Sports roundup

 Worcester came out victorious against Davenport in the consolation game of the Chic Walshe Tournament.

Sophia Adams scored two quick goals midway through the first half to put the Wolverines up 2-0

Worcester made it 3-0 in the second half on a strike from Delimar-Vega Haley.

Aleigha Brockway spoiled the shutout for Worcester with a goal late in regulation.

Miriam Odell made three saves for the Wolverines while Kayla Mace stopped four shots in net for the Wildcats.

“It’s always nice to play in this tournament because Chic Walshe was a friend of mine and it gives us a reason to reminisce and remember the fiery spirit of Chic and how much he loved his athletes, sports and competition,” Worcester coach James Kenyon said in a media release.

Adams and Vega-Haley were named to the tournament all-star team for the Wolverines.

Worcester (6-4, 3-3) will travel to Edmeston at 4:30 p.m. on Tuesday, Oct. 1.

Morris 4, Laurens 1

Hannah Wist slotted three goals as Morris rolled past Laurens Saturday.

Katie Tilley scored the Mustang’s first goal with 31:42 left in the first half on an assist from Mollie Dugan.

Wist then went to work, tallying one goal in the first 40 before scoring twice more in the second half, to bring it to a 4-1 final. Baylie Boglioli assisted on Wist’s second strike.

Eowyn Chickerell was Lauren’s lone goalscorer.

Shots and corners favored Morris 7-3 and 8-3.

Anastasia Edwards (two saves) and Leah Rehrmann (none) split time in net for the Mustangs. Leopards goalie Cassidy Moxley made two saves.

Morris (6-5, 4-5) will host Franklin at 4:30 p.m. on Thursday, Oct. 3.

South Kortright 1, Milford 0

Sonia Reeves scored with 40 seconds left in the game to send South Kortright to the Chic Walshe Tournament championship.

Reeves was awarded a direct kick about 30 yards out and capitalized following nearly 80 minutes of scoreless action.

Chloe Davis stopped both shots she faced for the shutout in net.

The Rams had nine shots while the Wildcats only mustered three. Both teams finished with four corners.

Reeves, Lauryn Schmid, Emily Burns and Mya Stelmashuck earned all-tournament team honors for SK.

South Kortright (8-3, 4-1) will host Davenport at 4:15 p.m. on Tuesday, Oct. 1.

FIELD HOCKEY

Sidney 7, Deposit/Hancock 0

Sidney shut out Deposit/Hancock Saturday with three saves from Makayla Phillips.

Kayla McEwan paced the Warrior offense with two goals. Sarah Besset, Tiana Savino, Faith Wheeler, Kaitlin Bookhout and Bailey Gifford also registered goals for Sidney.

Bryleigh Beauchat dished out two assists while Haley Larson and Hannah Gray each had one helper.

The Warriors held the upper hand in shots (13-4) and corners (4-0) after regulation.

Sidney (10-1, 4-1) will head to Walton at 4:30 on Tuesday, Oct. 1.

Walton 8, Tioga 3

Seven players recorded points in Walton’s big win over Tioga.

Katelyn Ostrander (four points), Jacqylyn Gransbury (three points) and Ava Pieper (two points) each compiled multi-goal games for the Warriors. Madison Barnes (goal, assist), Abigail DelBaso (goal) Annaleise DelBalso (assist) and Aubrie Hoffemeister (assist) were the other point-getters for Walton.

Taylor Ayers scored all three goals for Tioga.

Warriors goalie Kora Young only need to make two saves while Kim Tarbox of Tioga was forced to turn aside 25 Walton shots.

The Warriors wound up with 33 shots in total and earned 15 corners. Tioga managed just five shots and no corners.

Walton will host Sidney at 4:30 p.m. on Tuesday, Oct. 1.

Owego Free Academy 33, Oneonta 7

Oneonta only managed one touchdown in its loss to Owego Free Academy on Friday.

Quarterback Graham Wooden hit Dalton Wells with a 15-yard pass that brought the score to 33-7 in the fourth quarter but it was too little too late for the Yellowjackets.

