BOYS BASKETBALL

S-E 49, Oneonta 47

UV Tournament

First Round

SHERBURNE-EARLVILLE (5-2): Matt Hull 5 3-4 13, Dylan Seymour 0 0-0 0, Ben Khoury 3 6-10 12, Brady Elderkin 3 2-3 9, Gavin Giroux 6 3-4 15. TOTALS: 17 14-21 49.

ONEONTA (4-2): Matt Bitzer 0 0-0 0, Josh Davi 1 0-0 2, Brock Eichler 3 0-0 6, George Foti 3 3-3 11, Josh Griffiss 0 0-0 0, Willy Harrison 1 1-1 3, Stevie Melendez 0 0-0 0, Daniel Njoku 3 2-2 9, Albert Odero 7 2-2 16, Noah Sheehan 0 0-0 0, Skylar Thompson 0 0-0 0. TOTALS: 18 8-8 47.

Sherburne-Earlville ..... 12 8 16 13 - 49

Oneonta ..... 16 2 15 14 - 47

Three-point field goals: S 1 (Elderkin); O 3 (Foti 2, Njoku). JV score: Oneonta won.

UV 67, Oxford 41

UV Tournament

First Round

OXFORD: Kyle Crawford 1 0-0 2, Josh Nelson 1 0-0 2, D. Lawton 0 0-0 0, F. Quinten 1 0-2 2, John Heggie 4 0-0 8, Kevin Davis 4 4-9 13, Harry Oliver 4 0-0 10, Angelo Gonzalez 2 0-0 4, Dave Gregory 0 0-0 0. TOTALS: 17 4-11 41.

UNADILLA VALLEY (4-2): Ryan Postma 2 2-2 6, Steven Gillette 1 0-0 2, Jon Schermerhorn 3 0-0 8, Ethan Grey 5 0-0 10, Tyler Simmons 2 0-0 5, Brett Hanslmaier 6 3-3 15, Dylan Thomsen 1 0-0 2, Marcus Granger 1 0-0 2, Sam Tuttle 3 0-0 6, Hank deGlee 4 3-5 11. TOTALS: 28 8-10 67.

Oxford ..... 4 6 20 11 - 41

Unadilla Valley ..... 14 21 19 13 - 67

Three-point field goals: O 3 (Oliver 2, Davis); U 3 (Schermerhorn 2, Simmons). JV score: UV def. Oxford.

Milford 72, Hancock 28

Pat Grasso Tournament

First Round at Laurens

HANCOCK: Tyler Chapman 1 0-0 3, Lewis Hall 3 1-3 7, Lewis Ocana 0 0-0 0, Nick Petriella 0 0-0 0, Ryan Slatcher 3 0-0 6, Preston Walker 2 0-0 4, Zack Worobey 1 0-2 2, Noah Worobey 3 0-0 6. TOTALS: 13 1-5 28.

MILFORD (7-0): Blake Elliott 3 0-2 6, Max Lang 6 5-8 17, Peyton Griffiths 7 1-5 15, Guy Earls 0 0-0 0, Keenan Holliday 0 0-2 0, Zack Munro 0 0-0 0, Will Ward 3 6-6 14, Brian Atwell 0 0-0 0, Jake Tabor 6 3-4 15, Jay Partridge 2 0-0 5. TOTALS: 27 13-27 72.

Hancock ..... 6 6 6 10 - 28

Milford ..... 13 18 18 23 - 72

Three-point field goals: H 1 (Hall); M 3 (Partridge, Ward 2). JV score: Hancock def. Milford.

Laurens 61, SK 58

Pat Grasso Tournament

First Round at Laurens

SOUTH KORTRIGHT: Ryan Sluiter 5 2-2 13, Brandon Porter 1 0-0 3, Ty Lamport 7 8-11 24, Griff Metzko 5 0-0 10, Dan Muriello 0 0-0 0, Ed Newman 1 0-0 3, Tom Newman 0 0-0 0, Brett Post 2 1-2 5, Andrew Post 0 0-0 0, Ty Palmatier 0 0-0 0, Bruce Dunckle 0 0-0 0. TOTALS: 21 11-15 58.

LAURENS (6-4): Caleb Kane 0 0-0 0, Jordan Shaul 1 0-0 2, Dylan Crean 0 0-0 0, Shawn Rockwell 0 0-0 0, Mitchel Barra 8 3-4 21, Michael Flatley 0 0-0 0, Jared Conklin 4 3-5 12, Edwin Rivera 1 0-2 2, Anthony Monaco 5 2-4 12, Mason Weir 0 1-2 1, Jarrett Benjamin 3 5-6 11. TOTALS: 22 14-23 61.

South Kortright ..... 13 16 12 17 - 58

Laurens ..... 17 15 16 13 - 61

Three-point field goals: S 5 (Lamport 2, Sluiter, Porter, E. Newman); L (Barra 2, Conklin). JV score: SK won.

