CROSS COUNTRY

NH Invitational

Small School Boys

Team scores: 1, Utica Notre Dame 34; 2, Cobleskill-Richmondville 69; 3, Marathon 72; New York Mills 84; 5, Clinton 85. Incomplete: Oneonta, Unadilla Valley.

Winner (3.1 miles): Jon Kulpa (Clinton) 17:38.

Oneonta: 3, Logan Mancuso 17:42; 6, Sam Baskin 18:13; 16, Paul Zimmer 19:45; 25, Erik Minerosa 20:20.

Unadilla Valley: 22, Dustin Johnson 20:03; 43, Nate Barker 22:40; 47, Stefan Foster 24:04.

Small School Girls

Team scores: 1, Cobleskill-Richmondville 45; 2, Clinton 49; 3, Oneonta 61; 4, New York Mills 77; 5, Westmoreland 122. Incomplete: Unadilla Valley.

Winner (3.1 miles): 1, Sarah Sharpe (New York Mills) 20:54.

Oneonta: 4, Eliana Fox 22:55; 7, Athena Basdekis 23:13; 15, Emilia French 24:22; 17, Mary Catella 24:34; 30, Nika Ficano 26:01.

Unadilla Valley: 8, Nicole Mackey 23:14; 20, Sadie Dibbell 24:47; 42, Abby Avolio 28:22; 46, Shannon McIntyre 29:24.

Canton Invitational

Delhi boys: 10, Declan Kottmeier, 17:26; 15, Alex Legg, 17:36; 37, Alex Padovani, 18:38; 48, Hans Hilson-Schneiver, 19:29; 58, Eli Eagle Road, 20:16; 65, Cooper Maney, 20:46; 66, Shane Bray, 20:52.

Delhi girls: 41, Jillian Lees, 23:28; 46, Kate Davis, 23:55; 48, Autumn Door, 24:09; 67, Amelie Legg, 25:30; 69, Kelly Rolfe, 25:40; 75, Emily Kollig 26:24; 92, Alexis Gielskie, 30:49.

Owego Invitational

at Pheasant Hill CC

Small School Boys

Winning team (14 teams): Watkins Glen 45. Incomplete: Unatego-Sidney.

Winner: Ben Eisenhut (Lansing) 17:19.9.

Unatego-Sidney: 31, Dean Howard 19:49.3; 58, Kegan Kleeschulte 22:46.0.

Small School Girls

Winning team (10 teams): Watkins Glen 61. Incomplete: Unatego-Sidney.

Winner: Kayla Stewart (Newark Valley) 20:47.0.

Unatego-Sidney: 18, Mary Rommer 22:38.3; 74, Sandra Gannon 27:30.0.

BOYS SOCCER

Davenport 7, Worcester 0

Chic Walshe Tournament

First round

Worcester 0 0 - 0

Davenport 5 2 - 7

Worcester: None.

Davenport (5-3, 2-2): Kyle Moorby 2-1, Aaron Schubert 2-0, Cody Wamsley 1-1, Corey Kopf 1-0, Ryan Finne 1-0, Austin Sperry 0-1.

Shots-corner kicks: W 4-2; D 29-6.

Goalies: Riley Powers (W) 15; Chris Kopf (D) 3, Michael Libby (D) 2.

SK 2, Cooperstown 0

Chic Walshe Tournament

First round at Davenport

Cooperstown 0 0 - 0

South Kortright 1 1 - 2

Cooperstown: None.

South Kortright: Ty Lamport 1-0, Torin Bacon 1-0.

Shots-corner kicks: C 8-4; S 13-6.

Goalies: Kevin Frevele (C) 7; Noah Dougherty (S) 5.

Margaretville 1, Onteora 0

Nelson Tournament

Championship at Margaretville

Onteora 0 0 - 0

Margaretville 1 0 - 1

Onteora: None.

Margaretville: Matt Van Valkenburg 1-0, Ian Todd 0-1.

Shots-corner kicks: O 4-6; M 9-6.

Goalies: Jordan Meade (O) 5; Eric Mathiesen (M) 3.

Downsville 5, Tri-Valley 2

Nelson Tournament

Consolation at Margaretville

Tri-Valley 1 1 - 2

Downsville 3 2 - 5

Tri-Valley: James Tierney 1-1, Gabriel Suriah 0-1, Chris Mosher 1-0.

Downsville (5-3): Chance Byington 3-1, David Doig 0-1, Billy Smith 1-0, Zach Doig 1-1.

Shots-corner kicks: T 10-3; D 18-4.

Goalies: Nathaniel Bender (T) 7; Austin Lamica (D) 3.

Roxbury 1, H-T 0

H-T Tournament

First round

Roxbury 0 1 - 1

H-T 0 0 - 0

Roxbury: Beau O’Donnell 1-0.

Hunter-Tannersville (0-9): None.

Shots-corner kicks: R 14-6; H 4-1.

Goalies: Jacob Davis (R) 2; Ryan Radcliffe (H) 9.