Owego scored its touchdowns in the first three quarters to put it out of reach late for Oneonta.

Wooden racked up solid numbers despite the loss, finishing 20-for-38 for 259 yards and a touchdown and rushing for 17 yards. Wells was the main benefactor of Wooden’s impressive passing game, catching for 102 yards on seven completions.

The Yellowjackets concluded the game with 296 yards of total offense, compared to Owego’s 381.

Owego pounded the ground game, rushing for 256 total yards.

Oneonta (1-3) will host Norwich at 3 p.m. on Saturday, October 5.

Oneonta Cross Country at EJ Herrmann Invitational

Freshman Brandon Gardner was the top finisher on the boy’s side for the Yellowjackets with a time of 18:06. Gardner came in ninth place in a field of 209 runners.

The boy’s team finished in 11th place out of 27 teams.

Ting Poon led the Oneonta girls with a 57th-place finish in 24:32. Only four runners competed for the Yellowjackets so they did not earn a team score.

Oneonta will compete in the Conwicke-Stock Invitational on Friday, Oct. 4.

GIRLS SOCCER

SATURDAY’S RESULTS

Morris 4, Laurens 1

Laurens.... 1 0 – 1

Morris.... 2 2 – 4

Laurens: Eowyn Chickerell 1-0.

Morris (6-5, 4-5): Hannah Wist 3-0, Katie Tilley 1-0, Mollie Dugan 0-1, Baylie Boglioli 0-1.

Shots-corners: L 3-3; M 7-8.

Goalies: Cassidy Moxley (L) 2; Anastasia Edwards 2, Leah Rehrmann 0 (M).

Worcester 3, Davenport 1

Davenport.... 0 1 – 1

Worcester.... 2 1 – 3

Davenport: Aleigha Brockway 1-0.

Worcester (6-4, 3-3): Sophia Adams 2-0, Delimar Vega-Haley 1-0.

Shots-corners: D 4-0; W 9-3.

Goalies: Kayla Mace (D) 4; Miriam Odell (W) 3.

South Kortright 1, Milford 0

Milford.... 0 0 – 0

South Kortright.... 0 1 – 1

Milford: None.

South Kortright: Sonia Reeves 1-0.

Shots-corners: M 3-4; SK 9-4.

Goalies: C. Hall (M) 6; Chloe Davis (SK) 2.

FIELD HOCKEY

SATURDAY’S RESULTS

Sidney 7, Deposit/Hancock 0

Deposit/Hancock.... 0 0 – 0

Sidney.... 4 3 – 7

Deposit/Hancock: None.

Sidney: Kayla McEwan 2-0, Sarah Besset 1-1, Tiana Savino 1-0, Faith Wheeler 1-0, Kaitlin Bookhout 1-0, Bailey Gifford 1-0, Bryleigh Beauchat 0-2, Haley Larson 0-1, Hannah Gray 0-1.

Shots-corners: D/H 4-0; S 13-4.

Goalies: Karissa Decker 2, Alaina Smith 3 (D/H); Makayla Phillips (S) 3.

Walton 8, Tioga 3

Tioga.... 2 1 – 2

Walton.... 2 6 – 8

Tioga: Taylor Ayers 3-0.

Walton (4-6): Katelynn Ostrander 2-2, Jacqyln Gransbury 2-1, Ava Pieper 2-0, Madison Barnes 1-1, Abigail DelBalso 1-0, Annaleise DelBalso 0-1, Aubrie Hoffemeister 0-1.

Shots-corners: T 5-0; W 33-15.

Goalies: Kim Tarbox (T) 25; Kora Young (W) 2. 

FOOTBALL

SATURDAY’S RESULTS

Owego Free Academy 33, Oneonta 7

Owego.... 13 14 6 0 – 33

Oneonta.... 0 0 0 7 – 7

Oneonta Scoring:

Fourth Quarter: Dalton Wells 15 pass from Graham Wooden (Wooden kick).

Oneonta Rushing: Graham Wooden 7-17, D. Wells 4-6, C. Neer 3-9, N. DeGraaf 1-3, A. Breakey 2- (-2), L. Breakey 2 - (-6).