Margaretville 47, Downsville 38

Downsville Tournament

Championship

MARGARETVILLE: Matt Van Valkenburg 3 2-8 9, Yair Sanchez 2 0-0 6, Eric Mathiesen 4 2-3 12, Cooper Reither 1 8-8 10, Alex Serdiouk 1 0-0 2, Donovan Bullock 3 0-0 6, KC Serdiouk 0 2-2 2. TOTALS: 14 14-21 47.

DOWNSVILLE (4-4): Zach Doig 2 0-1 4, Billy Smith 7 0-0 17, Donovan Sprague 0 0-0 0, Gannon Frisbee 1 0-0 2, Dave Doig 5 2-5 12, Chance Byington 1 0-0 3. TOTALS: 16 2-5 38.

Margaretville ..... 7 12 10 18 - 47

Downsville ..... 6 7 14 11 - 38

Three-point field goals: M 5 (Sanchez 2, Mathiesen 2, Van Valkenburg); D 4 (Smith 3, Byington).

Tournament MVP: Cooper Reither (Margaretville).

All-Tournament Team: Matt Van Valkenburg (Margaretville); Cooper Reither (Margaretville); Dave Doig (Downsville); Billy Smith (Downsville).

JV Championship: Roscoe won.

G-MU 53, Roscoe 40

Downsville Tournament

Consolation

GILBERTSVILLE-MOUNT UPTON (1-6): Hunter Lockwood 2 3-4 9, Devon Fitch 0 0-0 0, Nathan Winans 2 3-5 7, Matt Lyons 0 0-2 0, Matt Ward 0 0-0 0, Matt Delaney 0 0-1 0, Colin Wind 1 1-3 3, Nathan Fuller 1 0-2 2, Mickenson Clune 3 2-5 8, Nate O’Hara 9 1-3 24. TOTALS: 18 10-25 53.

ROSCOE: Collin Tallman 5 1-2 12, Joe McDoal 1 0-4 2, Jacob Butler 2 0-0 4, Nick Hill 4 1-3 10, Rob Dreher 2 0-0 4, Kyle Hendrickson 0 0-0 0, Brett Kiakis 2 0-0 4, Dylan Murphy 2 2-2 4. TOTALS: 18 4-11 40.

G-MU ..... 11 7 20 15 - 53

Roscoe ..... 6 13 12 9 - 40

Three-point field goals: G 7 (O’Hara 5, Lockwood 2); R 2 (Tallman, Hill). JV score: Margaretville won.

GIRLS BASKETBALL

Milford 50, Stamford 37

Stamford Tournament

First Round

MILFORD (8-0): Emilie Mertz 1 0-0 3, Rileigh Griffiths 1 0-0 2, Rukiye Henderson 2 1-2 5, Taylor Olmsted 3 3-5 9, Savannah Eckberg 2 2-2 6, Mataiah Waters 3 0-0 6, Addy Lawson 6 3-6 17, Dawn Simmons 1 0-0 2, Abby Freer 0 0-0 0. TOTALS: 19 9-15 50.

STAMFORD (2-4): Becky Alberti 2 1-1 5, Taylor Roddy 2 2-5 6, Nora Hager 0 0-0 0, Brandy Fane 1 0-0 2, Pamela DeVita 2 0-0 4, Kaitlyn Eighmie 2 0-0 4, Ashley Conklin 2 1-4 5, Gabbi Caiazza 1 0-0 2, Haley Steenland 4 1-1 9. TOTALS: 16 5-11 37.

Milford ..... 9 17 19 5 - 50

Stamford ..... 10 7 9 11 - 37

Three-point field goals: M 3 (Mertz, Lawson 2). JV score: Milford def. Stamford.

Roxbury 52, Laurens 46

Stamford Tournament

First Round

ROXBURY (4-1): Hailey Mosley 4 0-0 8, Devin Fox 1 2-2 4, Shannon Sprague 1 0-1 2, Jade Meehan 10 4-7 24, Stacey Sprague 7 0-2 14, Caroline Davis 0 0-0 0. TOTALS: 23 6-12 52.

LAURENS (6-2): Rachelle Soucia 2 0-0 4, Marion Pollock 0 0-0 0, Lindsey Laing 1 0-1 3, Kayla Johnson 0 0-0 0, Taylor Kessler 7 3-3 20, Courtney Sherry 4 4-7 12, Lynzi Poje 1 0-0 2, Kayla Smallin 0 0-0 0, Claire Fraser 0 3-4 3, Ashley Vect 1 0-0 2. TOTALS: 16 9-13 46.

Roxbury ..... 14 12 12 14 - 52

Laurens ..... 4 5 18 19 - 46

Three-point field goals: L 4 (Kessler 3, Laing). JV score: Laurens won.

Delhi 41, Davenport 32

Ray Preston Tournament

Championship at Davenport

DELHI (7-0): Meghan McAteer 0 0-0 0, Logan Bruce 3 1-4 7, Olivia Wakin 1 2-5 4, Kaitlynn Finch 2 2-5 6, Tianna Blake 3 0-0 6, Karlye Heavey 2 0-0 4, Adelena Sackett 3 1-2 7, Allyce McIntosh 0 0-0 0, Inda Gillette 0 0-0 0, Hannah Morley 0 0-0 0, Kayla Spangenberg 1 3-6 5, Allison Hannigan 1 0-0 2, Mercedes Wakin 0 0-0 0. TOTALS: 16 9-22 14.

