Norwich pins Yellowjackets wrestling, 66-6, at Drago

RYAN AMES | The Daily Star Norwich’s Ashton Jenkins pins Oneonta’s Ardell Wellman during Wednesday’s match at Drago Gymnasium*

Changed at 10:57 a.m. Jan. 16 to correct the names of the wrestlers.

Quinten Bissell-Smith was Oneonta’s only match-winner in its 66-6 loss to visiting Norwich on Wednesday, Jan. 15, in Southern Tier Athletic Conference wrestling at Drago Gymnasium.

Bissell-Smith won via forfeit in the 195-pound division to conclude the match.

Norwich won the other 11 matches either by forfeit or fall.

Yellowjackets’ sophomore Tyler Hasbrouck lasted for 4:49 against the Tornado’s Nate Murphy in a 126-pound match, while Ardell Wellman was pinned by Norwich’s Ashton Jenkins after 3:29.

Oneonta will host Unatego/Unadilla Valley at 6 p.m. Thursday, Jan. 16.

Walton/Delhi 42,

Unadilla Valley/Unatego 36

Walton/Delhi edged visiting Unadilla Valley/Unatego in Midstate Athletic Conference action.

Dustin Copeland (145 pounds) and Nick Lamoreaux (154) compiled wins for Walton/Delhi as Copeland won by fall over Jerome Stanton in 1:29 and Lamoreaux pinned Jacob Stevens after 1:40.

Walton/Delhi’s Xavier Davies also won an 11-6 decision over Courtney Brandenburg in a 113-pound match.

Unadilla Valley/Unatego got wins from Wyatt Meade (99 pounds) and Henry Barnes (106 pounds) as Meade pinned Garrett Copeland after 30 seconds, while Barnes won by fall against Holden Church in 1:47.

Josh Meade also earned an 8-2 decision for Unadilla Valley/Unatego against Ty Robinson in a 132-pound match.

Walton/Delhi will compete against Whitney Point at Cornell at 10:30 a.m. Sunday, Jan. 19.

Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville 46, Greene/Oxford 33

Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville downed Greene/Oxford in a MAC wrestling showdown.

Rocco Arduini won by fall for BGAH against Steven Davis after 2:33 in a 220-pound matchup, and Brady Buttice earned a 10-0 major decision for BGAH, beating Hogan Ludolph in a 152-pound match.

Greene/Oxford got wins from Kadin Wakefield (113 pounds) by fall over Jose Bivar and Paul Baker (160 pounds) in a 15-8 decision against Zach Gardepe.

Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville will visit Deposit/Hancock at 6 p.m. Wednesday, Jan. 22.

VOLLEYBALL

Cooperstown 3, Little Falls 2

Cooperstown got contributions from nearly every player on its roster in its win over Little Falls.

Fourteen different Hawkeyes found themselves on the stat sheet after their five-set victory.

Cooperstown dropped the first game, 25-23, but won three of the next four to claim the win.

Maddie Hurysz registered in every stat category, recording four aces, 10 kills, one assist, three blocks and one dig for the Hawkeyes.

Abby Miller and Marisa Phillips combined for 38 digs while Natalie Brotherton led Cooperstown with 28 assists.

Cooperstown will host Waterville at 7 p.m. Friday, Jan. 17.

BOWLING

Chenango Valley 4, Oneonta 1

Oneonta won one game, but fell to Chenango Valley at Sunset Lanes in Kirkwood.

Devon Loucks rolled a team-high 200 in the second game and finished with a 522 series score.

Parker Stanley (181) and Matt Rigas (169) were the Yellowjackets’ second and third-best finishes with Anton Jenkins and Xavier Jenkins rounding out the five with high games of 178 and 152, respectively.

Chenango Valley was paced by Vince Tatich’s 190 in the second game. He totaled a 545 series score.

Oneonta won game three, 823-783.

The Yellowjackets will host Susquehanna Valley at 3:40 p.m. Wednesday, Jan. 29.