Oneonta Passing: Graham Wooden 20-for-38, 259 yards, TD, INT.

Oneonta Receiving: Dalton Wells 7-102, TD, A. Wellman 4-49, L. Monroe 3-30, N. DeGraaf 2-29, C. Neer 1-17, L. Breakey 1-14, J. Caruso 1-12, A. Breakey 1-6.

Oneonta Cross Country at EJ Herrmann Invitational

Boys team scores: 85 Thousand Islands SS (Ontario Canada), 116 Sauquoit Valley, 146 LaSalle Institute, 187 Pulaski, 189 Oriskany, 191 South Lewis, 205 Waterville, 296 Clinton, 310 Cobleskill-Richmondville, 316 Norwich, 330 Oneonta, 336 Berlin, 340 Cooperstown, 378 New York Mills, 411 West Canada Valley.

Winner: Tyler Fauvelle (Adirondack) 16:49.

Oneonta: 9, Brandon Gardner 18:06.3; 25, Korbin Jones 18:58.5; 80, Ian House 20:55.4;115 Nicholas Kahl 22:30.7; 120 Jacob Ghirose 22:33.2.

Girls team scores: 64 South Lewis, Oneonta incomplete.

Winner: Hannah Ielfield (South Lewis) 18:39.6.

Oneonta: 57, Ting Poon 24:32.9; 63, Iris Poon 24:48.2; 78, Samantha Ficano 25:17.9; 113, Anya Sloth 27:34.0.

FOOTBALL

FRIDAY’S RESULTS

Tioga 57, Unatego 26

Tioga.... 7 21 21 7 - 57

Unatego.... 0 6 8 12 – 26

First Quarter

T – Emmett Wood 2 run (Brady Worthing kick).

Second Quarter

U – Leo Temple 4 run (conversion failed) T – Mason Booser 24 run (Worthing kick) T – Wood 9 run (Worthing kick) T – Wood 1 run (Worthing kick).

Third Quarter

T – Seth Franks 8 pass from Worthing (Worthing kick) T – Worthing 41 run (Worthing kick) U – David Fletcher 17 run (conversion good) T – Wood 22 run (Worthing kick).

Fourth Quarter

U – Miles Mohrien 4 run (conversion failed), T – Justin Hopkins 8 run (conversion good) U – Notorious Gue 55 run (conversion failed).

Tioga Rushing: Emmett Wood 11-145, 4 TD, Brady Worthing 4-48, TD, Mason Booser 2-36, TD, David MacWhinnie 1-31, Gavin Godfrey 3-25, Isaac Peterson 4-25, Justin Hopkins 2-16, TD, Ethan Perry 1-9, Mason Welch 1-6, Jacob Fethers 1-5, Sloan Manuel 1-4.

Tioga Passing: Brady Worthing 3-for-5, 38 yards, TD.

Tioga Receiving: Mason Booser 2-30, TD, Seth Franks 1-8.

Unatego Rushing: Miles Mohrien 11-89, TD, Caden Clow 11-69, Notorious Gue 2-59, TD, David Fletcher 8-39, TD, Jacob Stevens 4-26, Leo Temple 6-12, TD, Shea Barber 1-5.

Unatego Passing: Miles Mohrien 1-for-3, 26 yards, INT.

Unatego Receiving: Jacob Marshall 1-26.

 GIRLS SOCCER

FRIDAY’S RESULTS

Cherry Valley-Springfield 5, Sharon Springs 0

Sharon Springs.... 0 0 – 0

Cherry Valley-Springfield.... 1 4 – 5

Sharon Springs: None.

CV-S (11-0-1, 7-0-1): Alana Latella 2-0, Kendra McGovern 1-0, Zoe Climenhaga 1-0, Ari Bosc 1-0, Mia Horvath 0-1.

Shots-corners: SS 1-4; CV-S 28-3.

Goalies: Miranda Mabie, Madison Westerman (SS) 6; Kelsey Girard (CV-S) 1.

Recommended for you