DAVENPORT (4-2): Abby Wood 0 0-0 0, Bailey Gano 1 1-4 3, Kacie Hymers 3 0-0 6, Emily Whipple 3 4-6 10, Cassie Maidens 0 0-0 0, Jenna Lutz 3 5-7 11, Ally More 0 2-2 2. TOTALS: 10 12-19 32.

Delhi ..... 9 8 16 8 - 41

Davenport ..... 16 9 4 3 - 32

Tournament MVP: Tianna Blake.

All-Tournament Team: Tianna Blake (Delhi); Logan Bruce (Delhi); Emily Whipple (Davenport); Jenna Lutz (Davenport); Alyssa Turner (Schenevus); Monica Ridgeway (Worcester).

Schenevus 57, Worcester 40

Ray Preston Tournament

Consolation at Davenport

WORCESTER: Monica Ridgeway 3 4-6 10, Krystal Clement 1 0-0 2, Alice Spina 0 0-0 0, Madison Wright 2 2-4 6, Jamie Thompson 2 2-2 6, Jessie Thompson 1 4-6 6, Lauren Eichler 0 0-0 0, Alexia Massaroni 5 0-2 10, Christina Clements 0 0-0 0. TOTALS: 14 12-20 40.

SCHENEVUS: Dani Ost 0 1-2 1, Mary Hernandez 0 2-2 2, Jen Walke 3 5-6 13, Cici Otero 0 0-0 0, Mimi Teft 1 1-4 3, Megan Walke 3 2-2 10, Ashley Sisson 1 1-2 3, Alyssa Turner 5 9-12 19, Alexis Sisson 0 0-0 0, Dani Teft 2 2-2 6. TOTALS: 15 23-32 57.

Worcester ..... 6 15 10 9 - 40

Schenevus ..... 9 18 14 16 - 57

Three-point field goals: S 4 (J. Walke 2, M. Walke 2).

B-G 63, WP 36

Kazalski Tournament

Championship at B-G

WHITNEY POINT: Bri Sturdevant 1 6-9 8, Danelle Jones 0 0-2 0, Courtney Dunham 1 1-3 3, Sarah White 1 0-0 3, Katrina Hibbard 0 0-3 0, Jessica Cafferty 3 3-4 9, Graci Standish-Warpus 3 0-0 6, Brittney Randall 2 3-4 7. TOTALS: 11 13-25 36.

BAINBRIDGE-GUILFORD (5-2): Shayla Baldwin 0 0-0 0, Megan Ferrara 1 1-4 3, Abigail Selfridge 4 3-3 11, Marissa Thornton 1 0-1 2, Casey Davis 1 0-0 2, Morgan Bullis 3 10-17 16, Cadi Barber 2 0-0 4, Darcy McElligott 0 1-2 1, Rebecca Reyes 3 0-0 9, Britney Spake 0 0-0 0, Megan Palmatier 3 2-2 8, Taylor Palmatier 3 1-2 7. TOTALS: 21 18-31 63.

Whitney Point ..... 12 5 8 11 - 36

Bainbridge-Guilford ..... 19 10 20 14 - 63

Three-point field goals: W 1 (White); B 3 (Reyes 3).

Tournament MVP: Morgan Bullis (B-G).

All-Tournament Team: Rebecca Reyes (B-G); Graci Standish-Warpus (WP); Bri Sturdevant (WP); Kassie Hastings (Windsor); Megan Contri (Marathon).

Varsity consolation: Windsor def. Marathon.

JV Championship: Whitney Point def. B-G.

Lansing 40, Sidney 22

LANSING: Nikki Mix 0 2-2 2, Shey McCartney 7 0-2 15, Mara McCartney 3 2-4 9, Emma Dimitri 1 1-2 3, Ellen Moore 0 0-0 0, Taylor McCula 1 0-0 2, Nina Drake 0 0-0 0, Megan Pronte 0 0-1 0, Kayla Batum 2 0-0 5, Iyanna Dowell 0 0-0 0, Kayla Clink 2 0-2 4. TOTALS: 16 5-13 40.

SIDNEY (1-7): Mackensie Gravelin 1 0-0 2, Kailyn Gravel 2 3-5 7, Jenna McDonald 1 0-2 2, Taylor Barns 0 0-0 0, Carolee Pierce 0 0-0 0, Larissa Eccleston 0 0-0 0, Connor Decker 1 0-0 2, Tegan Howard 0 0-0 0, Jolene Krom 3 0-0 9, Haley Nuel 0 0-0 0. TOTALS: 8 3-7 22.

Lansing ….. 27 13 - 40

Sidney ….. 8 14 - 22

Three-point field goals: L 3 (M. McCartney, S. McCartney, Batum); S 3 (Krom 3). JV score: Sidney won.

Trending Video

Recommended for you