WRESTLING

WEDNESDAY’S RESULTS

Norwich 66, Oneonta 6

at Oneonta; started at 99 pounds.

99 pounds: 99: Max Morris (N) forfeit; 113: Dante Geislinger (N) pinned Shane Howell (O), 1:17; 120: Andrew Brown (N) pinned Andrew Lentner (O), 0:17; 126: Nate Murphy pinned Tyler Hasbrouck (O), 4:49; 132: Mason Edwards (N) pinned Jack Caruso (O), 0:26; 145: Ashton Jenkins (N) pinned Ardell Wellman (O), 3:29; 152: Joey Marvin (N) pinned Majesti Hamilton (O), 1:20; 160: Robert McIntyre (N) pinned D.J. Turley (O), 1:43; 170: Dakota Powers (N) pinned Mateo Goodhue (O), 1:15; 182: Mikey Squires (N) forfeit; 195: Quinten Bissell-Smith (O) forfeit; 285: Tyler Rice (N) pinned Jeramiah Morris (O), 0:44.

Walton/Delhi 42, Unadilla Valley/Unatego 36

at Delhi; started at 99 pounds

99 pounds: 99: Wyatt Meade (UVU) over Garrett Copeland (WALD) (Fall 0:30); 106: Henry Barnes (UVU) over Holden Church (WALD) (Fall 1:47); 113: Xander Davies (WALD) over Courtney Brandenburg (UVU) (Dec 11-6); 120: Noah Sovocool (WALD) over (UVU) (For.); 126: Cody Merwin (WALD) over (UVU) (For.); 132: Josh Meade (UVU) over Ty Robinson (WALD) (Dec 8-2); 138: Tyler Thayer (UVU) over Peyton Tweedie (WALD) (Dec 10-8); 145: Dustin Copeland (WALD) over Jerome Stanton (UVU) (Fall 1:29); 152: Nick Lamoreaux (WALD) over Jacob Stevens (UVU) (Fall 1:40); 160: Will Pettite (WALD) over Travis Knapp (UVU) (Dec 7-5); 170: Jarrett Thayer (UVU) over Kamrin Stanton (WALD) (Fall 5:11); 182: Chris Price (UVU) over Ty Lambrecht (WALD) (Fall 3:45); 195: Sammy Cole (UVU) over Alex Pichi (WALD) (Fall 0:53); 220: Scotty Barnhart (WALD) over (UVU) (For.); 285: Kaylieb Stanton (WALD) over (UVU) (For.).

Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville 46,

Greene/Oxford 33

Started at 182 pounds

182 pounds: 182: Abram Parson (GO) won by forfeit; 195: Noah Kennedy (GO) won by forfeit; 220: Rocco Arduini (BGAH) won by fall Steven Davis (GO), 2:33; 285: Timothy James (BGAH) won by fall Skyler Graves (GO), :40; 99: Darren Florance (BGAH) won by forfeit; 106: Joey Florance (BGAH) won by fall Owen Marcin (GO), 1:34; 113: Kadin Wakefield (GO) dec. Jose Bivar (BGAH), 5-4; 120: Jacob Terpstra (BGAH) won by fall Gabe Gorman (GO), 3:34; 126: Dylan Decker (BGAH) won by fall Vicky Fleury (GO), :20; 132: Brady Smith (GO) won by forfeit; 138: Damien Hitt (GO) won by forfeit; 145: Brody Oleksak (BGAH) won by fall Sebastian Quarella (GO), :39; 152: Brady Buttice (BGAH) maj dec. Hogan Ludolph (GO), 10-0; 160: Paul Baker (GO) dec. Zach Gardepe (BGAH), 15-8; 170: Hunter Page (GO) dec. James Craig (BGAH), 4-1.