GIRLS SOCCER

Liverpool 3, Oneonta 0

Sunday at Oneonta Tournament

Liverpool 1 2 - 3

Oneonta 0 0 - 0

Liverpool: Ore Akinpelu 0-1, Kasi Cabrey 1-0, Sierra Dorr 0-1, Meagan O’Neil 0-1, Brisa Salinas 2-0.

Oneonta (3-3): None.

Shots-corner kicks: L 16-2; O 6-2.

Goalies: Julia Richey (L) 2; Maddie Grau (O) 8.

C-NS 5, Oneonta 0

Saturday’s Oneonta Tournament

Cicero-North Syracuse 2 3 - 5

Oneonta 0 0 - 0

Cicero-North Syracuse: Bryar Cummings 1-0, Hanna Haven 2-1, Ariah Rosas 0-1, Kate Wagner 2-1.

Oneonta: None.

Shots-corner kicks: C 18-8; O 6-1.

Goalies: Chloe Borasky (C) 3; Maddie Grau (O) 7.

Sidney 3, Oxford 0

Oxford 0 0 - 0

Sidney 0 3 - 3

Oxford: None.

Sidney: Jenna McDonald 3-0, Katie Kirk 0-2, Mariah Gifford 0-1.

Shots-corner kicks: O 3-3; S 14-3.

Goalies: Rachel Seiler (O) 11; Jolene Krom 2.

UV 3, Walton 0

Unadilla Valley 1 2 - 3

Walton 0 0 - 0

Unadilla Valley (8-0): Julia Oglesby 1-1, Hunter Lakin 1-0, Sierra Badger 1-0.

Walton (1-6, 1-4): None.

Shots-corner kicks: U 15-4; W 3-5.

Goalies: Abigail Ogelsby (U) 2; Lilly Sinscalchi (W) 12.

Delhi 7, Greene 0

Greene 0 0 - 0

Delhi 4 3 - 7

Greene: None.

Delhi (5-3, 3-2): Marissa Shaver 1-0, Karlye Heavey 1-1, Logan Bruce 1-1, Allyce McIntosh 1-1, Meghan McAteer 1-0, Adelena Sackett 0-1, Makayla Ruchar 1-0, Olivia Wakin 0-1, Mercedes Wakin 1-0.

Shots-corner kicks: G 3-1; D 19-5.

Goalies: N/A (G) 8; Kaitlynn Finch (D) 2, Logan Bruce (D) 1, Alanie Henderson (D) 0, Marissa Shaver (D) 0.

Margaretville 7, Eldred 1

Cohen Classic

Championship at Margaretville

Eldred 1 0 1 - 1

Margaretville 4 3 - 7

Eldred: Lynzee Kelty 1-0.

Margaretville (6-2, 3-1): Cora Bruno 4-1, Elia Tanzer 3-0.

Shots-corner kicks: E 14-9; M 17-3.

Goalies: Jenna Burns (E) 4; Alany Gomez (M) 10.

Roxbury 2, Coleman 1

Cohen Classic

Consolation at Margaretville

Roxbury 2 0 - 2

Coleman 0 1 - 1

Roxbury: Shannon Sprague 1-1, Meg Cronk 1-0, Jade Meehan 0-1, Sierra Mattice 0-1.

Coleman: Isabelle Sheth 1-0.

Shots-corner kicks: R 14-5; C 7-3.

Goalies: Stacey Sprague (R) 7; Lacie Callahan (C) 2.

Eldred 5, Roxbury 3

Cohen Classic

Friday’s first round

Eldred 2 1 2 0 - 5

Roxbury 0 3 0 0 - 3

Eldred: Jordan Lepes 3-0, Lynzee Kelty 2-1.

Roxbury: Shannon Sprague 1-2, Meg Cronk 1-0, Caroline Davis 1-0.

Shots-corner kicks: E 18-4; R 16-3.

Goalies: Jenna Burns (E) 3; Stacey Sprague (R) 13.

Worcester 3, Davenport 2

Chic Walshe Tournament

First round at Davenport

Worcester 0 1 0 2 – 3

Davenport 0 1 0 1 – 2

Worcester (5-2-1, 4-2-1): Jessie Thompson 2-0, Jamie Thompson 1-0.

Davenport: Kacie Hymers 1-1, Jackie Beang 1-0.

Shots-corner kicks: W 10-7; D 5-1.

Goalies: Kerrin O’Shaughessy (W) 2; Bethany Weand (D) 4.

Windham 6, Hudson 4

H-T Tournament

First round

Windham 3 3 - 6

Hudson 1 3 - 4

Windham (2-3-1, 1-3): Natalie Vining 3-1, Sonam Sherpa 2-0, Bethany Kletz 1-0, Justine Drum 0-1, Caitlyn Lane 0-1.

Hudson: Carissa Gardner 3-0, Lauren Bowes 1-0.

Shots-corner kicks: W 14-8; H 16-5.

Goalies: Kali Drum (W) 9; Brittany Varriale (H) 9.

Trending Video

Recommended for you