SWIMMING

Proctor 86, Cooperstown 83

Eighth-grader Sean Mebust won two events and swam the first leg for the winning 400-yard free relay team, but Cooperstown lost a Frontier League meet at Utica-Proctor on Friday.

Mebust won the 200 individual medley (2:22.63) and the 500 freestyle (5:28.61). His older brother, junior Erik Mebust, won the 200 free (2:04.93) and anchored the 400 relay victory (4:04.92).

Jimmy Anania won the 100 butterfly (1:12.98), Matt Frevele placed first in the 100 breaststroke (1:17.84) and Aaron Idelson took the 100 backstroke (1:09.53) for Cooperstown (1-5-1), which hosts non-league foe Greene on Tuesday.

Proctor 86, Cooperstown 83

at Utica-Proctor; top Cooperstown results

200-yard medley relay: 2, Aaron Idelson, Matt Frevele, Jimmy Anania, Erik Mebust 2:03.93.

200 free: 1, Erik Mebust 2:04.93.

200 individual medley: 1, Sean Mebust 2:22.63.

50 free: 3, Aaron Idelson 26.61.

100 butterfly: 1, Jimmy Anania 1:12.98.

100 free: 2, Erik Mebust 56.01.

500 free: 1, Sean Mebust 5:28.61.

200 free relay: 2, Matt Frevele, Eammon Maguire, Andrew Kaplan, Erik Mebust 1:50.30.

100 backstroke: 1, Aaron Idelson 1:09.53.

100 breaststroke: 1, Matt Frevele 1:17.84.

400 free relay: 1, Sean Mebust, Aaron Idelson, Eammon Macguire, Erik Mebust 4:04.92.

SKIING

at Plattekill Mountain

Windham's boys and girls took first place in a Section Four giant slalom meet at Plattekill Mountain.

Windham's Aidan Cohane won the boys race in 20.48 seconds. Alan Kochan (20.97) of Hunter-Tannersville finished second and Margaretville's Ian Williams (21.53) placed third.

Windham's Lexie Vining won the girls event in 22.23, followed by H-T's Katlyn Wood (23.43) and Windham's Mattie Seamans (23.91).

The next Section Four meet is next Friday at Windham.

At Plattekill Mountain

Boys team scores: 1, Windham 67.13; 2, Margaretville 68.98; 3, Hunter-Tannersville 70.91; 4, Roxbury 77.97; Incomplete: Oneonta.

Top 10: 1, Aidan Cohane (W) 20:48; 2, Alan Kochan (H) 20.97; 3, Ian Williams (M) 21.53; 4, Caleb Todd (M) 22.29; 5, Alex Brabazon (W) 22.64; 6, Malcom Seamans (W) 24.01; 7, Max Gucker (H) 24.07; 8, Tristen Mulder (R) 24.47; 9, Mike Conroy (M) 25.16; 10, Danny Conroy (M) 25.31.

Girls team scores: 1, Windham 71.03; 2, Roxbury 77.91; 3, Hunter-Tannersville 86.64; Incomplete: Stamford, Oneonta.

Top 10: 1, Lexie Vining (W) 22.23; 2, Katlyn Wood (H) 23.43; 3, Mattie Seamans (W) 23.91; 4, Catherine Scahill (W) 24.89; 5, Mary Tracy (H) 24.93; 6, Morgan Boyle (S) 25.25; 7, Samantha Simpfender (W) 25.26; 8, Amy Burrows (R) 26.53; 9, Taylor Allison (R) 26.60; 10, Kate King (S) 27.70.

BOWLING

at Walton Lanes

Walter Bartlett threw a 202 game to lead Walton's boys to a 4-0 Midstate Athletic Conference win over Afton.

Julia Steitz' 478 series helped Walton's girls to a 4-0 win.

at Walton Lanes

Boys: Walton 4, Afton 0

Afton (2,022): N/A.

Walton (2,398): Walter Bartlett 202.

Girls: Walton 4, Afton 0

Afton (1,645): N/A.

Walton (2,057): Julia Steitz 478.

WRESTLING

Norwich 60, UV 18

Kalvin Abrams pinned Cole Rifanburg in 3 minutes, 23 seconds at 99 pounds to give visiting Unadilla Valley its only head-to-head victory in Thursday's non-conference match at Norwich.

Norwich 60, UV 18

Thursday at Norwich; match started at 220

99 _ Kalvin Abrams (U) pinned Cole Rifanburg, 3:23; 106 _ Trey Muserallo (N) pinned Caleb Simons, 2:42; 113 _ Elissa Gelati (U) forfeit; 120 _ Tristan Rifanburg (N) pinned Brandon Brown, :45; 126 _ Josh Myers (N) pinned Michaela Watts, 1:43; 132 _ no match; 138 _ Matt Thompson (N) forfeit; 145 _ Frank Garcia (N) forfeit; 152 _ Tanner Cummings (N) forfeit; 160 _ Dan Conant (N) pinned Hunter Meade, 1:40; 170 _ Anthony Vittelo (N) forfeit; 182 _ Kevin Prosser (U) forfeit; 195 _ Kegan Levesque (N) forfeit; 220 _ Chandler Rifanburg (N) forfeit; 285 _ no match.

Recommended for you