Jason Miller and Emily Kane led the Oneonta YMCA Orcas with a pair of record-breaking performances in the swim team's first meet of the season, Terror on the Blocks, at the Auburn YMCA on Oct. 27.

Miller set an Oneonta YMCA record for boys in the 11- to 12-year-old age group by finishing the 500-yard freestyle in 6:16.76. That broke the previous record of 6:25.65, set by Gabe House in 2012.

Miller also set a meet record in the 50-yard freestyle for the same age group, breaking another record set in 2012 with a time of 26.93.

Kane set a pair of Oneonta YMCA records for girls aged between nine and 10. In the 50-yard breaststroke her time of 41.03 broke Anna Bischoff's 2014 record of 41.47, and in the 100-yard individual medley her mark of 1:18.35 broke another Bischoff mark (1:21.13) from Jan. 24, 2015.

The first league meet, Nov. 9 against Oneida and Skaneateles, saw the Orcas produce 25 personal bests along with 16 first-place finishes, 13 second-place finishes and 14 third-place finishes.

Several Orcas qualified for states across different age groups and events. Kane qualified for the 200-yard freestyle, 100-yard individual medley and 100-yard freestyle, while Miller qualified in the 200-yard freestyle, 50-yard butterfly and 50-yard breaststroke.

Logan Temming (boys 13-14) qualified in the 50 freestyle, as did Eli House (boys 13-14) in the 100 breaststroke and Ian House (boys 15+) in the 100 breaststroke.

The Orcas will take on host Norwich as well as Auburn at 11 a.m. Saturday, Nov. 16.

RESULTS

Nov. 9

Girls

Olivia Cashman: 200 Free 11-12, 3:02.49, 2nd.

Jaeliana Chase: 100 Free 8U 1:50.34, 2nd; 50 Free 8U, 50.08, 2nd; 25 Back 8U, 25.94, 2nd.

Nathalie Forster-Rothbart: Breast 8U, 32.91, 1st.

Peyton Gregory: 50 Free 9-10, 35.76, 2nd.

Emily Kane: 200 Free 9-10, 2:37.26, 1st; 100 IM 9-10, 1:23.72, 1st; 100 Free 9-10, 1:11.22, 1st.

Adella Koehn: 100 IM 9-10, 1:51.85, 3rd.

Annika Koehn: 25 Free 8U 30.37, 3rd.

Shayla Truesdell: 100 Free 11-12, 1:18.20, 3rd; 50 Back 11-12, 41.05, 3rd.

Kinnley Wightman: 50 Fly 9-10, 48.91, 1st; 50 Breast 9-10, 52.24, 1st.

Maddy Wolff: 50 Back 9-10, 52.31, 3rd.

Boys

Daniel Bordacs: 100 Free 11-12, 1:19.77, 3rd; 50 Back, 11-12 47.17, 3rd.

Jeremy Bordacs: 100 Back 13-14, 1:40.09, 2nd.

Jacob Forster-Rothbart: 100 Breast 13-14, 1:42.57Y, 3rd.

Eli House 200 IM 13-14, 2:40.00, 2nd; 100 Free 13-14, 1:01.22, 3rd; 100 Breast 13-14, 1:16.42Y, 1st.

Ian House: 100 Breast 15 & Over 1:13.69Y, 2nd.

Alden Koehn: 100 Free 8U, 1:41.42Y, 1st; 25 Free 8U, 20.66Y, 3rd; 25 Back 8U, 25.60Y, 2nd.

Jason Miller: 200 Free 11-12, 2:16.93, 1st; 50 Fly 11-12, 29.97, 1st; 50 Breast 11-12, 36.93, 1st.

Ben Seeley: 100 Back 15O, 1:27.44Y, 3rd.

Ethan Temming: 50 Free 9-10, 33.80, 2nd; 100 Free 9-10, 1:30.94, 3rd; 50 Breast 9-10, 55.04, 3rd.

Logan Temming: 50 Free 11-12, 29.38, 1st; 50 Breast 11-12, 42.81, 2nd.

Henry Wolff: 200 Free 13-14, 2:24.99; 3rd; 500 Free 13-14, 6:33.29, 2nd.

Relays

Mixed 200 Medley Relay 9-10 3:06.20, 2nd (Adella Koehn, Kinnley Wightman, Peyton Gregory, Maddy Wolff).

Mixed 100 Free Relay 8U 1:57.64, 1st (Hanna Reese, Natalie Forster Rothbart, Annika Koehn, Jaeliana Chase).

Mixed 200 Free Relay 9-10 3:08.65, 1st (Rachelle Reese, Rachel Sperano, Maddy Wolff, Emily Kane).

Mixed 200 Free Relay 11-12 2:11.62, 1st ( Logan Temming, Daniel Bordacs, Cyrus Wightman, Jason Miller).

Mixed 200 Free Relay 13-14 2:06.62, 1st (Jeremy Bordacs, Jacob Forster Rothbart, Henry Wolff, Eli House).

Recommended for you