LOCAL AUTO RACING

UTICA-ROME SPEEDWAY

Sunday's results

Modified (30 laps): Bobby Varin, Pat Ward, Danny Varin, Stewart Friesen, Brian Weaver, Brian Murphy, Paul Kinney, Ronnie Johnson, Larry Wight, Brad Alger, Matt Sheppard, Paul Jensen, Alan Barker, Mark Kislowski, Ted Lamb, Chris Busta, Pete Taylor, Mike Ward, Dave Rauscher, Brian Thomas, Casey Williams, Jeff Kotary, Todd Burley, Willy Decker, Bob Henry Jr., Harry Murphy. DNS _ Jason Rood.

DART DIRT Race of Champions Sportsman (30 laps): Matt Janczuk, Claude Hutchings Jr., Jim Rothwell, Bill Trexler Jr., Chris Mackey, Randy Shantel, Heath Carney, Justin Holland, Jamie Batzel, Steve Way, Anthony Porrego, Jim Nagle, Darren Keyser, Nick Rochinski, Charlie Hendrickson, Nick Petrilak, Steve Yankowski, Aaron Shelton, Craig Pope, Mike Loney, AJ Filbeck, Bobby Heintz, Mike Button, Jeff Leslie, Jeff Crambo, Aaron Jacobs.

Pro Stock (20 laps): Tom Denton, Rocky Warner, Jeff Pastorella, Nick Stone, Glenn Forward, Ed Ostrander, Bill Knapp, Jim Normoyle, Andy Graves, Mark Effner, Dave Moyer, AJ Digsby, Brent Tardy, Shawn Frost, Bret Belden, Andy Sefcheck.

Pure Stock (15 laps): Chris Cunningham, Ron Hawker, Dave Arbes, Chris Carr, Ricky Breed, Rob Thieme, Frank Hyatt, Bill Mason, Scott Wheelock, Steve Burton, Jim Thomas, Ernie Staelens, Jim Richmond, Keith Stevenson, Bill Trexler Sr.

___

LOCAL GOLF

NENY PGA JUNIOR TOUR 4

Winners and local results Friday from the Northeastern New York Section PGA Junior Golf Tour Event 4 at Capital Hills at Albany.

Boys 16-18: 1, Jimmy Sullivan, Troy 36-36_72.

Boys 13-15: 1, Calvin Beckwith, Saratoga Springs 35-36_71; T28, James Van Valkenburg, Tannersville 43-46_89.

Girls 16-18: 1, Bailey Cocca, Latham 38-44_82.

Girls 13-15: Caitlan Blydenburgh, Castleton on Hudson 43-44_87.

DELHI ADULT-JUNIOR

Results Sunday of the Adult-Junior event at the Delhi College Golf Course. Juniors are listed first.

18-Hole White Tees: Joe Burgin and Bob Burgin 84.

18-Hole Red: Ben Arehart and Dave Arehart 83; Zach Rigas and Art Rigas 104.

18-Hole Girls: Emma Brown and Randy Brown 115.

9-Hole Boys: Owen Eighmey and Floyd Eighmey 42; Ben Branigan and Mike Branigan 47; Will Branigan and Mike Branigan 48.

9-Hole Girls: Mercedes Wakin and Dave Wakin 57.

5-Hole Boys: Michael Griswald and Dave Griswald 27; Matt Griswald and Kristin Griswald 27; Luke Branigan and Stacy Branigan 27.

5-Hole Girls: Molly Arehart and Emily Harmer 25; Anna Arehart and Liz Arehart 36.

Closest to pin: Ben Arehart, 60 inches.

Longest Drive 9: Ben Branigan.

Longest Drive 10: Joe Burgin.

Delaware County Junior

Results Monday from the Delaware County Junior Championship at the Delhi College Golf Course.

Boys 18 holes: Joe Burgin 82; Brandon Simonds 91; Nicholas Tait 107; Ben Denison 121; Nate Denison 137.

Girls 18 holes: Kendal Sprague 95; Shannon Sprague 111.

Boys 9 holes: Evan Sitts 46; Ben Arehart 52; Gabriel Garofalo 55; Kevin Clark 61; James Vlahakis 62; Zachary Rigas 65; Sean Davis 68; Samuel Nash 70.

Girls 9 holes: Allyce McIntosh 68; Emma Brown 70.

___

LOCAL SOFTBALL

ONEONTA CITY MEN

Advanced Championships

July 20: Thetford's Towing 9, Copper Fox 2

July 22: Thetford's Towing 7, Copper Fox 6

Thetford's wins best-of-three championship series, 2-0

Recreational Championships

July 20: Blackout 5, Jack's Pub 4

July 22: Blackout 8, Jack's Pub 7

Blackout wins best-of-three championship series, 2-0

ONEONTA CITY WOMEN

Advanced Standings

Team     Record

Legends/Mojo     11-3

T-C Glass/RMH     11-3

Monser Bros.     9-4

Dundee Brook     3-10

Shipping Room/OCC     0-12

July 21: Tri-County Glass/RMH Photography 2, Dundee Brook Company 1; Legends/Mojo Imagery 9, Monser Bros. 2

Recreational Standings

Team     Record

SDOC-Latte Lounge     14-0

TtT/Legends/Maraglio     9-5

Father's/Suburban/P.Scoops/Depot     7-7

Mo-Ron's     6-7

Pub/Schneider's/Davie's     5-8

Sip & Sail     4-9

Bookhout/Gilly's     2-11

July 21: TtT/Legends/Maraglio Masonry 5, My Father's/Suburban/Polar Scoops/Depot 1; SDOC-Latte Lounge 6, The Pub/Schneider's Bakery/Davie's Locks 2.

___

LOCAL LACROSSE

LACROSSE ONEONTA

Monday's games

Broncos 18, Dragons 10

Broncos (3-6): Matt Tarricone 5-1, Andrew Decker 3-1, Derek Smith 3-1, Jeremy Leary 3-1, Rory Murphy 1-3, Toby Nobiling 3-0.

Dragons (5-4): Jim Peterson 4-2, Joe Gollin 1-0, Jon Meschutt 5-1.

Halftime: Broncos, 11-3.

Hawks 17, Tigers 16

Hawks (4-5): Bob Leary 1-4, Jake Crotser 1-0, Jeff Sweet 2-1, Rich Mokay 7-2, Ryan Ackley 1-0, Tom Liddle 5-1.

Tigers (6-3): Alex Meschutt 8-1, Bill Allen 2-0, John Pajerski 1-0, Justin Hewlings 4-5, Kota Aranda 1-1.

Halftime: Hawks, 9-8.

___

PONY League

ONEONTA 10, UNADILLA VALLEY 1

Oneonta     042 220 0 _ 10 15 1

Unadilla Valley     100 000 0 _ 1 4 2

Joe Domion (W), Mark Giallanzo (6), Mason Montgomery (7) and Zach King. Brandon Miles (L), Brett Smith (3) and Matt Morlock. 2B _ Mark Giallanzo (O). 3B _ Ben Payton (O).

Oneonta (21-5-1, 11-0-1 in PONY): Joe Domion 4-5, 2 runs, 2 RBIs; Mark Giallanzo 3-3, 2 walks, 3 runs; Zach King, Ben Payton and Michael Wolstenholme 2 hits apiece.

Unadilla Valley: Brandon Miles 2 hits.

Trending Video

Recommended for you