TUESDAY’S RESULTS

Windsor 43, Walton/Delhi 34

at Walton; started at 120 pounds

120 pounds: 120: Troy Hayes (Win) won by forfeit; 126: Cody Merwin (WDA) won by maj. dec. Ryan Kennedy (Win), 19-5; 132: Deekon Flint (Win) won by maj. dec. Ty Robinson (WDA), 13-3; 138: Peyton Tweedie (WDA) won by fall over Regan Conrad (Win), 1:36; 145: Dylan Wilmot (Win) won by fall over Dustin Copeland (WDA), 2:19; 152: James Hoover (Win) won by dec. over Nick Lamoreaux (WDA), 7-2; 160: David Flora (Win) won by fall over Kamrin Stanton (WDA), 2:34; 170: Langdon Sibley (Win) won by fall over Kaiden Vernold (WDA), 2:38 ; 182: Gabe Monroe (Win) won by fall over Ty Lambrecht (WDA), :39; 195: Brandon Butler (Win) won by fall over Alex Pichi (WDA), 1:38; 220: Scott Barnhart (WDA) won by dec. over Collin Bidwell (Win), 2-1; 285: Kaylieb Stanton (WDA) won by fall over Garrett Bidwell (Win), :49; 99: Holden Church (WDA) won by fall over Nate Javier (Win), 5:18; 106; Xander Davies (WDA) won by fall over Noah Taylor (Win), 1:10; 113: Noah Sovocool (WDA) won by dec. over Ethan Dibble (Win), 4-3.

Cooperstown/Milford 33, Adirondack 24

at Adirondack; started at 106 pounds.

106: Jacob Strain (ASH) over Lowell Wilsey (CSH) (Fall 0:35); 113: TJ O`Connor (CSH) over Bryar Croniser (ASH) (Dec 6-4); 120: Lucas LoRusso (CSH) over (ASH) (For.); 126: Double Forfeit; 132: Avery Leonard (CSH) over (ASH) (For.); 138: Braeden Pridgeon (ASH) over Lauren Hoyt (CSH) (Fall 1:42); 145: Ray Hennessey (ASH) over Lucian Lytel (CSH) (Fall 5:39); 152: Sam Lytel (CSH) over Aaron Dailey (ASH) (Fall 1:21); 160: Double Forfeit; 170: Colin White (ASH) over Henry Loeffler (CSH) (Fall 2:23); 182: Sam Rhodes (CSH) over (ASH) (For.); 195: Logan Doucas (CSH) over Kyle Altrock (ASH) (Fall 1:01); 220: Double Forfeit; 285: Double Forfeit; 99: Double Forfeit.

VOLLEYBALL

WEDNESDAY’S RESULTS

Cooperstown 3, Little Falls 2

Game scores: 23-25, 25-13, 25-14, 9-25, 25-12.

Cooperstown: Erin Olmstead 1 kill; Stephanie Rudloff 1 ace, 1 assist, 12 digs; Torrey Carrascoso 2 kills; Tess Dilorenzo 1 kill, 11 digs; Riley Jubar 1 ace, 13 kills, 3 blocks, 2 digs; Abby Miller 1 assist, 13 digs; Marisa Phillips 1 ace, 25 digs; Madison Hayes 1 ace, 4 kills, 1 assist; Samantha Vezza 2 kills; Sarah Johnson 5 digs; Stuart Nelson 2 aces, 2 kills, 1 assist, 12 digs; Natalie Brotherton 5 aces, 2 kills, 28 assists, 10 digs; Maddie Hursyz 4 aces, 10 kills, 1 assist, 3 blocks, 1 dig; Nora Jensen 1 dig.

BOWLING

WEDNESDAY’S RESULTS

at Sunset Lanes in Kirkwood

Chenango Valley 4, Oneonta 1

Oneonta (2,206): Xavier Jenkins 152; Anton Jenkins 178; Parker Stanley 181; Matt Rigas 169; Devon Loucks 200 – 522 series.

Chenango Valley (2,439): Parker Boroom 160; Alex Fedo 166; Matt Cease 149; Ethan Morgan 212; Carmen Singer 152; Vince Tatich 190 – 545 series. 

Recommended for you