravia; James Stock, Houston, TX; Larry Stock, Houston, TX; Gary Stone, Campbell; Ken Walls, Shirley; Thomas Walton, Contoocook, NH; Terry Wescott, Thorndike, ME; Thomas J. Wickham, Portlandville; Craig Young, Unadilla; Lee Young, Sidney.

Trending Video